• Start
  • Wiadomości
  • GUMed. Przygotują nauczycieli przedmiotu Edukacja zdrowotna

GUMed. Przygotują nauczycieli przedmiotu Edukacja zdrowotna

Ministerstwo Edukacji wprowadza od września nowy przedmiot: Edukacja zdrowotna. Gdański Uniwersytet Medyczny od maja ma zacząć szkolić nauczycieli, którzy poprowadzą ten przedmiot w szkołach podstawowych i średnich. Studia są darmowe - płaci za nie Ministerstwo Edukacji. Jak informuje GUMed, wkrótce ruszy rekrutacja.
07.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
WhatsApp Image 2025-04-08 at 18.54.56
Prof. Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. kształcenia GUMed, zaprasza na nowe studia podyplomowe
fot. GUMed

Co to za przedmiot?

Przypomnijmy, że od września pojawią się w szkołach dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Edukacja zdrowotna będzie nieobowiązkowa i zastąpi przedmiot Wychowanie do życia w rodzinie. Rodzice lub pełnoletni uczniowie będą mogli zgłosić dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału w tych zajęciach.

Przedmiot będzie nauczany: 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
  • w szkołach podstawowych w klasach IV–VIIII,
  • w szkołach ponadpodstawowych: w liceum ogólnokształcącym, 
  • technikum oraz branżowej szkole I stopnia.

Głównym celem Edukacji zdrowotnej jest kształtowanie kompetencji uczniów związanych z całożyciową dbałością o zdrowie oraz budowanie potencjału zdrowotnego własnego i otoczenia. Wymagania zostały podzielone na 11 działów: Wartości i postawy, Zdrowie fizyczne, Aktywność fizyczna, Odżywianie, zdrowie psychiczne, Zdrowie społeczne, Dojrzewanie (tylko w szkołach podstawowych), Zdrowie seksualne, Zdrowie środowiskowe, Internet i profilaktyka uzależnień. System ochrony zdrowia (tylko w szkołach ponadpodstawowych).

GUMed: ruszamy ze studiami podyplomowymi

Prof. Agnieszka Zimmermann, prorektor ds. kształcenia GUMed informuje: - Uruchamiamy na GUMed studia podyplomowe dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z zakresu edukacji zdrowotnej. W naszej uczelni będzie 30 miejsc dla nauczycieli. Zainteresowanie już jest duże. Rekrutacja jeszcze nie ruszyła, wkrótce ją ogłosimy. Współpracujemy z pomorskim kuratorium oświaty. Rozdzielimy miejsce w sposób sprawiedliwy i racjonalny. Jeśli liczba chętnych będzie większa, to przewidujemy, że co pół roku będziemy uruchamiać dodatkowe miejsca. 

Program nowych studiów dostał już aprobatę Senatu uczelni. Nauka miałaby ruszyć pod koniec maja. Potrwa trzy semestry. 

Więcej informacji o rekrutacji można znaleźć pisząc na adres email: Edukacja.zdrowotna@gumed.edu.pl

Czytaj także: Minister Zdrowia na GUMedzie i UCK

Kto może zostać nauczycielem Edukacji zdrowotnej? 

Nauczycielem przedmiotu edukacja zdrowotna może być osoba, która ukończyła studia magisterskie w zakresie edukacji zdrowotnej i posiada przygotowanie pedagogiczne albo osoba, która ukończyła inne studia magisterskie, posiada przygotowanie pedagogiczne i ukończyła studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem kwalifikacje do nauczania edukacji zdrowotnej będą posiadali także: nauczyciele biologii, przyrody, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie oraz nauczyciele psycholodzy, osoby, które ukończyły studia przygotowujące do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty, ratownika medycznego, albo studia w zakresie zdrowia publicznego i posiadają przygotowanie pedagogiczne.

 

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zajezdnia tramwajowa powstanie na Ujeścisku