Program wydarzeń przedstawiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek, 5 listopada na Górze Gradowej.
- Paradę tworzymy my wszyscy - mieszkańcy, stowarzyszenia, szkoły, przedstawiciele klubów, organizacji czy grupy znajomych, i w tej wspólnocie tkwi jej piękno. 11 listopada wyruszymy o godzinie 10.30 z ul. Podwale Staromiejskie, a sygnał do wymarszu nada dzwon noszący nazwę Pokój i Pojednanie z kościoła świętej Katarzyny– mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Parada to ważne przeżycie wspólnotowe. Robimy to, by wspólnie pokazać, że chcemy się troszczyć o Polskę. Wszystko jest w naszych rękach, a jak jesteśmy razem, to mamy siłę i moc, żeby zmieniać naszą ojczyznę na lepsze. Pokażmy, że nasze miasto może i potrafi być biało-czerwone. Dlatego zachęcam do odbierania flag i ozdabiania naszych okiem, domów oraz balkonów w narodowe barwy.
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w niedzielę, 10 listopada, na godzinę 11.00 zaplanowano uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na gdańskiej Strzyży. W programie uroczystości znalazła się również modlitwa, a jako symbol pokoju zostaną wypuszczone białe gołębie. Wcześniej, o godzinie 9.00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Sobótki 20 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny.
- W dniach poprzedzających obchody Narodowego Święta Niepodległości zapewne myśli wielu z nas krążą wokół takich pojęć jak ojczyzna, patriotyzm, Biało-Czerwona i poczucie dumy narodowej – mówi Katarzyna Czerniewska, radna Miasta Gdańska. – To, co konsekwentnie, już od 22 lat, robimy w Gdańsku, to zachęcanie Państwa, byśmy te pojęcia rozumieli nie tylko w tradycyjny sposób, jako budowanie odrębności narodowej, ale też jako akceptacja dla różnorodności, otwartość na tę różnorodność, zaangażowanie w życie społeczne, zaangażowanie w dobro również naszej, lokalnej wspólnoty. Dlatego Gdańsk konsekwentnie tworzy tak wiele różnych okazji i miejsc do spotkań, żebyśmy mogli dostrzec w nich przede wszystkim różnorodność, a w ślad za tym zauważyć, że ta różnorodność nam absolutnie nie zagraża, że to ona stanowi o naszej sile i o naszej narodowej tożsamości.
Flagi dla mieszkańców i turystów
Także 10 listopada, o godz. 14.00 zostanie podniesiona flaga państwowa na najwyższy w mieście maszt znajdujący się na Górze Gradowej. W uroczystościach udział weźmie m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, radni miasta Gdańska i przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk.
Podczas uroczystości będzie można odebrać flagi i kotyliony. Miasto przygotowało 1500 flag biało-czerwonych, 500 flag gdańskich oraz 2500 małych kotylionów do wpięcia w poły płaszcza.
Flagi będzie można odebrać także rozpoczęciem parady w poniedziałek, 11 listopada o godz. 10.00 na Placu Kobzdeja.
Miasto będzie ozdobione
Biało-czerwone barwy pojawią się także na ulicach miasta. Duże kotyliony ozdobią m.in. Długi Targ, Zielony Most oraz budynki Rady Miasta Gdańska i Urzędu Miejskiego.
Okolicznościową iluminacją podświetlona zostanie fontanna Neptuna, wiadukt przy ul. Uczniowskiej obok Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, wiadukt przy Galerii Bałtyckiej w ciągu al. Kościuszki, pomnik Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej, Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na placu Solidarności, pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży i pomnik Tym, co za Polskość Gdańska w Śródmieściu.
22. Parada Niepodległości w Gdańsku
Formowanie parady rozpocznie się 11 listopada od godziny 9.00 na ulicy Podwale Staromiejskie, a jej start zaplanowano na godzinę 10.30. Uczestnicy parady przejdą okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto aż pod Zieloną Bramę, gdzie zostanie odśpiewamy Hymn Narodowy oraz zrobione rodzinne zdjęcie. Zaplanowano także wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek.
- To, co jest nam, Polakom, niezwykle potrzebne, to umiejętność działania w zespole. Jesteśmy świetni w działaniach indywidualnych, ale powinniśmy stale budować kompetencje do wspólnego działania. Parady Niepodległości i patriotyzm jest odpowiedzią na te potrzeby - zaznaczył Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prezes zarządu Stowarzyszenia SUM. - Parada, jako sposób wspólnego świętowania w gronie dziesiątek tysięcy gdańszczan, mieszkańców Pomorza, to wydarzenie, które nas łączy, które buduje kapitał społeczny naszego miasta i naszej ojczyzny. To jest nam niezwykle potrzebne i dlatego jestem bardzo wdzięczny wszystkim za to, że uczestniczą w paradzie, która odbędzie się już po raz dwudziesty drugi. Parada Niepodległości jest wciąż jednym z największych wydarzeń patriotycznych, nie tylko w skali naszego miasta, ale także w skali całego naszego kraju. Parada Niepodległości była też pierwszym takim wydarzeniem w Polsce, pierwszą nowoczesną formą świętowania 11 listopada i za tym naszym, gdańskim przykładem poszły setki miast w całej Polsce.
W uroczystym przemarszu przez Gdańsk, oprócz uczestników indywidualnych, bierze co roku udział wiele grup zorganizowanych. Są to grupy rekonstrukcyjne odtwarzające historyczne formacje wojskowe, działające kiedyś na naszym terenie, zespoły muzyczne i taneczne, kluby kolekcjonerów zabytkowych aut, szkoły, organizacje harcerskie, kluby sportowe i wiele innych organizacji.
- Od 22 lat mam to szczęście i radość prowadzić tę paradę. Ale aż trudno sobie wyobrazić, że kiedyś nie wolno było świętować tego dnia – mówił Michał Juszczakiewicz, przedstawiciel stowarzyszenia SUM. - Jesteśmy świadkami, że możemy manifestować tę radość w wolnym kraju. Dlatego te chwile są tak piękne, kiedy widzimy dziesiątki tysięcy ludzi i pasjonatów, ich miłość do odtwarzania przyszłości i tworzenia historii.
Formowanie parady rozpocznie się od godziny 9.00 na ulicy Podwale Staromiejskie, a jej start zaplanowano na godzinę 10.30. Wtedy też dzwonnicy konfraterni Kościoła św. Katarzyny wprowadzą ręcznie w ruch serce ważącego niemal 2,5 tony dzwonu "Pokój i Pojednanie". Dźwięki carillonów towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta.
Uczestnicy parady przejdą okrężną drogą przez całe Stare i Główne Miasto ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską i Targ Drzewny. A następnie: Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, z której wejdą na Długą i przejdą aż na Długi Targ. Pod Zieloną Bramą zostanie odśpiewamy Hymn Narodowy oraz zrobione rodzinne zdjęcie. Zaplanowano także wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek.
Pojazdy zabytkowe, biorące udział w paradzie pozostaną na Targu Węglowym.
W tym roku nastąpi zmiana i na przedzie parady pójdą wszystkie zorganizowane grupy piesze, a dopiero po nich przejadą zabytkowe pojazdy. Wszystkie pojazdy, muszą być wcześniej zgłoszone a ich przyjazd uzgodniony. Chęć przyjazdu pojazdem zabytkowym należy zgłosić pod adresem sum.gdansk@gmail.com. Pojazdy bez specjalnego identyfikatora, nie będą wpuszczone w szyk parady. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.
- Parada Niepodległości to od lat nie tylko radosny, wspólny przemarsz, ale drobniejsze imprezy temu towarzyszące. W tym roku, korzystając ze sprzyjającego kalendarza i długiego, niepodległościowego weekendu będzie można skorzystać z niezwykłej multimedialnej wystawy z wykorzystaniem nowych technologii, która pojawi się na Targu Węglowym – mówił Łukasz Kopeć ze stowarzyszenia SUM. - Iskry Niepodległej to nowoczesny spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Przybliży ona sylwetki osób niezwykle zasłużonych zarówno dla odzyskania niepodległości, jak i tych, którzy mieli wpływ na kształtujące się państwo polskie. Będą to postacie, które nie zawsze przebijają się na pierwsze strony gazet.
Wystawę będzie można oglądać na Targu Węglowym w sobotę, 9 listopada w godz. 11.00-17.00, a w niedzielę i w poniedziałek, 10 i 11 listopada w godz. 10.00-18.00.
Pardzie Niepodległości towarzyszą również m.in. spacery z przewodnikami oraz specjalna oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi.
Muzyczne świętowanie
- Jestem dumny z tego, że Gdańsk potrafi świętować w tak radosny sposób. Cieszę się, że inne miasta biorą z nas przykład. Oprócz Parady Niepodległości zapraszamy państwa do świętowania przez udział w koncertach – mówił Marcin Mickun, radny Miasta Gdańska Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że mieszkamy w Polsce, że mamy tak wspaniały kraj. Świętujmy 11 listopada. Zachęcam wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w uroczystościach.
Na zakończenie parady, o godz. 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi koncert carillonowy. Monika Kaźmierczak, carillonistka wraz z trębaczami wykonają Mazurka Dąbrowskiego, pieśni patriotyczne oraz utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina oraz tradycyjną muzyką gdańską.
Cappella Gedanensis Narodowe Święto Niepodległości upamiętni dwoma koncertami. Pierwszy odbędzie się 10 listopada o godz. 18.00 w sali koncertowej w Dawnym Kościele Menonitów. Wystąpią: Klaudia Trzasko, sopran, Cappella Gedanensis i Konstanty Wileński, fortepian, dyrygent. W programie: m.in. prapremiera „Poloneza” A-Dur, op.40 Nr 1 oraz pieśni i wariacje nt. Fryderyka Chopina w aranżacji K. Wileńskiego. Wstęp wolny po wcześniejszym potwierdzeniu przybycia na e-mail cappella@gedanensis.pl
Drugi koncert Cappelli Gedanensis odbędzie się dzień później, o godz. 12.00 w Bazylice Mariackiej.
We wtorek, 12 listopada o godz. 19.00 w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, odbędzie się koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów 1989 roku, organizowany przez Fundację Centrum Solidarności. Zarówno data koncertu, jak i jego tematyka, nawiązuje także do 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przypomni on odbiorcy o polskiej drodze do wolności, podtrzymując pamięć o trudnym dla Polaków okresie stanu wojennego, a także o strajkach 1988 roku, zwieńczonych „okrągłym stołem”, będącym symbolem drogi do wyborów 1989 - nowego etapu historii Polski i Europy. Koncert poprzedzi krótki film, stanowiący doskonałe tło proponowanej, muzycznej uczty.
W programie: Henryk Mikołaj Górecki - Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową Op. 40,
Elliot Goldenthal - III Symfonia na sopran i orkiestrę do poezji Barbary Sadowskiej,
Jan Sanejko - Symfonia Wolności.
Bilety na Nadzwyczajny Koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów
Zabytkowy tramwaj
11 listopada na tory wyjedzie zabytkowy, okolicznościowy tramwaj 105N. Będzie kursował w godzinach 09.30-16.30 na trasie Brzeźno – Siedlce, wg. specjalnego rozkładu jazdy, a przejazdy nim będą bezpłatne. Będzie to linia 106 – nawiązująca do 106. rocznicy odzyskania Niepodległości, a na zewnątrz emitowane będą pieśni patriotyczne.
Linia 100: tymczasowe zmiany w związku z Paradą Niepodległości
W związku z 22. Paradą Niepodległości, która przejdzie ulicami Śródmieścia Gdańska, w poniedziałek 11 listopada linia 100 zacznie działać później. Pierwszy kurs z przystanku „Dworzec Główny” 14 będzie o godz. 12.38.
Na pozostałych liniach w sieci ZTM w Gdańsku w poniedziałek 11.11.2024 r. obowiązywać będą świąteczne rozkłady jazdy.
Wydarzenia towarzyszące
W tym roku, Olivia Star TOP w dniu Święta Niepodległości zaprasza gdańszczanki i gdańszczan do bezpłatnego wejścia na piętro widokowe. 11 listopada, w godz. 12.00 – 22.00 wystarczy 1 punkt w aplikacji “Olivka”, aby otrzymać bilet wstępu na 32. piętro (na start po pobraniu aplikacji otrzymuje się 200 punktów).
Szczegóły można znaleźć na facebooku Olivia Star.
11 listopada o godz. 12.15 przy Zielonej Latarni wystartuje 3. Bieg Niepodległości z Portem Gdańsk. Zeszłoroczna edycja zgromadziła prawie tysiąc uczestników. W ramach imprezy odbędzie się bieg na dystansie 10 km, a także biegi malucha na dystansach 100, 300, 500 metrów oraz 1000 m oraz marsz Nordic Walking na dystansie 10 km. Meta znajdzie się przy Domu Zdrojowym. Trasa poprowadzi bulwarem nadmorskim od Brzeźna do Jelitkowa i z powrotem.
Szczegóły i zapisy na portalu: www.domety.pl.
Program wydarzeń
niedziela, 10 listopada
- 9.00 msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym przy ul. Sobótki 20
- 11.00, uroczystość przy pomniku Józefa Piłsudskiego na Strzyży. W programie m.in. złożenie wieńców i wiązanek kwiatów u stóp pomnika
- 14.00 podniesienie Flagi Narodowej na najwyższy w mieście maszt na Górze Gradowej i rozdawanie flag i kotylionów mieszkańcom
- 18.00 Koncert Cappelli Gedanensis w sali koncertowej w Dawnym Kościele Menonitów
poniedziałek, 11 listopada
- od godz. 9.00 na ul. Podwale Staromiejskie formowanie Parady Niepodległości
- 10.00, Plac Kobzdeja, rozdawanie flag i kotylionów mieszkańcom
- 10.30, Start Parady, którą zainauguruje bicie w dzwony kościoła św. Katarzyny
- Wspólne zdjęcie oraz śpiewanie pieśni i piosenek (również na Długim Targu).
- 13.00: koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki z Muzeum Gdańska i trębaczy
- Zabytkowy tramwaj będzie kursował na trasie Brzeźno-Siedlce. Pierwszy kurs z Brzeźna o godz. 09.30.
Dodatkowo:
- Gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem,
- Specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej;
- Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi, już od wieczora 10 listopada.
- Gadżety, w tym te przygotowane ręcznie przez panie z Klubu Seniora Motława w Gdańsku: kotyliony i szaliki biało-czerwone.
- 9-11 listopada, wystawa Iskry Niepodległej na Targu Węglowym
- Wejście na poziom widokowy Olivia Star za 1 punkt w aplikacji Olivka
- Bieg Niepodległości z Portem Gdańsk
- Nadzwyczajny Koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów.