PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Medale Wolności Słowa 2024 przyznane

Medale Wolności Słowa 2024 przyznane
Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, Karolina Lewicka oraz Anja Rubik zostali uhonorowani Medalami Wolności Słowa. Specjalny Medal Wolności Słowa otrzymała w tym roku Ilona Michalak. Uroczysta gala odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Medale wręczone zostały już po raz czwarty.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, Karolina Lewicka oraz Anja Rubik zostali uhonorowani Medalami Wolności Słowa. Specjalny Medal Wolności Słowa otrzymała w tym roku Ilona Michalak. Uroczysta gala odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Medale wręczone zostały już po raz czwarty.

– Znów wędrujemy z krajami demokratycznymi i stosunkowo bezpiecznymi. A jeszcze przed rokiem wcale nie mogliśmy być tego pewni. Dlatego wypada, by nasza tegoroczna uroczystość stała się symbolicznym podziękowaniem społeczeństwu obywatelskiemu, ludziom, którzy w minionych latach pracowali, poświęcali czas i siły, walczyli, a czasem też cierpieli – byśmy wszyscy mogli znów wędrować krajem, który w 1938 roku opisywał Krzysztof Kamil Baczyński – mówiła na początku gali Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press.

W kategorii Instytucja, w której zgłaszającymi były organizacje pozarządowe, fundacje oraz stowarzyszenia, medal otrzymało Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy – za walkę o wolność słowa wypowiadanego w języku śląskim, a także za wytrwałość we wzmacnianiu śląskiej tożsamości poprzez dbanie o należną językowi śląskiemu obecność w przestrzeni publicznej.

Gala Medalu Wolności Słowa 2024, fot. Piotr Wittman, www.gdansk.pl (4)
Wolność słowa to nie tylko wolność tego, co chce się powiedzieć, ale też tego, jak chce się powiedzieć.
fot. Piotr Wittman, www.gdansk.pl

– Wolność słowa to nie tylko wolność tego, co chce się powiedzieć, ale też tego, jak chce się powiedzieć – mówił Rafał Adamus, prezes Pro Loquela Silesiana.

W tej kategorii wskazano także: Fundację Panoptykon – za cierpliwe tłumaczenie, że musimy strzec prawa do prywatności tak przed państwem i jego służbami, jak i przed big techami oraz Sieć Obywatelską Watchdog Polska – za stanie na straży prawa do informacji publicznej i za edukację prawną obywateli.

Media

Laureatką w kategorii Media została dziennikarka radia Tok FM Karolina Lewicka za inteligentne, chłodne i konsekwentne zdejmowanie masek z polityków, którzy próbują ukryć prawdziwe intencje za grubym make-upem politycznej szminki oraz za odważne stanie po stronie prawdy, i szacunek wobec odbiorców.

– Już samą nominację przyjęłam z konfuzją, podobnie jak i nagrodę. Wydaje mi się, że jestem beneficjentką zawodu, który jest widoczny. Tym większe moje gratulacje dla tych wszystkich, którzy zwłaszcza przez ostatnich osiem lat, walczyli o wolność słowa i demokrację niejako obok swojego życia zawodowego, poświęcając swój prywatny czas i swoją życiową energię – mówiła Karolina Lewicka.

W kategorii Media, w której kandydatury mogły nadsyłać kolegia redakcyjne polskich mediów, do medalu wskazano także Mariusza Gierszewskiego (Radio Zet) – za bezkompromisowe i uważne patrzenie władzy na ręce, niezależnie kto ją sprawuje oraz Jacka Pałasińskiego – za stanie na straży pryncypiów dziennikarskich i kulturę wypowiedzi oraz za udowodnienie, że w internecie jest miejsce na dojrzałe dziennikarstwo – wartościowe rozmowy z intelektualistami.

Gala Medalu Wolności Słowa 2024, fot. Piotr Wittman, www.gdansk.pl (14)
Nagrodę w tej kategorii wręczył Basil Kerski - dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. 
fot. Piotr Wittman, gdansk.pl

Obywatel/Obywatelka

Trzecią z kolei nagrodę wieczoru wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Na scenie towarzyszyli jej inni włodarze polskich miast: Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni, Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy, Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku oraz Krzysztof Walków, wiceburmistrz Darłowa.

- Można przeżyć życie nie wadząc nikomu. Nie wiedzieć, nie znać się, nie orientować. Parafrazując mistrza Bareję: zarobionym być po prostu. Ale można patrzeć dalej, szerzej. Można wykorzystywać swój wizerunek prywatny dla dobra wspólnego: widzieć problemy i szukać ich rozwiązania. Budować koalicje i sojusze. Jednym słowem: zmieniać świat na lepsze – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Myślę, że nie tylko moim marzeniem, nie tylko koleżanek i kolegów samorządowców, ale nas wszystkich jest, abyśmy takich współrodaczek i współrodaków mieli jak najwięcej. Trzymajmy za nich zawsze kciuki.

Medal w kategorii Obywatel/Obywatelka odebrała Anja Rubik za odważne korzystanie z wolności słowa, za co była wielokrotnie atakowana przez środowiska prawicowe. Rubik to aktywistka działająca na rzecz kobiet i walcząca o dostęp do edukacji seksualnej młodzieży w Polsce.

– Prawo kobiety do wyboru jest największym sprawdzianem postępowego i zdrowego społeczeństwa. Mam nadzieję, że takim społeczeństwem w końcu będziemy – mówiła Anja Rubik. – Mam nadzieję, że Polki i Polacy – tak zresztą jak im obiecano – nie będą już musieli wychodzić na ulicę i walczyć o swoją godność, zdrowie, bezpieczeństwo – dodała.

W tej kategorii wskazani byli również: emerytki z Siedliska Danuta Wojciechowska i Jolanta Mokwińska – za walkę o demokrację i wolność słowa w swojej gminie oraz 17-letni mieszkaniec pogranicza polsko-białoruskiego Mateusz Rybak za poświęcanie się pomocy ludziom w drodze.

Gala Medalu Wolności Słowa 2024, fot. Piotr Wittman, www.gdansk.pl (10)
Nagrodzona medalem Anja Rubik wraz z innymi nominowanymi i Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska na scenie Europejskiego Centrum Solidarności. 
fot. Piotr Wittman, gdansk.pl

Specjalny Medal Wolności Słowa

Specjalny Medal Wolności Słowa Fundacja Grand Press przyznała w tym roku – w uznaniu zasług dla społeczeństwa obywatelskiego – Ilonie Michalak z Bydgoszczy.

– Przez trzy lata nasz Specjalny Medal Wolności Słowa otrzymywały osoby znane i zasłużone dla Polski. Kłaniamy im się nisko. Ale w tym roku chcemy się też pokłonić osobom równie zasłużonym, choć mniej znanym – mówiła Weronika Mirowska.

Gala Medalu Wolności Słowa 2024, fot. Piotr Wittman, www.gdansk.pl (11)
Gala Medalu Wolności Słowa odbyła się w tym roku po raz czwarty.
fot. Piotr Wittman, gdansk.pl

Podczas gali Medalu Wolności Słowa w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku wystąpili Ania Karwan, Monika Kuszyńska, Natalia Niemen, Mietek Szcześniak i Mateusz Ziółko z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra. Adam Nowak wykonał prapremierę piosenki powstałej do słów wiersza Jacka Kaczmarskiego „Diagnoza”.

Laureatów wybrała tegoroczna kapituła Medalu Wolności Słowa w składzie: Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie), prof. Ewa Łętowska (była rzeczniczka praw obywatelskich), Weronika Mirowska (prezeska Fundacji Grand Press), Piotr Świerczek (dziennikarz TVN 24) i Ewa Wrzosek (prokuratorka, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia”).

 

***
Organizator: Fundacja Grand Press
Miasto gospodarz: Miasto Gdańsk
Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdynia, Miasto Sopot, Miasto Wrocław, Miasto Białystok, Miasto Poznań, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Darłowo, Miasto Kraków, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Narodowe Centrum Kultury
Patroni medialni: TVN 24, Radio Nowy Świat, Polska Agencja Prasowa, Polska Press Grupa, Dziennik Bałtycki, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, ngo.pl, Zawsze Pomorze
Partnerzy gali: Cocosound, Mielżyński, F25 Production House

Informacja na podstawie komunikatu prasowego organizatora wydarzenia Fundacji Grand Press.