Budżet rad dzielnic jest uzależniony od frekwencji wyborczej w danej dzielnicy wg. przelicznika: 1 osoba zameldowana na pobyt stały razy kwota bazowa.
Kwota bazowa uzależniona jest od frekwencji podczas wyborów tj.:
- do 14% - 12 zł,
- między 14%-16% - 15 zł
- powyżej 16% - 18 zł
W tabeli zamieszczonej na portalu gdansk.pl można sprawdzić wysokość budżetu poszczególnych dzielnic w 2025 roku, biorąc pod uwagę frekwencję wynoszącą poniżej 14 proc. i powyżej 16 proc. osób uprawnionych do głosowania.
Zastanawiasz się, na kogo oddać swój głos? Sprawdź listy kandydatów w każdej z dzielnic
Głosowanie odbędzie się 13 października w godzinach 7.00-21.00. Otrzymując kartę, głosuje się tylko na jedną osobę z listy.
Kto może brać udział w głosowaniu?
13 października mogą głosować mieszkańcy danej dzielnicy Gdańska, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na terenie tej dzielnicy. Spis wyborców uprawnionych do głosowania sporządza się na podstawie rejestru wyborców.
W nadchodzących wyborach wybieramy przedstawicieli dzielnic w miejscu naszego stałego zamieszkania. Nie ma możliwości, jak jest to np. przy wyborach prezydenta RP, by dopisać się do spisu wyborców tylko na to jedno głosowanie.
W wyborach do rad dzielnic nie można także:
- wziąć zaświadczenia o prawie do głosowania,
- zagłosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie.
Każdy, kto zamelduje się na pobyt stały do 11 października, do godz. 15.00 będzie mógł głosować w dniu wyborów.
Proces zameldowania jest bezpłatny i bardzo prosty. Zameldować się możesz na dwa sposoby: w urzędzie, osobiście lub przez pełnomocnika (legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie pisemnej) w Zespołach Obsługi Mieszkańców lub przez internetową stronę Ministerstwa Cyfryzacji.
Gdzie załatwić formalności?
W Urzędzie Miejskim w Gdańsku:
- Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 1, ul. Partyzantów 74, stanowiska nr 1, 2, 3, 4
- Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12, stanowiska nr 12, 13, 14, 15, 16
- Zespół Obsługi Mieszkańców Nr 4, ul. Wilanowska 2, stanowiska nr 5, 6, 7
- przez internetową stronę Ministerstwa Cyfryzacji.
Sprawdź, gdzie zagłosować
Co ważne, podczas tych wyborów zmniejsza się liczba obwodów wyborczych. Będzie ich 105. Przed wybraniem się do lokalu sprawdźmy, czy faktycznie głosujemy tam, gdzie zazwyczaj. Lokalizację siedziby obwodowej komisji wyborczej właściwej dla swojego adresu, można sprawdzić na stronie geogdansk.pl – należy wybrać tam kompozycje mapowe „wybory2024” i wpisać w wyszukiwanie swój adres zameldowania. Na stronie gdansk.pl, oraz w załączeniu do komunikatu, jest także dostępne tradycyjne obwieszczenie ze spisem ulic.
Transport do lokali dla osób potrzebujących
Jeśli z powodu niepełnosprawności nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie udać się do komisji wyborczej, zamów zorganizowany przez Miasto Gdańsk TRANSPORT. Możesz to zrobić telefonicznie 58 52 44 500; lub mailowo na kontakt@gdansk.gda.pl przez całą dobę w dniach 7–13 października.
Wybory w dwóch dzielnicach w innym terminie
Gdańsk podzielony jest na 35 dzielnic. W dwóch z nich, na Stogach i Przymorzu Wielkim, wybory nie odbędą się 13 października - ze względu na zbyt małą liczbę zarejestrowanych kandydatów na radnych. Zgodnie z przepisami, w ciągu 90 dni od przeprowadzenia październikowych wyborów, ogłoszony zostanie nowy termin wyborów do rad tych dwóch dzielnic.