PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk wspiera kampanię Grupy Granica

Gdańsk wspiera kampanię Grupy Granica
„Bądź dla innych”, to kampania społeczna Grupy Granica, do której jako pierwsze miasto dołączył dzisiaj Gdańsk. Na przystankach i autobusach pojawią się plakaty informujące o akcji. W geście solidarności z uchodźcami, mieszkańcami pogranicza i wolontariuszami, na zielono zostaną podświetlone dzisiaj Neptun, wiadukt przy Galerii Bałtyckiej i jeden z dźwigów.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Grupa Granica to koalicja organizacji pozarządowych i aktywistów pomagających uchodźcom, którzy zostali uwięzieni na pograniczu. Poza organizacją kampanii społecznej prowadzą także stronę internetową, która w jednym miejscu gromadzi wszystkie możliwe sposoby pomocy. Jest ona regularnie aktualizowana o kolejne zbiórki, petycje czy protesty.  

- Kiedy latem pojawiły się pierwsze informacje o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, chcieliśmy wprowadzić akcję edukacyjną wśród lokalnej społeczności. Jednak już po kilku godzinach na miejscu mieliśmy styczność z pierwszą wywózką. Mierzymy się z tym już jednak trzeci miesiąc. Stan wyjątkowy uniemożliwia nam dotarcie z pomocą humanitarną do tych osób, przebywających na granicy. Cieszymy się, że Gdańsk włącza się w naszą akcję i liczę, że przyłączą się kolejne miasta - mówił Maciej Mandelt, przedstawiciel Stowarzyszenia Nomada, jednej z organizacji wchodzących w skład Grupy Granica.  

Podczas konferencji głos zabrała m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Fot. Piotr Witmann
Podczas konferencji głos zabrała m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Fot. Piotr Witmann

Do udziału w kampanii, organizatorzy zaprosili wszystkie samorządy. Gdańsk stał się pierwszym miastem, które zdecydowało się udostępnić przestrzeń miejską na plakaty kampanii. 

- Gdańsk jako miasto solidarności, chce nieść pomoc w każdym wymiarze. Dzisiaj potrzebna jest wiedza specjalistyczna, potrzebni są prawnicy, lekarze, osoby które fizycznie będą mogły pomagać. Ale żeby miało to sens i skutek, potrzebna jest także nasza świadomość. Wołanie o godność drugiego człowieka, powinno usłyszeć jak najwięcej ludzi, a w szczególności polskie władze - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.  

- Dziś, mieszkańcy przygranicznych miejscowości zastanawiają się, co mają robić, jak zachować się etycznie, komu ufać i komu pomagać. My stoimy po stronie humanitaryzmy i domagamy się od polskich władz respektowania prawa międzynarodowego i działań dyplomatycznych - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. 

W Michałowie, zielone światło przy wejściu do domów oznacza, że w środku osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać, zjeść ciepły posiłek i opatrzyć rany. Gdańsk w ramach solidarności zdecydował się podświetlić po zmroku we wtorek, 2 listopada na zielono: 

  • most na ul. Kościuszki, 
  • dźwig na terenie Stoczni Cesarskiej,  
  • fontannę Neptuna.   

- Bardzo się cieszę, że Gdańsk włącza się w tą akcję, bo ma ona na celu uświadomienie Polakom jak  wygląda sytuacja, bo wprowadzony stan wyjątkowy jest tylko po to, by nikt nie wiedział co dzieje się na polskiej granicy - mówiła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.  

- 1 listopada, na Cmentarzu Nieistniejących Cmenatrzy wielu kapłanów mówiło „Kochaj Boga w drugim człowieku”. Tam nie było mowy o tym, czy on jest Polakiem, Irakijczykiem, Syryjczykiem, kobietą czy mężczyzną. Jest po prostu drugim człowiekiem. Apelują, szczególnie do tych, którzy stanowią w Polsce prawo, aby pamiętać o tym człowieczeństwie - mówił Andrzej Stelmasiewicz, radny Gdańska.  

Dotychczasowa pomoc 

Gdańska Rada ds. Równego Traktowania oraz Rada Imigrantów i Imigrantek już na początku października przygotowały apel do mieszkańców i mieszkanek Gdańska, w którym piszą: „Aż trudno uwierzyć, że w Polsce, państwie należącym do Unii Europejskiej, doświadczonym totalitaryzmami XX wieku, ktoś chce pozbawiać uchodźców podstawowych praw człowieka! My jako imigranci i imigrantki oraz osoby działające na rzecz praw człowieka nie możemy zgodzić się na takie traktowanie przez Polskę ludzi poszukujących pomocy międzynarodowej!”. Wzywają do reagowania na kampanie nienawiści w polskich mediach i zaangażowanie się w pomoc na rzecz uchodźców uwięzionych na granicy polsko- białoruskiej.  

- Chcielibyśmy, aby wszyscy ludzie zaprzestali obojętności dla drugiej osoby i reagowali na ludzką krzywdę. Mamy także nadzieję, że będą Państwo czerpać informacje o tym, co się obecnie dzieje na granicy ze sprawdzonych źródeł - mówiła Elizaveta Rubakha, przedstawicielka gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek. 

- Nie rozumiem, jak mogą pojawiać się hasła, że my nie jesteśmy winni tej sytuacji. Ile razy staje przed nami człowiek w potrzebie, tyle razy najczęściej nie jesteśmy winni. Mamy prosty wybór. Możemy zachować się przyzwoicie, jak człowiek lub odwrócić się plecami. Nie róbmy tego, bądźmy dla innych - dodała Zofia Lisiecka, przedstawicielka Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania. 

Od 2 tygodni Komitet Obrony Demokracji Pomorze zbierał także dary dla uchodźców na granicy.  

- W zbiórkę szczególnie włączyły się młode osoby z okolicznych szkół. Wszystkie zebrane przedmioty zostały zawiezione do Michałowa. Wciąż jednak pojawiają się kolejne paczki i dalej będziemy czynić swoją powinność - mówiła Kamila Kazior z KOD Pomorze.