PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Niebawem ruszy Gdański Tydzień Zawodowca. Rozpoczną go targi szkół ponadpodstawowych

Niebawem ruszy Gdański Tydzień Zawodowca. Rozpoczną go targi szkół ponadpodstawowych
Jaką ofertę mają gdańskie technika i szkoły branżowe? Jak wygląda i co da młodym ludziom nauka zawodu? Odpowiedzi na te i inne pytania uczniowie klas VIII szkół podstawowych będą mogli uzyskać podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca. Rozpocznie się on targami w sobotę, 16 marca, a zakończy w piątek, 22 marca. W tym czasie przewidziane są dni otwarte szkół, konsultacje ze specjalistami, warsztaty tematyczne i webinaria.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tydzień poświęcony szkolnictwu zawodowemu rozpoczną Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych w hali AmberExpo.

Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 16 marca, o godz. 10.00. Uczniowie i uczennice klas ósmych wraz z rodzicami i opiekunami będą mogli zapoznać się z ofertą szkół branżowych i ogólnokształcących. Na miejscu dostępni będą przedstawiciele 15 techników i szkół branżowych I stopnia oraz 19 liceów ogólnokształcących, a młodzi ludzie będą mogli porozmawiać z doradcami zawodowymi i dowiedzieć się więcej na temat tegorocznej rekrutacji. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W programie wydarzenia jest także gala Konkursu Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej. To wydarzenie, podczas którego gdańskie publiczne szkoły zawodowe nominują pracodawców, którzy znacząco wpływają na ofertę szkoły. Podczas uroczystej gali wręczane są statuetki wszystkim nominowanym, a jeden z nich otrzymuje nagrodę Grand Prix. 

Podczas targów zostaną zaprezentowane narzędzia ułatwiające wybór dalszej ścieżki edukacji, w tym przewodnik po szkołach średnich 2024/2025.

Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych - mapa (187.74 KB, pdf)

Centrum Rozwoju Talentów: konsultacje, warsztaty i webinarium

W Gdański Tydzień Zawodowca, jak co roku, włączy się także Centrum Rozwoju Talentów. Dzięki tej współpracy, w Budynku Olivia Six będzie można bezpłatnie wziąć udział w:

  • otwartych konsultacjach zawodowych z doradcą. Uczniowie klas ósmych wraz z rodzicami mogą zgłosić się na indywidualne konsultacje, dzięki czemu uzyskają wsparcie w wyborze ścieżki edukacji. Rozmowy odbywać się będą w poniedziałek, 18 marca, w godzinach 8.00-17.30. Nie jest wymagana rejestracja.
  • warsztatach dla ośmioklasistek i ośmioklasistów. Odbędą się one we wtorek, 19 marca w godz. 16.00-18.00 i dedykowane będą tym uczniom, którzy jeszcze nie wiedzą, który typ szkoły wybrać. Młodzież dowie się, co należy brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, a także jak zarządzać swoimi mocnymi stronami i talentami. Na warsztaty obowiązują zapisy.  

Dzięki Centrum Rozwoju Talentów zorganizowane zostanie webinarium dla rodziców pt. „Moje dziecko wybiera szkołę – co warto wiedzieć?”. Odbędzie się ono w środę, 20 marca, w godzinach 16.30-17.30 i będzie dotyczyć wsparcia młodzieży w wyborze szkoły ponadpodstawowej. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. emocje dziecka oraz jego rodziny w okresie przygotowań do egzaminu i rekrutacji, znaczenie predyspozycji i zainteresowań zawodowych w wyborze szkoły oraz harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i ścieżki rozwoju po szkole ponadpodstawowej. Na webinarium trzeba się zapisać - link do spotkania zostanie wysłany co najmniej godzinę przed wydarzeniem.

Webinaria edukacyjne

Uczennice i uczniowie klas ósmych, a także ich rodzice i nauczyciele, będą mogli wziąć udział w bezpłatnych webinariach związanych z wyborem przyszłej ścieżki kształcenia. Poprowadzi je Jarosław Marek Spychała, doktor nauk humanistycznych i autor licznych publikacji, m.in. dotyczących tematów edukacji. W każdym wydarzeniu będzie mogło wziąć udział maksymalnie 100 osób, a szczegóły dotyczące zapisów będą opublikowane w późniejszym terminie na stronie Gdańskiej Platformy Edukacyjnej. Tematy webinariów to:

  • „Sztuczna inteligencji a zawody przyszłości – wybór ścieżki edukacyjnej”. Odbędzie się on w poniedziałek, 18.03 w godz. 17.00–18.00 oraz w czwartek, 21.03 w godz. 18.00–19.00,

  • „Przyszłość edukacji, pracy i filozofii – miejsce ucznia w świecie sztucznej inteligencji”. Odbędzie się on we wtorek, 19.03 w godz. 18.00–19.00 oraz w środę, 20.03, w godz. 17.00–18.00.

Dni otwarte szkół

Podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca będą odbywać się także dni otwarte szkół, podczas których można zapoznać się z oferowanymi profilami, zwiedzić pracownie, warsztaty i inne przestrzenie szkoły. Dni otwarte będą odbywać się w godzinach 10.00-14.00 według harmonogramu:

18.03.2024 r. (poniedziałek):

  • Pomorskie Szkoły Rzemiosł, ul. Sobieskiego 90;
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, ul. Smoleńska 5/7;
  • Państwowe Szkoły Budownictwa, al. Grunwaldzka 238;

19.03.2024 r. (wtorek):

  • Zespół Szkół Samochodowych, ul. Elbląska 54/64;
  • Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, ul. Czyżewskiego 31;
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 2, ul. Zgody II 6;

20.03.2024 r. (środa):

  • Szkoły Ekonomiczno-Handlowe, ul. Seredyńskiego 1A;
  • Zespół Szkół Morskich, ul. Wyzwolenia 8;
  • Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 25;

21.03.2024 r. (czwartek):

  • Zespół Szkół Energetycznych, ul. Reja 25;
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 1, ul. Batorego 26;
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, al. Hallera 16/18;

22.03.2024 r. (piątek):

  • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, al. Legionów 7;
  • SOiT Conradinum, ul. Piramowicza 1/2;
  • Zespół Szkół Łączności, ul. Podwale Staromiejskie 51/52.

Podczas dni otwartych w Zespole Szkół Łączności odbędzie się także konferencja dla ośmioklasistów pod nazwą ,,Technikum jest OK". O godz. 13:00 wygłoszony zostanie tam wykład pt. „Jak wybrać ścieżkę edukacyjną, aby nadać swojemu życiu sens”, kończący wszystkie wydarzenia w ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca.