
Parkinson a powinności człowieka
Będzie to już czwarte doroczne spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie Park On, zrzeszające osoby z chorobą Parkinsona i ich bliskich, wokół Karty Powinności Człowieka. Cykl „Spotkanie przy studni” zainicjowała prezeska Park On Urszula Wyrwińska, lekarka pediatra, u której zdiagnozowano Parkinsona.
- Chciałam przypomnieć, że „nie jesteśmy tylko ciałem”. Uważam, że mimo diagnozy pozostaję osobą z powinnościami. Choroba nie zwalnia z powinności i jest to przekonanie podzielane przez wiele osób w Stowarzyszeniu – wyjaśnia ideę spotkań Urszula Wyrwińska. - Każdy kto trafia do Stowarzyszenia, przychodzi po pomoc, a odkrywa w sobie moc pomagania innym. Rozważając dokument, który jest dla gdańszczan szczególnym przesłaniem na kolejny wiek, chcemy wspólnie zastanowić się nad możliwymi formami uczestnictwa w życiu społecznym dla dobra wspólnego.
A dlaczego "spotkanie przy studni”?
- Chciałam pobudzić do refleksji na temat wartości wspólnych wszystkim ludziom, wartości życiodajnych jak świeża woda ze studni – podkreśla prezeska Stowarzyszenia. - Zwracamy się do ekspertów po wiedzę, jako czystą wodę ze źródła.
Czytaj także: Choroba Parkinsona. W tańcu chorzy odzyskują sprawność i poczucie własnej wartości
Cykl spotkań zainaugurowano w Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona (11 kwietnia) w 2022 roku, rozmową poświęconą preambule Karty Powinności Człowieka:
„Osoba ludzka, niezależnie od wieku, płci, rasy i wyznania jest podmiotem zarówno praw, jak i powinności. Niezbywalne prawa każdego człowieka domagają się ich respektowania przez innych ludzi. Nakłada to na nas określone zobowiązania i odpowiedzialność za losy świata. Powinności sformułowane jako kodeks etyczny, wspólny dla całej społeczności globu, nie przymuszają żadnego człowieka do ich wypełniania, lecz są impulsem moralnym odwołującym się do poczucia solidarności ze wszystkim, co współtworzy dobro tego świata. Solidarność jest postawą fundamentalną w tworzeniu lepszego ładu na ziemi, gdyż stanowi wewnętrzny imperatyw działania na rzecz innych, mobilizuje do umiaru i samoograniczenia oraz otwiera na dobro wspólne.”
Kolejne „Spotkania przy studni” poświęcone były następnym punktom Karty – dobru wspólnemu i sprawiedliwości.
Rozmowa o prawdzie
Tegoroczne spotkanie odbędzie się wokół kolejnego zapisu Karty - „Dążenia do poznania i działania w imię prawdy”:
„Podstawową powinnością każdego człowieka wobec samego siebie jest troska o własne sumienie, które - jako naturalny zmysł etyczny - decyduje o wewnętrznym przekonaniu do działania w imię prawdy. Żadne zewnętrzne kodeksy nie są tak zobowiązujące, jak własne sumienie. W życiu społeczeństw destrukcyjną rolę odgrywają uprzedzenia ideologiczne, rasowe i religijne. Powinnością każdego człowieka jest dążenie do przezwyciężania ich przez odkrywanie prawdy w rzetelnym dialogu. Naukowcy, pedagodzy i artyści są szczególnie odpowiedzialni za obecność prawdy, dobra i piękna w życiu publicznym. Prawem ich jest zewnętrzna wolność badań i poszukiwań twórczych, a powinnością wyznaczenie sobie wewnętrznej granicy w tym zakresie.”
Dyskutować o prawdzie będą:
- prof. Agnieszka Maryniak
- prof. Wojciech Żełaniec
- Urszula Rzeczycka
- Andrzej Stelmasiewicz
Moderatorem spotkania będzie redaktor Sławomir Siezieniewski.
Urszula Wyrwińska: - Prawda jest wartością, jak świeża woda ze studni. Bez stanięcia w prawdzie nie rozwijamy się. Dialog ekspertów z pewnością będzie krokiem w stronę jej poznania.
Spotkanie odbędzie się w piątek, 11 kwietnia w godzinach 16:30-19:00, w sali 110 na parterze budynku Wyższej Szkoły Zdrowia przy ul. Pelplińskiej 7.
Czytaj także: Karta Powinności Człowieka - nadal uniwersalny dokument na miarę naszych czasów

Ćwierćwiecze Karty Powinności Człowieka
Karta Powinności Człowieka została pomyślana jako dokument niemający charakteru prawnego, lecz oddziałujący na zasadzie autorytetu głoszonych w nim wartości. Zawiera ponadczasowe wartości i deklaracje wspólne każdemu, komu bliski jest człowiek. Są one gwarantem wzajemnego szacunku, odwołaniem do ludzkiej godności i niezbywalnych praw każdego człowieka.
Kartę opracowano i podpisano w Gdańsku w 2000 roku z okazji 50-lecia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Jej sygnatariuszami byli: prof. Norman Davies - historyk i publicysta, ks. prof. Bruno Forte - członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej, współautor dokumentu „Pamięć i pojednanie”, abp Tadeusz Gocłowski - metropolita gdański i krajowy duszpasterz ludzi pracy, Józefa Hennelowa - publicystka, Agnieszka Holland - reżyserka, Jan Nowak-Jeziorański - „kurier z Warszawy", publicysta; Siergiej Kowaliow - rosyjski działacz na rzecz praw człowieka; Janina Ochojska - prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej; Krzysztof Piesiewicz - prawnik, senator i scenarzysta; Andrzej Wajda - reżyser; Krzysztof Zanussi - reżyser i scenarzysta; prof. Andrzej Zoll - rzecznik praw obywatelskich.

Wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie
Założone dla osób chorujących na Parkinsona i ich bliskich Stowarzyszenie Park On oferuje szeroki wachlarz zajęć wykorzystujących neuroplastyczność mózgu, czyli jego zdolność do przejmowania przez inne obszary funkcji pełnionych przez te, które zostały uszkodzone. Członkowie wymieniają się doświadczeniami i wzajemnie wspierają, by czerpać radość z życia. Szczególną rolę w terapii odgrywa taniec.
Po kilku latach działalności, w sierpniu 2024r. Stowarzyszenie otworzyło placówkę przy ul. Kołobrzeskiej 46, w budynku Domu Medycznego „Kołobrzeska” Nadmorskiego Centrum Medycznego, o czym pisaliśmy w artykule „Gdańsk zyskał nowe centrum dla osób z chorobą parkinsona”.
Jako że „Spotkania przy studni” organizuje Park On, dyskusję o prawdzie poprzedzi prelekcja przedstawiciela firmy Nutricia na temat żywienia w chorobie Parkinsona.