PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk pamięta o prezydencie Pawle Adamowiczu

Gdańsk pamięta o prezydencie Pawle Adamowiczu
Zbliżają się uroczystości upamiętniające 5. rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Ich głównym punktem będzie spotkanie przy płycie znajdującej się nieopodal Złotej Bramy, które odbędzie się w sobotę, 13 stycznia o godz. 19.00. Wcześniej mieszkańcy będą mogli odebrać flagi Gdańska i Rzeczypospolitej Polskiej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Zapraszam 13 stycznia o godzinie 19.00 pod tablicę upamiętniającą miejsce zamachu, która znajduje się między Katownią a Złotą Bramą. Zaplanowano tam krótkie wspomnienia pana prezydenta i złożenie kwiatów. Następnie wspólnie przejdziemy do bazyliki Mariackiej. To wszystko przy dźwiękach wygrywanych na carillonie, które tak dobrze pamiętamy z tamtego czasu: The Sound of Silence. Następnie odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa przy grobie i koncert który także ma nas skłonić do refleksji, bo poza występami artystycznymi będą cytowane fragmenty różnych wystąpień pana prezydenta Pawła Adamowicza, które nie straciły na aktualności – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W uroczystościach przy płycie weźmie udział m.in. Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wraz z zastępcami oraz rodzina zmarłego prezydenta.

Dla mieszkańców przygotowano 300 flag Gdańska i 300 flag Rzeczypospolitej Polskiej, które będzie można odbierać od godz. 18.30 w okolicach Katowni.

W tym roku wydarzenia rocznicowe potrwają 3 dni. Transmisje wydarzeń zaplanowanych w dniach 12-14 stycznia będzie można oglądać na portalu gdansk.pl.

aaa(1)

Dzień Patrona Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza i promocja książki

W piątek, 12 stycznia o godz. 12.00 Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza będzie obchodziło Dzień Patrona. W programie wydarzenia zaplanowano debatę pt. Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście.

W tym roku zaproszeni goście: prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prof. Cezary Obracht-Prondzyński oraz Wojciech Rzehak zmierzą się wraz z młodzieżą z tematem, co znaczy dziś: Nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście. Ma to być wymiana poglądów doświadczonego samorządowca, socjologa i nauczyciela ze spojrzeniem młodego pokolenia licealistów.

Także w piątek, 12 stycznia o godz. 18.00 w bibliotece ECS odbędzie się promocja książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef , przyjaciel”. Rozmowę z autorem poprowadzą: Dorota Karaś i Marek Sterlingow. Podczas spotkania zaplanowano czytanie fragmentów książki. Na miejscu będzie prowadzona ich sprzedaż.

Ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza

W sobotę, 13 stycznia o godz. 16.00 w Instytucie Kultury Miejskiej zaplanowano ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza.

Ustanowienie Nagrody to wspólna inicjatywa ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia), Europejskiego Komitetu Regionów oraz Miasta Gdańska.

W tej edycji nominowani zostali:

  • Nathalie Appere - Burmistrz Rennes - za zaangażowanie, osobiste przekonanie i pionierskie przywództwo jako pierwsza kobieta burmistrz Rennes od 2014 roku.
  • Alla Myronova - Wójt gminy Inhulka/ Ukraina – za walkę o niepodległość Ukrainy i działania na rzecz rozwoju gminy.
  • Anna Dąbrowska- Prezes Stowarzyszenia Homo Faber - Stowarzyszenie Homo Faber jest organizacją, której główną misją jest propagowanie praw człowieka w ramach hasła: „Prawa człowieka: małe kroki, duże zmiany”. Fundacja ta zrzesza ekspertów z różnych dziedzin, którzy wykorzystują swoje doświadczenie i zaangażowanie, aby wprowadzać pozytywne zmiany w społeczeństwie. Ich celem jest, aby każdy mieszkaniec Lublina mógł cieszyć się pełnią praw bez względu na pochodzenie, orientację czy przekonania.
  • Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej w Zavidovici (Bośnia i Hercegowina) - od lat 90-tych Stowarzyszenie niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej i społecznej autonomii dla tysięcy ludzi, którzy byli ofiarami konfliktów lub prześladowań na całym świecie.
  • Krajowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romek Kamiry - Kamira jest ogólnokrajową federacją stowarzyszeń kobiet romskich i działa na rzecz wolności, solidarności i równości Romów. Jej głównymi celami są: promowanie włączenia społecznego, jednocześnie promując zachowanie romskich zwyczajów i tradycji.

Widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców

Koncert „Polska jako wspólnota”, poświęcony pamięci prezydenta Pawła Adamowicza odbędzie się 13 stycznia o 20.00 w bazylice Mariackiej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Bazylika Mariacka, będąca miejscem pochówku Pawła Adamowicza, stanie się na ten wieczór przestrzenią, w której artyści za pomocą muzyki zabiorą słuchaczy w podróż poświęconą, zmarłemu prezydentowi. Koncert nie tylko umożliwi wspomnienia związane z postacią Pawła Adamowicza, ale także przypomni publiczności przesłanie, które pozostawił nam po sobie. Podczas uroczystości zostaną przywołane wystąpienia prezydenta, a zaproszeni artyści wykonają znane polskie piosenki w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach.

Warstwę muzyczną przygotował gdański Chór Music Everywhere i Orkiestra Kameralna Progress. Na scenie pojawią się takie gwiazdy jak: Maciej Balcar, Bovska, Ewelina Flinta, Tadeusz Seibert i Anna Rusowicz. Gospodarzami wieczoru będzie Agnieszka Hyży i Krzysztof Łobodziński. Fragmenty wystąpień odczyta Grzegorz Gzyl z Teatru Wybrzeże.

Wydarzenie rozpocznie się bezpośrednio po zaplanowanej na 19:30 modlitwie wielowyznaniowej. Producentem widowiska jest Fundacja Gdańska we współpracy z Miastem Gdańsk i Europejskim Centrum Solidarności.

Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza

Msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza odprawiona zostanie w niedzielę, 14 stycznie o godz. 12.00 w bazylice Mariackiej.

Wieczór dla przyjaciela

Pięć lat temu, przedwcześnie i w tragicznych okolicznościach, odszedł Paweł Adamowicz. Jak zmienił nas tamten styczeń? Czy czegoś się nauczyliśmy? Jaka nauka płynie z tego wydarzenia na przyszłość? Tych tematów będą dotyczyły rozmowy przy okrągłym stole podczas Wieczoru dla przyjaciela, który odbędzie się w niedzielę 14 stycznia o godz. 17.00 w ogrodzie zimowym ECS.

Do rozmowy zaproszone zostały osoby, które publicznie relacjonowały wydarzenia ze stycznia 2019 roku, będzie to między innymi a Estera Flieger, dziennikarka, redaktorka naczelna pisma, ale także portalu NGO.pl. Zaproszono również doktor Annę Materską -Sosnowską, politolożkę, twórczynię Programu Przywództwa Społecznego w Studium Obywatelskim imienia Pawła Adamowicza. Zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności przyjął także Bogusław Chrabota, politolog, eseista, redaktor naczelny Rzeczpospolitej, a rozmowę poprowadzi Piotr Jacoń.

Bezpłatne bilety można pobierać online lub w kasie ECS. Wydarzenie będzie transmitowane w telewizji na kanałach TVP i TVP Gdańsk. Transmisję online można śledzić na gdansk.pl i ecs.gda.pl.

Gdańskie carillony Pawłowi Adamowiczowi

W dniach 12 stycznia o godz. 11.00 na wieży kościoła św. Katarzyny i 13 stycznia, o godz. 12.05 na wieży Ratusza Głównego Miasta roku odbędą się koncerty carillonowe poświęcone Pawłowi Adamowiczowi. Prezydent był wielkim orędownikiem przywrócenia gdańskiej kultury carillonowej oraz fundatorem dzwonu w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska oraz Paweł Hulisz z Tubicinatores Gedanenses.  Koncertów można posłuchać na żywo, w okolicy wież kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta oraz online na profilu gdańskich carillonów na Facebooku.  

Szczegółowe informacje na temat koncertów.

Program wydarzeń

12 stycznia (piątek)

  • 11.00 / Koncert carillonowy / wieża kościoła św. Katarzyny
  • 12.00 / Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
  • 18.00 / promocji książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” / biblioteka ECS

13 stycznia (sobota)

  • 12.05 / Koncert carillonowy / wieża Ratusza Głównego Miasta 
  • 16.00 / Ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza / IKM, Kunszt Wodny
  • 19.00 / złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią a Złotą Bramą
  • 19.30 / modlitwa międzywyznaniowa / bazylika Mariacka
  • 20.00 / widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców / bazylika Mariacka

14 stycznia (niedziela)

  • 12.00 / msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / bazylika Mariacka
  • 13.30 / odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza / Wyspa Spichrzów
  • 17.00 / wieczór dla przyjaciela / ogród zimowy ECS