
Czytaj także: Prof. Rosiek: czytanie to samotność, chwilowe oddalenie się od społeczności
Dorobek naukowy i literacki Stanisława Rośka od lat inspiruje czytelników do głębszej refleksji nad literaturą oraz jej rolą w kulturze i tożsamości. Jest autor publikacji, które wnikliwie analizują świat tekstów literackich i ich wpływ na współczesność.
Wydarzenie poświęcone zarówno osobie autora, jak i jego publikacjom, odbędzie się 7 kwietnia o godzinie 18:00 w Filii Gdańskiej - Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Mariacka 42). Rozmowę z autorem poprowadzi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP.
Spotkanie odbywa się z okazji uhonorowania Stanisława Rośka Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza” - za całokształt, w uznaniu dla jego wkładu w rozwój humanistyki.

Ceniona postać polskiej literatury
Prof. dr hab. Stanisław Rosiek jest historykiem literatury, eseistą i wydawcą, redaktorem i wykładowcą w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W 1995 roku założył gdańskie wydawnictwo „Słowo/obraz terytoria”,
Był członkiem redakcji „Litterariów” - gdzie debiutował, „Punktu” i niezależnego pisma „Podpunkt”, a także rocznika „Punkt po Punkcie”. W latach 1977–1983 współredagował z Marią Janion trzy tomy z serii „Transgresje” („Galernicy wrażliwości” 1981, „Osoby” 1984, „Maski” 1986). Razem ze Stefanem Chwinem napisał książkę „Bez autorytetu. Szkice” (1981), za którą w 1983 roku otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich.
W latach dziewięćdziesiątych zajmował się kultem pośmiertnym Adama Mickiewicza („Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety” 1997) oraz twórczością kilku pisarzy dwudziestowiecznych (Peiper, Schulz, Białoszewski). Jest redaktorem serii „Rysunki zebrane” Sławomira Mrożka (sześć tomów 1997−2005), jednym z autorów „Słownika schulzowskiego” (2004) i autorem podręcznika do liceum i technikum „Między tekstami” (przy współpracy Jolanty Maćkiewicz, Zbigniewa Majchrowskiego, Bolesława Oleksowicza).
W roku 2002 opublikował antologię „Wymiary śmierci”, w 2008 książkę „[nienapisane]”, w 2010 „Władzę słowa”, a w 2014 drugą część nekrografii „Mickiewicz (po śmierci)”. Wydawca „Dzieł zebranych Brunona Schulza”, redaktor naczelny „Schulz/Forum”.
Czytaj także: Zobacz, jak wydawnictwo słowo/obraz terytoria uczciło 25-lecie!