Głosowanie odbyło się w siedzibie Rady Miasta Gdańska. Wyboru członków Rady, w głosowaniu tajnym dokonali: Radni Miasta Gdańska (34 głosy), Przewodniczący Rad Dzielnic (35 głosów), Prezydent Miasta Gdańska oraz członkowie Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (18 głosów). Łącznie do udziału w głosowaniu uprawnionych było 88 osób.
Kandydatów na radnego mogła zgłosić grupa co najmniej 30 mieszkańców, organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów, grupa 7 Radnych Miasta Gdańska, Gdańskie Kluby Seniora, podmioty prowadzące uniwersytety trzeciego wieku, Gdańska Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz Rady Dzielnicy.
Nowo wybrani Radni
W wyniku głosowania wybrano 34 Radnych drugiej kadencji. Najwięcej głosów (42) otrzymał Aleksander Żubrys, który w pierwszej kadencji Gdańskiej Rady Seniorów pełnił funkcję przewodniczącego.
Czym jest Gdańska Rada Seniorów
Rada Seniorów w Gdańsku została powołana w 2018 roku. W wyborach wyłoniono wtedy 31 osób, w większości przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz gdańskich seniorów. W pierwszej kadencji zwołano 20 sesji i podjęto 35 uchwał (więcej o pierwszej kadencji Rady w artykule).
Rada ma charakter doradczy i inicjatywny. Współpracuje także z organami miasta w zakresie planowania i realizacji polityki senioralnej. W jej skład wchodzi 34 członków, przedstawicieli osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych.
Gdańsk w Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu WHO
Ponad 25 procent gdańszczanek i gdańszczan ma 60 i więcej lat. Ważne więc, by zmieniając miasto i proponując ofertę dla mieszkańców, robić to z uwzględnieniem potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców w wieku 60+. Właśnie tak dzieje się w Gdańsku – miejska polityka uwzględniającą potrzeby i oczekiwania osób w wieku 60+ była jedną z pierwszych w Polsce. Działania samorządu doceniła Światowa Organizacja Zdrowia: na początku tego roku Gdańsk dołączył do światowej Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W sieci, zrzeszającej ponad 1500 miast i społeczności, znajdują się miejscowości i organizacje z ponad 50 krajów. Celem inicjatywy jest wymiana dobrych praktyk i współpraca na rzecz seniorów, a także zyskanie dostępu do wyników specjalistycznych badań, analiz i rekomendacji. Do sieci należy m.in. wiele miast Stanów Zjednoczonych i Australii, a także z Ameryki Południowej, Azji i Europy.