
Plastik trudno się rozkłada
Plastik jest jednym z najtrudniejszych do rozkładu odpadów. Butelka PET rozkłada się średnio przez 450 lat. Foliowa siatka, w zależności od warunków, może rozkładać się od 100 do nawet 1000 lat. Co ciekawe, średni czas używania foliowej torby to zaledwie 20 minut. Rocznie na świecie produkujemy około 368 ton odpadów plastikowych, z czego szacuje się, że około 8 milionów ton plastiku, trafia do mórz i oceanów, zagrażając ekosystemom wodnym i dzikim zwierzętom.
W zeszłym roku Zakład Utylizacyjny odebrał od mieszkańców Gdańska około 17,5 ton metali i tworzyw sztucznych. Dlatego tak istotna jest odpowiedzialna segregacja, aby surowce mogły być skutecznie przetworzone i ponownie wykorzystane.
Co wrzucać do żółtego pojemnika?
Przypominamy - do żółtego pojemnika wrzucamy:
- plastikowe butelki,
- kartony po mleku i sokach (tetrapaki),
- opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach,
- plastikowe torby i folie,
- puszki aluminiowe i stalowe,
- folia aluminiowa,
- złom oraz metalowe kapsle i zakrętki
Nie ma konieczności mycia opakowań przed wyrzuceniem – wystarczy je opróżnić z zawartości. Jeśli masz wątpliwości, gdzie wyrzucić dany odpad, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl lub aplikacji Czyste Miasto Gdańsk.
Czytaj także: Prawidłowa segregacja odpadów bio - efektywne przetwarzanie i ponowne wykorzystanie
Co można zrobić z odzyskanych surowców?
Recykling plastiku pozwala zaoszczędzić około 40 proc. energii w porównaniu z produkcją nowego materiału. Przetworzenie jednej tony plastiku pozwala zaoszczędzić aż 1,5 tony CO₂. Produkcja aluminium z rudy boksytu to niezwykle energochłonny proces, natomiast recykling pozwala zaoszczędzić aż 95 proc. energii i ograniczyć emisję CO₂ o około 9-10 ton na każdą tonę odzyskanego aluminium.
Z plastikowych butelek PET można wyprodukować odzież sportową, bluzy polarowe, torby, dywany oraz elementy wnętrz samochodowych. Plastikowe opakowania i folie mogą zostać przetworzone na nowe opakowania, worki na śmieci, rury instalacyjne czy meble ogrodowe. Metale odzyskane z odpadów są wykorzystywane do produkcji części samochodowych, rowerów, sprzętu AGD oraz elementów budowlanych.
Czytaj także: Szkło do szkła! Zasady segregacji, które warto znać
Ekologiczne nawyki - małe zmiany, wielki efekt
- Segregacja odpadów to fundament skutecznego recyklingu, który pozwala oszczędzać energię, zmniejszać emisję CO₂ i chronić zasoby naturalne. Dzięki naszym codziennym działaniom odpady mogą zyskać drugie życie: plastikowe butelki stają się ubraniami i meblami, a aluminiowe puszki można przetapiać właściwie w nieskończoność - mówi Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska. - Prawidłowa segregacja odpadów to tylko jeden z elementów, które możemy wdrożyć, aby zminimalizować nasz wpływ na środowisko.
Jak dodaje Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku - Każdy z nas może jednak podjąć działania, które zmienią naszą przyszłość. Warto zacząć od drobnych, ale ważnych zmian w naszym codziennym życiu. Na zakupy zabierajmy torby wielorazowego użytku, to prosty sposób na ograniczenie zużycia jednorazowych foliowych torebek. W sklepach spożywczych zamiast pakować owoce i warzywa do plastikowych woreczków, używajmy materiałowych woreczków wielorazowego użytku lub zabierajmy je luzem. Dzięki tym prostym gestom zmniejszamy produkcję odpadów i pokazujemy, że każdy ma wpływ na stan naszej planety.
Czytaj także: Wrzucaj bez foliowego worka. Jak powinniśmy segregować odpady
Twoje wybory mają znaczenie!
Odpowiedzialność za przyszłość naszej planety spoczywa na każdym z nas. Prawidłowa segregacja odpadów, ograniczenie zużycia plastiku i wybieranie produktów wielorazowego użytku to kroki, które warto wdrożyć już dziś. Działania proekologiczne to inwestycja w przyszłość naszą i naszych dzieci. Zmieniajmy nasze nawyki, segregujmy odpady, korzystajmy z produktów wielorazowego użytku i edukujmy innych.