W sobotę, 25 czerwca podczas powitania wakacji w Domu Zdrojowym w godz. 12.00 - 21.00 będzie można zażyć atrakcji na miarę dawnego kurortu.
Uczestników w atmosferę tamtych czasów wprowadzi nowa wystawa plenerowa poświęcona modzie w dawnych kąpieliskach Zatoki Gdańskiej, którą będzie można oglądać w najbliższym otoczeniu Domu Zdrojowego, a wraz z nią Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz zaprezentuje dawną modę plażową. Będzie można zrelaksować się przy dźwiękach muzyki na żywo w wykonaniu pianistki i kwartetu smyczkowego. Dla najmłodszych gości edukatorzy Hevelianum przygotowali ekologiczny pokaz naukowy.
Miłośnicy aktywności fizycznej będą mogli zagrać w krokieta lub wziąć udział w treningu Tai Chi. Wśród licznych atrakcji będą też spacery. Pasjonaci historii będą mogli zwiedzić z przewodnikiem odrestaurowany, zabytkowy Dom Zdrojowy oraz przyjrzeć się przyrodzie w Parku Brzeźnieńskim. W trakcie trwania wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach, poznać bogactwo mikroświata i zrobić analizę wody, a podczas konkursów pochwalić się swoją wiedzą z zakresu ekologii czy historii Brzeźna. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Więcej informacji oraz szczegółowy program pikniku można znaleźć na stronie Hevelianum.
Lato na Dolnym Mieście
Parada w stylu retro, festyn dla mieszkańców i sympatyków dzielnicy, wystawa prac dzieci, różnorodne warsztaty i niespodzianki, a to wszystko czekać będzie na Dolnym Mieście. Festyn “Lato na Dolnym Mieście” rozpocznie się o godzinie 11.00 paradą w stylu retro, która przejdzie ulicą Łąkową. Uczestnicy zbiorą się w środkowej alejce, u zbiegu ulic Dolnej i Łąkowej.
Do parady, której będzie towarzyszyła muzyka na żywo, może dołączyć każdy. Biletem wstępu na paradę jest retro przebranie.
Na godzinę 12.00 zaplanowano otwarcie wystawy plenerowej prac dzieci „Moje Miejsce”. Wystawa to efekt edukacyjno-artystycznych spotkań, zorganizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku.
- „Moje Miejsce” to przestrzeń tematyczna, otwarta na dosłowne i symboliczne skojarzenia, na uniwersalne lub bardzo osobiste wypowiedzi. W oparciu o najprostsze środki: czarny i biały papier oraz nożyczki, wspólnie odkrywaliśmy na nowo rolę wyobraźni w procesie tworzenia. Zebrane i prezentowane prace – pełne autentyczności i błyskotliwych obserwacji, są ukoronowaniem twórczej zabawy i dziecięcej odwagi - mówi Weronika Lipniewska, jedna z osób prowadzących warsztaty.
Podczas wernisażu odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy z poczęstunkiem niespodzianką i dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych, w tym twórcze warsztaty plastyczne.
Lato na Dolnym Mieście - szczegóły wydarzenia.
25-lecie Rady Dzielnicy Rudniki
Także w sobotę, na skwerze u zbiegu ulic Rzęsnej i Gdańskiego Kolejarza w Gdańsku Rudnikach, odbędzie się festyn dzielnicowy z okazji 25-lecia istnienia Rady Dzielnicy. Zabawa rozpocznie się o godzinie 12.00. Wstęp jest wolny.
Celem festynu jest integracja międzypokoleniowa i sąsiedzka, aktywizacja całych rodzin do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Podczas festynu, oprócz sąsiedzkich spotkań zaplanowano m.in. konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży, rozgrywki sportowe, stoisko edukacyjne przygotowane przez Gdańskie Wody, warsztaty Straży Miejskiej i spotkanie z zawodnikami GKŻ Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Na uczestników będzie czekał poczęstunek.
Ćwierć wieku Rady Dzielnicy Letnica
W drugiej połowie dnia zabawę rozpoczną mieszkańcy Letnicy. W sobotę, od godz. 16.00 swoje 25-lecie świętować będzie Rada Dzielnicy Letnica. Z tej okazji, na placu przy ul. Uczniowskiej znajdującym się z Gamą GAK przygotowano w warsztaty i animacje dla dzieci i młodzieży, wykłady o dzielnicy i koncert chóru ukraińskiego. Dzieci będą mogły bawić się na dmuchańcach, a na przekąskę zjedzą watę cukrową i popcorn. Uczestnicy dzielnicowego pikniku zwiedzą także samochody służb mundurowych.
Piknik potrwa do godz. 18.00, ale chwile później, o godz. 20.00 odbędzie się potańcówka przy muzyce na żywo.
Święto Wielkiej Alei
Wielka Aleja Lipowa to jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku. W niedzielę, 26 czerwca miejsce te obchodzi swoje święto. Z tej okazji w Parku Steffensów przygotowano wiele atrakcji, które startują o godz. 10.00. W programie znalazło się sąsiedzkie, polsko-ukraińskie śniadanie przy wspólnym stole, piknik muzyczny w wykonaniu Kwartetu Opera złożony z muzyków Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku, który poprowadzi Jerzy Snakowski, spacer historyczny, wspólne wyplatanie wianków z kwiatów oraz spotkanie wokół książki “Opowieści Wielkiej Alei”.
Wielka Aleja Lipowa to nieodłączna część zielonego krajobrazu Gdańska. Rozciąga się wzdłuż dzielnicy Aniołki od Bramy Oliwskiej do Wrzeszcza. W XIX wieku była porównywana do paryskich Pól Elizejskich. Jej święto to okazja do poznania historii tej części miasta, spotkania z sąsiadem i sąsiadką przy wspólnym stole i posłuchania muzyki klasycznej w otoczeniu zielonego Parku Steffensów.
Więcej informacji i zapisy na spacery: na stronie organizatora Święto Wielkiej Alei 2022