Wielbłądziątko ma już imię. Internauci wybrali

Wielbłąd dwugarbny przyszedł na świat w połowie marca w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. W wyniku konkursu na imię dla garbatego oseska, wielbiciele uznali, że będzie Wafelkiem. Maleństwo jest synem Warszawki i Elvisa.
22.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy młodego wielbłąda dwugarbnego (baktriana), sfotografowanego z bliska. Zwierzę ma bardzo puszystą, gęstą sierść w odcieniach brązu, co jest typowe dla tego gatunku – zwłaszcza w młodym wieku. Jego wyraz twarzy sprawia wrażenie ciekawskiego i trochę figlarnego.
To pierwsze tygodnie życia wielbłąda dwugarbnego
fot. Paweł Ciesielski/ Gdański Ogród Zoologiczny

Aktualizacja, wtorek, 22 kwietnia

Gdański Ogród Zoologiczny ogłosił rozstrzygnięcie konkursu we wtorek, 22 kwietnia, w swoich social mediach, cytujemy:

"Mamy to! Spośród wielu fantastycznych propozycji imion, po burzy pomysłów i reakcji, wybraliśmy zwycięzcę. Od dziś nasz maluch nosi imię Wafelek!

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
  •  Na razie nie zobaczycie go jeszcze na wybiegu. Wafelek wraz z mamą przebywa w spokojnym, niedostępnym dla zwiedzających miejscu. Potrzebuje jeszcze trochę czasu i spokoju, więc prosimy o cierpliwość.
  • Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie! Z osobami, których propozycje trafiły do finału, skontaktujemy się w ciągu kilku dni – wypatrujcie wiadomości!"

Aktualizacja, piątek 11 kwietnia

Jak informuje Gdański Ogród Zoologiczny, do finału konkursu na imię dla dwugarbnego wielbłądka, przeszły trzy propozycje: 

  • Walduś
  • Wars
  • Wafelek

Pierwiosnek, Wielbiś, Gdanek, Walduś, Dyziu i Bakuś - takie były pierwsze propozycje imienia w konkursie dla małego wielbłąda dwugarbnego. Z czasem pojawiały się kolejne. Jury konkursowe miało więc twardy orzech do zgryzienia. Jak podkreślają przedstawiciele zoo, jednym z kryteriów był warunek, że imię musi zaczynać się na tę samą literę co imię mamy wielbłądka.

Wcześniej pisaliśmy:

Wielbłądek czeka na imię

Konkurs na imię dla młodego prowadzony jest na profilu facebookowym gdańskiego zoo. 
 
- Zapraszamy wszystkich do wyboru imienia dla naszego, małego wielbłąda. Do finału konkursu przejdzie kilka najciekawszych propozycji - mówi Paweł Ciesielski, specjalista ds. mediów społecznościowych w GOZ. 
 
Termin zakończenia zabawy w nadanie imienia dla wielbłądka jest, póki co, otwarty. Ale nie warto zwlekać do ostatniej chwili, bo nasz pomysł, nawet najciekawszy, może nie wziąć udziału w kolejnym etapie konkursu.  
 
Niewykluczone, że autor najciekawszego imienia dla potomka Warszawki i Elvisa otrzyma upominek od Grupy Pekazet, która opiekuje się wielbłądami dwugarbnymi w oliwskim zwierzyńcu. 

Co nieco o wielbłądzie z dwoma garbami

Na wolności wielbłąd dwugarbny (ang. baktrian camel) żyje na pustyni Gobi, w Azji Środkowej

W środowisku naturalnym wielbłąd dwugarbny prowadzi dzienny tryb życia. Nocą śpi pod gołym niebem, a w ciągu dnia poszukuje jedzenia. Ma niezwykłą zdolność przetrwania długiego okresu bez wody, ale kiedy pije to może wypić jednorazowo nawet do 120 litrów wody.

Na zdjęciu widzimy młodego wielbłąda dwugarbnego (baktriana), sfotografowanego z bliska.
Młody wielbłąd dwugarbny odpoczywa po okiem swojej mamy
fot. Paweł Ciesielski/ Gdański Ogród Zoologiczny

Wielbłąd dwugarbny jest roślinożerny. Dziko żyjące osobniki zjadają m.in. tamaryszek i dziki czosnek. W garbach gromadzone są zapasy substancji odżywczych w postaci tłuszczu, który może zostać powtórnie przekształcony w energię i wodę metaboliczną, niezbędną do życia w trudnych warunkach pustynnych.

Na zdjęciu widzimy młodego wielbłąda dwugarbnego (baktriana), sfotografowanego z bliska.
Co ciekawe, udomowiona „forma” wielbląda dwugarbnego uznawana jest za odrębną genetycznie
fot. Paweł Ciesielski/ Gdański Ogród Zoologiczny

Ciąża tego zwierzęcia trwa od 12 do 14 miesięcy. Rodzi się zwykle jedno młode, które pije mleko matki przez cały rok. Ich długość życia wynosi 30-50 lat. Dorosłe osobniki mogą osiągać nawet 800 kilogramów masy ciała.

Czytaj także: Wiosenne narodziny w zoo. Powiększyło się stado wielbłądów dwugarbnych

 

Czytaj także: Zoo rozstrzygnęło konkurs na imię dla małej wielbłądzicy. Jak się będzie wabić?

Aby utrzymać wilgoć w ciele, wielbłąd niewiele się poci, a także ma bardzo skoncentrowany mocz. Dobrze znosi duże wahania temperatury. Specyficzny sposób poruszania się wielbłąda nazywany jest inochodem - nogi z jednej strony ciała przemieszczają się jednocześnie.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zumba na Ujeścisku. Bezpłatnie, dla każdego