PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nowy rok szkolny w gdańskiej edukacji

Nowy rok szkolny w gdańskiej edukacji
Plany dotyczące dalszego rozwoju i edukacji gdańskich dzieci, a także innowacje i wyzwania związane z rozwojem zawodowym, prawami uczniowskimi czy edukacją dzieci z Ukrainy były tematami konferencji prasowej zapowiadającej zbliżający się rok szkolny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Plany dotyczące dalszego rozwoju i edukacji gdańskich dzieci, a także innowacje i wyzwania związane z rozwojem zawodowym, prawami uczniowskimi czy edukacją dzieci z Ukrainy były tematami konferencji prasowej zapowiadającej zbliżający się rok szkolny.

Przed nauczycielami i wychowawcami ważne zadanie edukowania w kontekście takich idei jak demokracja czy aktywność obywatelska. Był to jeden z tematów odbywającej się dziś konferencji prasowej, a także spotkania dla dyrektorów szkół, zapowiadającego nowy rok szkolny 2024/2025.

konferencja dot. nowego roku szkolnego w gdanskich szkolach, fot. D.Paszlinski, www.gdansk.pl (1).JPG
O nowościach w roku szkolnym 2024/2025 mówiła na konferencji m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
fot. D.Paszliński, www.gdansk.pl

- Nowy rok szkolny rozpocznie się 2 września i tego dnia do gdańskich szkół i przedszkoli pójdzie ponad 91 tys. uczniów i przedszkolaków. W placówkach samorządowych pracuje niemal 9 tys. nauczycielek i nauczycieli i ponad 3 tysiące pracowników obsługi i administracji. Jest to całkiem spora kadra, która dba o to, żeby młodzi ludzie w naszym mieście mogli zdobywać umiejętności pomagające im w byciu aktywnymi we współczesnym świecie - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Szkoły po remontach i nowe inwestycje

Cały czas budowane są w Gdańsku nowe szkoły. Do końca sierpnia bieżącego roku zakończą się prace budowlane prowadzone w Morskiej Szkole Podstawowej przy ulicy Srebrnej. Zakończy się tym samym drugi etap budowy publicznej placówki. Budowana jest także szkoła przy ul. Morenowe Wzgórze – placówka zostanie otwarta w przyszłym roku szkolnym, 2025/2026. Budynek przeznaczony będzie dla blisko 700 uczniów, w klasach 0–8, w ramach 27 oddziałów.

- Choć bez ludzi nie da się tworzyć szkoły to także istotna jest infrastruktura. W ubiegłym roku kiedy otwieraliśmy szkołę przy ulicy Srebrnej zapowiadaliśmy, że to pierwszy etap, z którego skorzystają uczniowie klas 0-3. W tym roku zgodnie z planem i zapowiedziami w tej szkole rozpoczną także edukację uczniowie klas starszych od 4 do 7. Szkoła pomieści 700 uczniów – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Także zgodnie z zapowiedziami trwają bardzo intensywne prace w szkole przy ulicy Morenowe Wzgórze. Chcemy zrobić wszystko żeby ta szkoła została otwarta w przyszłym roku szkolnym 2025/2026. Rozbudowujemy także sieć placówek żłobkowych korzystając m.in. z różnych programów także programu Aktywny maluch w ramach KPO. Dobiegają także końca wakacyjne remonty w gdańskich szkołach i przedszkolach.

Z początkiem wakacji w wielu jednostkach oświatowych rozpoczęły się remonty, które z końcem sierpnia się kończą. Część z nich to realizacja większych inwestycji, inne zaś to prace związane z dostosowaniem przestrzeni do nowych przepisów przeciwpożarowych. W niektórych placówkach prowadzone były także drobniejsze prace jak odświeżenie toalet, stołówek czy sal lekcyjnych przed nowym rokiem szkolnym. Koszt wszystkich tych działań to niemal 28 mln złotych.

Do 2026 roku w ramach programu Aktywny Maluch powstaną także 2 nowe żłobki na ul. Paganiniego oraz na ul. Czerskiej, rozbudowana też będzie obecna infrastruktura żłóbkowa, co da  łącznie nowych miejsc dla 500 dzieci.   

konferencja dot. nowego roku szkolnego w gdanskich szkolach, fot. D.Paszlinski, www.gdansk.pl (2).JPG
Podczas konferencji zaprezentowano nową dyrektor Wydziału Edukacji, p. Justynę Dmitruk, byłą dyrektor i nauczycielkę SP82.
 
fot. D.Paszliński, www.gdansk.pl

Gdańskie innowacje w edukacji

Ważne zagadnienie nowego roku szkolnego to projekty, które wspierają szkoły i społeczności szkolne pod względem finansowym i merytorycznym. Kontynuowane będą działania związane z rozwojem projektów związanych z edukacją obywatelską, klimatyczną, do kultury czy przedsiębiorczości.

W tym ostatnim aspekcie ważne jest nowa funkcja koordynatora doradztwa zawodowego Miasta Gdańska. Renata Dankowska, pełniąca tę funkcję od najbliższego roku szkolnego, będzie zajmować się wspieraniem współpracy doradców ze szkół, zapewniając wymianę informacji i doświadczeń oraz dbać o podnoszenie kompetencji zawodowych w szkołach.

- W tym roku powołaliśmy koordynatorkę, która będzie współpracować ze wszystkimi doradcami zawodowymi, by wzmacniać poziom doradztwa zawodowego, ponieważ z jednej strony w Gdańsku myślimy o obywatelskości, która jest bardzo ważna, a z drugiej strony o budowaniu kadr ekonomicznych i rozwoju gospodarczym – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska do ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Cieszymy się też, że już rok pracowała nasza rzeczniczka praw uczniowskich. Działała z dużą liczbą szkół, szkoląc rzeczników praw uczniowskich, przygotowała specjalny serwis tematyczny, współpracuje z Młodzieżową Radą Miasta Gdańska, ale także efektywnie i aktywnie pomogła konkretnym uczniom i uczennicom. Cieszę się, że Gdańsk tak bardzo podnosi standard cały czas, że kiedy przychodzą duże wyzwania, jesteśmy na to gotowi.

W czasie roku pracy Gdańskiej Rzeczniczki Praw Uczniowskich organizowała ona dla uczniów szkolenia, warsztaty, a także konferencję na temat praw ucznia. Dzieci, ale także rodzice i pracownicy szkół, zgłosili około 40 różnych spraw wymagających interwencji. Wśród często pojawiających się kwestii było m.in. wsparcie uczniów i uczennic, wymagających indywidualizacji w nauczaniu, rozwiązywanie problemów związanych z przemocą rówieśniczą, pomoc uczniom z niepełnosprawnościami czy prawa uczniowskie zapisane w statuach szkolnych.

Katarzyna Gęba rozpoczęła pracę we wrześniu 2023 r. Jej zadaniem na nowym stanowisku jest wspieranie społeczności szkolnych i koordynowanie działań na rzecz przestrzegania praw uczniów i uczennic.

konferencja dot. nowego roku szkolnego w gdanskich szkolach, fot. D.Paszlinski, www.gdansk.pl (3).JPG
- Z jednej strony w Gdańsku myślimy o obywatelskości, która jest bardzo ważna, a z drugiej strony o budowaniu kadr ekonomicznych i rozwoju gospodarczym - mówiła na konferencji Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. 
fot. D.Paszliński, www.gdansk.pl

Wszystkie dzieci mają prawo do jak najlepszej edukacji

- Wchodzimy też w nowy okres projektów unijnych, pozyskaliśmy już 19 milionów złotych na bardzo ważny projekt: włączamy gdańskie szkoły do pracy z dziećmi, z uczniami ze specjalnymi potrzebami oraz chorobami. Wszystkie dzieci mają prawo do edukacji, także dzieci ze specjalnymi potrzebami. Abyśmy mogli te środki efektywnie stosować potrzebujemy wsparcia i wiele innowacyjnych działań będzie realizowanych, z czego się bardzo cieszę. - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska do ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Jesteśmy w procesie pozyskania środków na kolejny etap projektu Gdańsk Miastem Zawodowców, a więc jeszcze więcej będziemy realizować nowych pracowni, warsztatowni w naszych szkołach, a poza tym realizować jeszcze więcej szkoleń, krótkich kursów różnych różnego rodzaju wsparcia zawodowego dla naszych uczniów i uczennic.

Warto przypomnieć, że jednym z miejskich priorytetów jest także dbanie o zdrowie psychiczne i dobrostan dzieci. Wszystkie jednostki edukacyjne zadeklarowały wdrożenie standardów ochrony małoletnich, kontynuowane są także miejskie programy wsparcia psychicznego.

Jednym z zadań na nowy rok szkolny jest także konieczność zwiększenia liczby zatrudnianych specjalistów, w tym pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych. Od nowego roku szkolnego 2024/25 na jednego ucznia w szkołach obowiązkowo ma przypadać większa liczba specjalistów. Oznacza to wzrost o około 60 etatów specjalistów w szkołach w stosunku do ubiegłego roku.

konferencja dot. nowego roku szkolnego w gdanskich szkolach, fot. D.Paszlinski, www.gdansk.pl (4).JPG
Nadchodzący rok szkolny to zmiana także w kontekście edukacji dzieci z Ukrainy - od 1 września zostaną one objęte obowiązkiem nauki analogicznie jak uczniowie polscy. Priorytetem więc stanie się integracja dzieci uchodźczych i przybywających z innych państw z dziećmi i młodzieżą mieszkającą i uczącą się w Gdańsku.
Na zdjęciu, przy mikrofonie, p.o. dyrektor Wydziału Edukacji Bogumiła Bieniasz, fot. D.Paszliński, www.gdansk.pl

Nadchodzący rok szkolny to zmiana także w kontekście edukacji dzieci z Ukrainy - od 1 września zostaną one objęte obowiązkiem nauki analogicznie jak uczniowie polscy. Priorytetem więc stanie się integracja dzieci uchodźczych i przybywających z innych państw z dziećmi i młodzieżą mieszkającą i uczącą się w Gdańsku.

W gdańskich szkołach kontynuowany będzie także program Erasmus. W roku 2024 w 33 jednostkach oświatowych realizowane są 44 projekty Erasmus. Przyznane środki na realizację tych projektów to kwota 8,1 mln zł. Od nowego roku szkolnego w 16 jednostkach oświatowych rozpocznie się realizacja kolejnych 16 projektów na łączną kwotę 3,4 mln zł. Projekty skierowane są zarówno do uczniów, jak i kadry pedagogicznej.

Kalendarium oraz plany na nowy rok szkolny

- Przy tej okazji warto przedstawić kalendarium nowego roku szkolnego. Zaczynamy 2 września, a od 17 lutego do 2 marca potrwają ferie zimowe. Miasto zawsze organizuje w czasie wolnym Akcję Zima i Akcję Lato, jako wsparcie rodziców, którzy nie zawsze w tym czasie wykorzystują swoje urlopy. Od 17 do 22 kwietnia potrwa przerwa wiosenna, a 25 kwietnia skończą naukę klasy programowo najwyższe. Czas z pewnością minie bardzo szybko i 27 czerwca 2025 roku ponownie przywitamy wakacje – mówiła Bogumiła Bieniasz, p.o. dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. -  Podsumowaniem edukacji są egzaminy. Ósmoklasiści będą je pisać od 13 do 15 maja, a ich wyniki poznają 8 lipca. Egzaminy maturalne zaplanowano pomiędzy 5 a 24 maja, a ogłoszenie wyników 8 lipca. Egzamin zawodowy zaplanowano w dniach  2 – 21 czerwca, a ich wyniki zostaną ogłoszone 20 sierpnia.

Wśród planów i wyzwań na rok szkolny 2024/2025 należy wymienić m.in.:

  • Wzmożenie działań partnerów w ramach Gdańskiego Programu Nauczania w celu podnoszenia standardów gdańskiej edukacji,
  • Budowa sieci współpracy jednostek oświatowych, w tym sieci dla edukacji specjalnej i włączającej,
  • Współpraca ze środowiskiem biznesu – pracodawcami dla budowania optymalnej oświaty ponadpodstawowej odpowiadającej potrzebom rynku pracy,
  • Wspieranie dyrektorów jednostek oświatowych w tworzeniu najlepszych warunków edukacji dla integracji dzieci uchodźczych i przybywających z innych państw z dziećmi i młodzieżą mieszkającą i uczącą się w Gdańsku,
  • Wspieranie kadry zarządzającej jednostek oświatowych,
  • Wspieranie rodziców/opiekunów poprzez realizację dedykowanych im konferencji, szkoleń i informacji w celu wspólnego budowania gdańskiej oświaty.

Podczas konferencji została przedstawiona także nowa dyrektorka Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, która rozpocznie pracę wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Tę funkcję pełnić będzie Justyna Dmitruk, była dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 86 w Gdańsku, a także wieloletnia nauczycielka matematyki oraz fizyki.