PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Najbardziej aktywni wolontariusze nagrodzeni

Najbardziej aktywni wolontariusze nagrodzeni
Gala ,,Aktywni w Mieście" to jeden z głównych punktów kończącego się Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu, a zarazem doskonały moment na wręczenie nagród dla najbardziej zaangażowanych. To również hołd dla tych, którzy na co dzień czynią miasto lepszym miejscem do życia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podczas gali, która kolejny rok z rzędu odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności, nagrodzono laureatów i laureatki konkursu „Aktywni w Mieście 2023”. Obecna na wydarzeniu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podkreśliła jak ważne jest społeczne zaangażowanie.

Konkurs organizowany jest przez Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Urząd Miejski w Gdańsku. Stanowi doskonałą okazję, aby wyróżnić najbardziej aktywnych wolontariuszy. W trakcie gali nagradza się również koordynatorów, grupy, kluby lub rodziny wolontariackie, a także firmy przyjazne wolontariuszom.

Laureaci Aktywni w mieście 2023

W tym roku lista zwycięzców konkursu „Aktywni w Mieście” prezentuje się następująco:

  • Wolontariusz Roku 2023: Zbigniew Majewski
  • Koordynator Roku 2023: Michał Treska
  • Grupa Wolontariacka Roku 2023: Szkolny Klub Wolontariatu w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
  • Firma Przyjazna Wolontariuszom 2023: Grupa ERGO Hestia

Gdański Tydzień Wolontariatu

Gdański Tydzień Wolontariatu co roku odbywa się na przełomie listopada i grudnia, w związku z obchodzonym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. Inicjatywa jest nie tylko formą podziękowania dla wolontariuszy, ale również szansą do szerzenia idei wolontariatu wśród tych, którzy jeszcze nigdy takich działań nie podjęli. W tym roku w ramach Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu odbyły się specjalistyczne szkolenia i spotkania, przejażdżka zabytkowym tramwajem, „Andrzejki z Wolontariatem” w Muzeum Figur Woskowych, debata „Aktywny srebrny wiek”, a także gala „Aktywni w mieście 2023”.

Szkolenie z animacji i Parada Gdańskich Wolontariuszy

Gala nie kończy jeszcze Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu. Wciąż można zapisać się na szkolenie z animacji czasu wolnego, które odbędzie się w poniedziałek, 4 grudnia. Warsztaty to okazja, by nauczyć się nowych, praktycznych umiejętności. Będzie można zdobyć informacje na temat tego, co jest ważne w animacji i jak angażować nieśmiałe dzieci do zabawy, jak zadbać o bezpieczeństwo, a także jak prowadzić wydarzenia, by dzieci uczyły się w ich trakcie. Aby wziąć udział w warsztatach, należy się zapisać.

Zwieńczeniem Tygodnia Wolontariatu jest natomiast Parada Gdańskich Wolontariuszy. Rozpocznie się ona 5 grudnia o godz. 12.00 pod fontanną Neptuna. Stamtąd Długim Targiem, przez Długie Pobrzeże i ulicę Wartką, świętujący wolontariuszy dojdą na Ołowiankę pod napis „Gdańsk”. Przemarsz odbędzie się pod hasłem „#BezNasNieDziała”. Aby wziąć udział w inicjatywie, należy wypełnić formularz dostępny na stronie Wolontariatu Gdańskiego, www.wolontariatgdansk.pl

Biogramy laureatów konkursu Aktywni w mieście 2023

Wolontariusz Roku 2023: Zbigniew Majewski

Pan Zbigniew Majewski działa jako wolontariusz w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” prowadzonym przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej. Jego działalność to prawdziwa lekcja zaangażowania społecznego. W Domu Sąsiedzkim Pan Zbyszek pełni rolę wsparcia technicznego, czuwając nad stanem sprzętu i infrastruktury. Dzięki niemu miejsce to jest przyjazne dla wszystkich. Pan Zbyszek włącza się aktywnie w organizację wydarzeń społecznościowych, a także w punkt Wsparcia dla Uchodźców, angażuje się w dystrybucję pomocy materialnej. Wspiera również program prac społecznych, które odbywają się w Domu Sąsiedzkim osoby skazane przez sąd, pracuje ramię w ramię z osobami realizującymi prace społeczne i jest wzorem etyki pracy i zaangażowania społecznego.

Koordynator Roku 2023: Michał Treska

Pan Michał Treska jest strażakiem ochotnikiem w Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Sobieszewo. Do jednostki OSP wstąpił w 2011 roku, w 2012 roku uzyskał uprawnienia strażaka-ratownika KSRG, posiada uprawnienia ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a od 10 kwietnia 2021 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu OSP Gdańsk-Sobieszewo. Wdrożył wiele swoich pomysłów, co wpłynęło na zmiany jakościowe w wyszkoleniu i działaniach strażaków-ochotników. Pozyskał nowy sprzęt służący do ratownictwa, wpłynął na postępy w pracach remontowych w budynku, stworzył dla wolontariuszy siłownię, z której mogą korzystać bez ograniczeń. Przyciągnął do jednostki nowych strażaków-wolontariuszy, którzy angażują się w życie społeczności miasta Gdańska. Swój wkład i energię skierował także na pozyskanie mieszkanek Wyspy Sobieszewskiej do wstąpienia do Kobiecej Drużyny Pożarniczej, dbając by także i one miały swój udział w akcjach ratowniczych, jeżdżąc wozem strażackim do pożarów i wypadków. Pan Michał Treska działa także w Stowarzyszeniu Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”, gdzie pełni funkcję sekretarza zarządu, działa również na rzecz społeczności lokalnej angażując się w działalność na Wyspie Sobieszowskiej. Pan Michał w przeszłości angażował się w działalność społeczną - już od czasów szkoły podstawowej. Od 24 lutego 2022 roku mocno zaangażował się w działania Centrum „Dolna Brama” podczas pomocy uchodźcom z Ukrainy. Włączył w działania wolontariuszy z OSP Gdańsk-Sobieszewo.

Grupa Wolontariacka Roku 2023: Szkolny Klub Wolontariatu w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Szkolny Klub Wolontariusza w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku działa od 2012 r. i jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby uczniów i nauczycieli szkoły. Klub ze względu na wielość i intensywność podejmowanych działań prowadzony jest przez dwie koordynatorki: Panią Katarzynę Chmielowską i Panią Ewę Sadłek. Klub ma 60 czynnych członków. Charakteryzują ich dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz empatia, uważność i otwartość na drugiego człowieka. Wolontariusze z Klubu realizują projekty dla społeczności szkolnej i lokalnej. Regularnie angażując się w różnorodne akcje charytatywne. Działalność Klubu związana jest z inicjowaniem działań na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego. W ramach wspierania środowiska szkolnego wolontariusze angażują się w szeroko pojęta pomoc koleżeńską oraz materialną dla uczniów szkoły. Wolontariusze organizowali m.in. korepetycje koleżeńskie, paczki z żywnością dla potrzebujących uczniów, robili uczniom zdjęcia do identyfikatorów i kartoteki w e-dzienniku. W obszarze działalności lokalnej Klub wspiera takie inicjatywy jak:  krwiodawstwo, dawstwo szpiku, akcje charytatywne dla hospicjów, dzień Tumbo, zbiórki dla schroniska i dla zwierząt, pomoc osobom starszym i chorym, pomoc domom opieki w drobnych pracach remontowych (np. malowanie), pomoc materialna Domom dla Dzieci, włącza się w zbiórki  z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także w  wolontariat ekologiczny (sprzątanie świata, budowanie domków dla owadów/jeży), wolontariat sportowy, zbiórki dla ofiar wojny i klęsk żywiołowych i zbiórki dla uchodźców. Akcje Klubu są integralną częścią życia szkoły, które nie tylko angażują członków Klubu, ale nie rzadko rodziców, nauczycieli, a nawet absolwentów szkoły.

Firma Przyjazna Wolontariuszom 2023: Grupa ERGO Hestia

Wolontariat w ERGO Hestii działa w ramach specjalnie powołanej do tego jednostki - Hestyjnego Centrum Wolontariatu. Tylko w 2023 roku odbyło się 26 akcji, w które zaangażowało się 1313  wolontariuszy. Zaangażowanie społeczne wzmacnia silne poczucie wspólnoty ,,Hestian”. Poprzez wolontariat firma rozumie nie tylko niesienie pomocy innym, ale również budowę zadowolenia z życia oraz poczucie dumy z miejsca pracy. Firma wzmacnia i wspiera aktywną postawę pracowników, którzy działają społecznie, w fundacjach czy stowarzyszeniach. Grupa ERGO Hestia angażuje się w wydarzenia, wspierające inicjatywy i promujące dobre praktyki w zakresie wolontariatu m.in.: Forum Wolontariatu Pracowniczego 2022, Gdańska Rada Wolontariatu, Centrum Wolontariatu Pracowniczego przy Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Firma koordynuje wzajemną pomoc dla tych spośród pracowników, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. W niemal wszystkie akcje angażują się pracownicy z terenu całej Polski. Oprócz biur w Sopocie i Gdańsku ERGO Hestia posiada przedstawicielstwa w około 20 innych lokalizacjach w Polsce, gdzie pracuje mniej więcej 1/3 pracowników Grupy.