- Podziwiamy Waszą odwagę i determinację. Dziękujemy za to, że dziś walczycie także w naszym imieniu. W 1939 roku pół Europy powiedziało, że nie będzie umierać za Gdańsk. Dzisiaj to Wy, Ukraińcy, umieracie za Europę i europejskie wartości. Należy się Wam nie tylko najwyższy szacunek, ale realne wsparcie i pomoc. I obiecujemy, że będziemy to czynić. Sława Ukrainie! – przywitała gościa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Dziękuję Państwu za wsparcie i możliwość zabrania głosu. Nieprzypadkowo nadmorski Mariupol i nadbałtycki Gdańsk są miastami partnerskimi. Mamy dużo wspólnego – mówił Wadym Bojczenko. – Przemawiałem już kiedyś na tej sali, 28 marca 2018 roku i to dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę przemawiać dzisiaj. Chciałbym przypomnieć także Pana prezydenta Pawła Adamowicza, który bardzo dobrze zdawał sobie sprawę, jak ważne jest partnerstwo Gdańska i Mariupola, jak ważne są wartości europejskie.
Mer Mariupola przypomniał bombardowania szpitali dziecięcych i położniczych w mieście oraz atak na Teatr Dramatyczny, w którym schroniło się 900 mieszkańców – trzysta osób zginęło.
Dramatyczna sytuacja humanitarna
- Obecnie ponad 60 procent infrastruktury miasta jest kompletnie zniszczona. Mamy też bardzo trudną sytuację humanitarną. W mieście znajduje się 160 tysięcy mieszkańców. Nie ma wody, prądu ani gazu. Miasto jest odcięte od świata, a wokół niego i na jego przedmieściach toczą się walki. Dlatego prosimy, błagamy wręcz o zorganizowanie korytarzy humanitarnych, by ludność cywilna mogła opuścić Mariupol – apelował mer Bojczenko, dziękując także za dotychczasową pomoc. – Pomoc, którą otrzymujemy od partnerów, w tym od Gdańska, jest dla nas ogromnie ważna. Każdy konwój humanitarny to realna pomoc dla ludzi, na którą oni czekają.
Mariupol w Gdańsku, Gdańsk w Mariupolu
- Bardzo ważnym, symbolicznym gestem wsparcia dla nas byłoby nadanie jednej z ulic Gdańska imienia miasta-bohatera Mariupola. To tytuł, który prezydent Zelenski nadał naszemu miastu – mówił mer Bojczenko. – Miastu, które tyle wycierpiało podczas rosyjskiej agresji i które dalej niezłomnie walczy. Taka nazwa ulicy oznaczałaby że Mariupol jest obecny w sercu każdego gdańszczanina. Jestem pewien, że zwyciężymy i odbudujemy Mariuopl. W tym odbudowanym mieście także będzie ulica miasta Gdańska.
- Deklaruję, że będziemy szukać godnego miejsca, aby upamiętnić bohaterskie miasto Mariupol – odpowiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.