• Start
  • Wiadomości
  • Grupa 11 okrętów NATO w Gdańsku - uzupełnić zapasy i odpocząć

Grupa 11 okrętów NATO w Gdańsku - uzupełnić zapasy i odpocząć

Do Portu Gdańsk, z roboczą wizytą, wszedł zespół 11 okrętów  wojennych z 7 państw NATO. Największa z goszczących jednostek to “zaopatrzeniowiec”, który ma 100 m długości, ok. 16 m szerokości. Okręty można zobaczyć przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte w Porcie Gdańsk - będą tam do poniedziałku, 7 kwietnia.
04.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Duzy szary okręt marynarki wojennej przy nabrzeżu, w otoczeniu trzech mniejszych jednostek
Okrętem dowodzenia, i zarazem największą z goszczących jednostek, jest niemiecki zaopatrzeniowiec FGS Mosel
fot. Fb Port Gdańsk

Okręty z misją na Bałtyku

Celem wizyty jest uzupełnienie zapasów i zapewnienie odpoczynku załogom, przed realizacją kolejnych zadań w akwenie Morza Bałtyckiego. Jest to grupa okrętów, które na co dzień realizują misję ochrony kluczowej infrastruktury podwodnej, niezbędnej dla sektora energetycznego i telekomunikacyjnego. To dość świeża inicjatywa - operację pod kryptonimem Baltic Sentry (Bałtycka Warta) NATO zainicjowało styczniu 2025 r. Misja została ogłoszona podczas szczytu państw Morza Bałtyckiego w Helsinkach. Jest to inicjatywa, która ma doprowadzić do zintensyfikowania działań sojuszniczych na akwenie, który dla Unii Europejskiej jest niezwykle ważny pod względem strategicznym i gospodarczym.

Duży okręt marynarki wojennej cumuje przy nabrzeżu, w otoczeniu trzech innych, mniejszych
Te same okręty, co na zdjęciu powyżej, ale widziane z góry
fot. Fb Port Gdańsk
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Jeden wielki, 10 mniejszych

Okręty, które zawinęły do Gdańska, pływają pod banderami: Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Holandii i Belgii. Jest to łącznie 11 jednostek. Wszystkie zacumowały przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte w Porcie Gdańsk. Można je podziwiać do poniedziałku (7.04).

Okrętem dowodzenia w tej grupie jest niemiecki FGS Mosel (A512). Jest to  jednostka zaopatrzeniowa klasy Elbe, która wspiera jednostki morskie z dala od ich portów macierzystych, zwiększając tym samym ich autonomiczność. FGS Mosel służy do transportu paliwa, prowiantu, amunicji i innych materiałów, a także zapewnia usługi medyczne. Jest największym z zespołu okrętów, które weszły dzisiaj do gdańskiego portu. Ma 100 m długości, ok. 16 m szerokości i 4 m. zanurzenia. 

Pozostałe okręty mają od 47 do 60 m. Np. szwedzki niszczyciel min HswMS Ulvön, przydzielony do Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG1), ma 47 m długości.

Okręt wojenny manewrujący w kanale portowym, do nabrzeża zacumowane są już pozostałe okręty
Tak duża grupa okrętów marynarki wojennej nie jest częstym widokiem w Porcie Gdańsk
fot. Fb Port Gdańsk

Sojuszniczy potencjał odstraszania

Stała obecność sojuszniczych jednostek na Bałtyku tworzy atmosferę bezpieczeństwa na morzu, konieczną dla niezakłóconego rozwoju transportu i handlu morskiego.

Dowództwo NATO wydało niedawno komunikat, w którym informuje, że jest gotowe do obrony podwodnej infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim: 

W ramach operacji Baltic Sentry rozmieszczone zostają jednostki wchodzące w skład Stałej Grupy Morskiej 1 (SNMG1) oraz sił przeciwminowych (SNMCMG1), a także samoloty rozpoznawcze i drony morskie, by zwiększyć sojuszniczy potencjał odstraszania, obrony i reagowania na działania destabilizujące.

Widok na kanał portowy i okręty, zacumowane przy Westerplatte - za nimi widać pomnik Obrońców Westerplatte
Okręty zacumowały przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, kto wybierze się tam w weekend, będzie mógł je zobaczyć z bliska
fot. Fb Port Gdańsk

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Dzień Jedności Kaszubów