PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Podsumowanie kadencji Rad Dzielnic w latach 2019–2024

Podsumowanie kadencji Rad Dzielnic w latach 2019–2024
Kończy się ponad pięcioletnia kadencja Rad Dzielnic. W 35 dzielnicach na rzecz ich mieszkańców pracowało ponad 550 radnych. W tym czasie organizowano regularnie spotkania, spacery i kolegia, podczas których rozmawiano o problemach lokalnych społeczności. Dzięki zaangażowaniu radnych i współpracy z urzędnikami dzielnice przechodziły metamorfozy i odbywało się w nich wiele wydarzeń. Podsumowanie mijającej kadencji odbyło się we wtorek, 25 czerwca na Polsat Plus Arenie Gdańsk.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Radnym dzielnicowym za pracę dziękowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- To była najdłuższa kadencja w historii samorządności, od 1990 roku. Przez 5 lat korzystaliśmy z wielu okazji do rozmowy. Spotykaliśmy się podczas spacerów dzielnicowych, kolegiów przewodniczących Zarządów Rad Dzielnic czy w czasie spacerów. Bardzo dziękuję za te społeczne zaangażowanie. Wiecie doskonale, że spośród 35 dzielnic naszego miasta każda jest inna i każda jest wyjątkowa. Różni się ich specyfika, wyzwania i problemy. Dziękuję za wszystkie formy dialogu - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Rady Dzielnic w naszym mieście tworzy ponad 550 osób. Każdemu bardzo dziękuję za zaangażowanie i pracę na rzecz miasta i jego mieszkańców. Wszystkich, którzy chcieliby kontynuować tę misję, zachęcam do kandydowania w zbliżających się wyborach, które odbędą się 13 października. I już się cieszę na współpracę, bo wiem, że dużo dobrego zrobiliśmy i nadal możemy wspólnie budować przyszłość 35 dzielnic, bo to one składają się na sumę, jaką jest miasto Gdańsk.  

W trakcie spotkania, zarówno prezydent Gdańska, jak i dzielnicowi radni dziękowali za zaangażowanie pracownikom Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Sylwii Betlej, która jest jego dyrektorką. W wydarzeniu brali udział również Radni Miasta Gdańska, także ci, którzy jeszcze do niedawna sami działali w Radach Dzielnic. 

5 lat pracy na rzecz miasta

W latach 2019 – 2024 organizowano regularnie spotkania z mieszkańcami, spacery z Radami Dzielnic, spotkania ewaluacyjne i Kolegia Przewodniczących Zarządów Dzielnic.

W mijającej kadencji odbyło się 21 spotkań z cyklu „Porozmawiajmy przy stole” z mieszkańcami dzielnic. Władze miasta oraz dyrektorzy wydziałów i jednostek obecni byli w takich dzielnicach jak: Orunia-św. Wojciech-Lipce, Chełm, Piecki-Migowo, Wrzeszcz Dolny, Przymorze Wielkie Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Jasień, Stogi, Orunia Górna-Gdańsk Południe,  Ujeścisko-Łostowce, VII Dwór,  Zaspa-Młyniec, Gdańsk Południe (Orunia Górna-Gdańsk Południe i Ujescisko-Łostowice), Przymorze Wielkie, Oliwa, Siedlce, Jasień, Brętowo, Wyspa Sobieszewska, Chełm i Osowa.

Spacery Prezydent z Radami zrealizowane zostały we wszystkich 35 dzielnicach, w tym:

  • w 2020 r. – 5 spacerów
  • w 2021 r. – 13 spacerów
  • w 2022 r. – 10 spacerów
  • w 2023 r. – 7 spacerów

Spacery były okazją do poznania problemów danej dzielnicy i oczekiwań jej mieszkańców. W ich rezultacie podejmowano konkretne działania.

Były to m.in.:

  • Budowa zatoki postojowej i posadowienie słupków dla zabezpieczenia terenu zielonego na ulicy Myśliwskiej 45 w dzielnicy Piecki-Migowo.
  • Przekształcenie zniszczonego oczka wodnego „Góralska” przy pętli autobusowej Niedźwiednik w ogród deszczowy z przejęciem zbiornika
    w zarządzanie przez Gdańskie Wody w dzielnicy Brętowo.
  • Budowa przejść dla pieszych wraz z azylem w rejonie posesji Niepołomicka 6 i 52  w dzielnicy Ujeścisko- Łostowice.
  • Zapewnienie w budżecie Miasta środków na remont Halbe Allee
    z zakończeniem realizacji remontu w II połowie 2024 roku w dzielnicy Aniołki.
  • Utwardzenie ulicy Biologicznej od ulicy Bysewskiej do wjazdu do Środowiskowego Domu Samopomocy obejmujące wszystkie zjazdy na posesje w dzielnicy Kokoszki.
  • Poprawa bezpieczeństwa wąskiej ulicy Telewizyjnej przez budowę 3 mijanek  w dzielnicy Matarnia.
  • Budowa naziemnego przejścia dla pieszych w okolicy sklepu Biedronka przy ulicy L. Kaczyńskiego 20 w kierunku Parku im. R. Reagana w dzielnicy Przymorze Wielkie.
  • Remont chodnika w narożniku ulic Jana Pawła II i  Czarny Dwór z partycypacją ze środków Rady Dzielnicy w dzielnicy Zaspa – Rozstaje
  • Ujęcie w planach remontowych Gdańskiego Ośrodka Sportu boiska do koszykówki przy ulicy Jana Pawła II z terminem realizacji 2024 -2025 w II etapach w dzielnicy Zaspa-Rozstaje.
  • Oświetlenie skweru przy ulicy Matki Polki oraz rozpoczęcie budowy sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania alei Grunwaldzkiej z ulicą Antoniego Lendziona w dzielnicy Wrzeszcz Górny.
  • W Dzielnicach Jasień i Osowa podjęcie decyzji o budowie Centrum Aktywności Lokalnej z wypracowaniem sposobu zagospodarowania partycypacyjnie z Radami Dzielnic i mieszkańcami
  • Wykonanie przejścia dla pieszych za wiaduktem kolejowym w sąsiedztwie bliskim SP 61 przy ulicy Siennej w dzielnicy Przeróbka.
  • Pozostawienie Biblioteki na wniosek mieszkańców w Dzielnicy Przeróbka i wykonanie przyłącza węzła ciepłowniczego wraz instalacją grzewczą i przebudową łazienki.
  • Przeprowadzenie konsultacji społecznych z Radą Dzielnicy i mieszkańcami w sprawie przyszłości zagospodarowania terenu pomiędzy blokami przy ulicy Bzowej i Bydgoskiej oraz przeniesienie siedziby Rady Dzielnicy do budynku na ulicy Bora Komorowskiego 15 w dzielnicy Przymorze Małe
  • Wybór ulicy Mierosławskiego jako priorytetowej ulicy do modernizacji po spotkaniu z Radą Dzielnicy Wrzeszcz Dolny
  • Rozpoczęcie budowy naziemnego przejścia dla pieszych w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Hynka w dzielnicy Zaspa Młyniec.
  • Przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe

Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami w mijającej kadencji zorganizowało także 30 spotkań ewaluacyjnych  w celu omówienia stanu realizacji oraz podjętych działań w tematach zgłoszonych podczas spaceru oraz 30 kolegiów Przewodniczących Zarządów Dzielnic, gdzie omawiano różne sprawy zgłaszane przez rady.

W trakcie spotkania na Polsat Plus Arenie Gdańsk podsumowano także wydatki rad dzielnic. W latach 2019-2024 było to 37 353 416 zł. Z czego na inwestycję i infrastrukturę przeznaczono 44% kwoty, na rekreację i integrację 21%, na działania edukacyjne 11%, po 9% na sport i zieleń, 4% na kulturę i 3 % na działania społeczne w tym inicjatywy związane z walką z COVID-19.

Chcesz zostać radnym w swojej dzielnicy?

Wybory do rad dzielnic zaplanowano na 13 października 2024 roku. O czym warto pamiętać kandydując?

  • musisz być ujęty w stałym rejestrze wyborców w swojej dzielnicy
  • wypełnij zgłoszenie kandydata na radnego
  • zbierz minimum 30 podpisów wyborców ujętych w rejestrze wyborców z Twojej dzielnicy
  • dostarcz zgłoszenie wraz z listami poparcia najpóźniej do 13 września 2024 roku do godz. 15.00 do Miejskiej Komisji Wyborczej