
"Nasze miejsce jest w UE"
Mołdawia umówiła się wstępnie z Brukselą, że do 2030 roku osiągnie cele akcesyjne. W czasie piątkowego spotkania ambasador Mołdawii powiedziała, że jej kraj chciałby uczyć się od Gdańska, jak reformować władze lokalne, wprowadzić skuteczną decentralizację oraz jak działają lokalne budżety, NGOsy i społeczeństwo obywatelskie.
- Może z pomocą Gdańska i Polski uda się przesunąć termin osiągnięcia naszych celów z 2030 na 2029 rok - mówiła ambasador Mołdawii Violeta Agrici na spotkaniu z prezydent Gdańska. - Jesteśmy częścią europejskiej rodziny tak samo jak sąsiednia Rumunia. Należymy do cywilizacji łacińskiej i nasze miejsce jest w UE.
Czytaj także: Bruksela. Gdańsk pomaga Ukrainie, Mołdawii i Gruzji w drodze do UE
Gdańsk gotowy pomóc
Aleksandra Dulkiewicz była świetnie przygotowana na to spotkanie, bowiem dwa dni temu, w środę, 2 kwietnia, w czasie sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Rozwoju w Brukseli przedstawiła opinię na temat rozszerzenia UE o Ukrainę, Gruzję i właśnie Mołdawię. W Brukseli prezydent Gdańska rozmawiała także z mołdawskimi politykami krajowego i lokalnego szczebla.
Skąd zainteresowanie Mołdawią? Ktoś w UE musi się upominać o Mołdawię czy wspierać opozycję białoruską na wygnaniu. Gdańsk jest jednym z takich miast. Od dłuższego czasu płynie stąd sygnał, że krajów zagrożonych przez Rosję nie można zostawiać na pastwę Putina.
W piątek w Gdańsku znów popłynął taki przekaz. Aleksandra Dulkiewicz potwierdziła, że Gdańsk jest gotowy wspierać Mołdawię na jej drodze akcesyjnej. - Chętnie podzielimy się z wami naszymi doświadczeniami i naszą wiedzą - powiedziała prezydent.

Referendum o włos
Przypomnijmy, że w Mołdawii w październiku 2024 roku odbyło się kluczowe referendum. Wygrali je zwolennicy zbliżenia z UE, ale zaledwie o 13 tysięcy głosów: 50,4 do 49,6 procent. Oczywiście przed referendum Moskwa przeprowadziła w Mołdawii wielką kampanię dezinformacyjną. Mało tego, Rosja przerzuciła do Mołdawii gotówkę i po prostu kupował głosy na prowincji. - Nie rozumiem ludzi, którzy za pieniądze są gotowi zdradzić przyszłość swoich dzieci - powiedziała ambasador Mołdawii.
Dodajmy, że w separatystycznym Naddniestrzu, które formalnie jest częścią Mołdawii, stacjonują rosyjscy żołnierze.
Ambasador Agrici powiedziała gdansk.pl: - Naddniestrze ma niekonstytucyjny “rząd”. Tamtejszy reżim gra w swoje gierki. Zrobią wszystko, żeby udowodnić, że Mołdawia nie ma europejskiej przyszłości. Co gorsza, jest tam także skład rosyjskiej broni i amunicji w miejscowości Cobasna plus około tysiąca rosyjskich żołnierzy.
A jednak, mimo ogromnych wpływów Kremla, większość społeczeństwa opowiedziała się za dalszą integracją z UE. Dodatkowo. tuż po październikowym referendum, w listopadzie 2024, prezydentką na drugą kadencję została Maia Sandu - zwolenniczka integracji z Brukselą. Dostała 55,4 procent głosów, pokonując kandydata prokremlowskiego.
Tego lata bądź jesienią - termin nie został jeszcze wyznaczony - w Mołdawii odbędą się wybory parlamentarne. W kraju znów będzie gorąco. Wiadomo, że Moskwa będzie się starała aktywnie wpłynąć na wynik wyborów.
Zatem nic dziwnego, że próbująca wyrwać się spod moskiewskich wpływów Mołdawia szuka sojuszników w UE. I znajduje ich w Gdańsku. W przedstawionej w Brukseli opinii na temat rozszerzenia UE, prezydent Dulkiewicz wyraziła uznanie dla Mołdawii “za dostosowanie się do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE oraz postępy w reformie sądownictwa”.
Mołdawia stara się wejść do UE głównie poprzez zbliżenie z sąsiednią Rumunią, choćby poprzez przenoszenie tam przedstawicielstw mołdawskich firm. Ale pomoc Polski też będzie cenna.
- Mamy świadomość, że Rosja nam nie odpuści - mówi ambasador Agrici. - Jesteśmy atakowani od zawsze, ale nasze miejsce jest w Europie.
Kim jest Violeta Agrici?
Pani Agrici to zawodowa dyplomatka, pracuje w służbie dyplomatycznej od 20 lat. Ukończyła studia prawnicze na Państwowym Uniwersytecie Mołdawii i zajmowała ważne stanowiska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. Pełniła funkcję Ambasadora Republiki Mołdawii w Hiszpanii oraz Stałego Przedstawiciela przy Światowej Organizacji Turystyki. W latach 2022-24 kierowała Dyrekcją ds. Prawa Międzynarodowego w MSZ Mołdawii. Od lutego 2025 pełni funkcję Ambasadora Pełnomocnego i Nadzwyczajnego Republiki Mołdawii w Polsce. Ma 45 lat.