Zaproszonych na uroczystość gości przywitała Aleksandra Dulkiewicz, prezydenta Gdańska.
- Jestem bardzo dumna, że w naszym mieście mamy tylu nie tylko aktywnych, ale i wielce utalentowanych twórców. To, że być może z nieco siwymi włosami, to jeszcze lepiej, bo suma życiowych doświadczeń powoduje, że twórczość jest jeszcze głębsza, pełniejsza, ciekawsza, bo odzwierciedla wasze życie. Bardzo się cieszę, że możemy się zobaczyć twarzą w twarz, ale nie byłabym sobą, gdybym nie powiedziała: dbajcie o siebie. Proszę was o to, żebyście na siebie uważali, bo jesteście skarbem społeczności Gdańska, który tworzy i twórczo wpisuje się we współczesność naszego miasta. Dzisiaj w imieniu wszystkim mieszkańców dziękuję Wam i gratuluję – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wydarzenie było także finałem tegorocznej, IX edycji konkursu Aktywni Seniorzy. Konkurs jest działaniem wspólnym miasta i Regionalnego Centrum Wolontariatu, a jego celem jest nagradzanie grup, klubów, organizacji pozarządowych oraz seniorów i seniorek aktywnych na rzecz swojej grupy i społeczności lokalnej Gdańska.
Nagrody w czterech kategoriach Aktywna Seniorka, Aktywny Senior, Grupa/Klub Seniorów i Miejsce Przyjazne Seniorom wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu.
- Aktywnych seniorów i seniorek w Gdańsku nie brakuje. Wiele jest też aktywnych klubów seniora i grup nieformalnych. Coraz więcej w jest też miejsc przyjaznym seniorom, a ten konkurs właśnie te miejsca i te osoby wspiera. Serdecznie gratuluję zarówno nagrodzonym, jak i wszystkim nominowanym – mówił Dawid Jastrzębski, prezes Gdańskiego Centrum Wolontariatu.
Nagrody otrzymali:
- Aktywna Seniorka: Janina Kubiciel-Morawska
- Aktywny Senior: Andrzej Klimkowski
- Grupa Seniorów: Klub Seniora przy Stowarzyszeniu "Dobre Wiadomości" i Klub Seniora "Sprawne Ręce"
- Miejsce przyjazne Seniorom: Fundacja Świat Wrażliwy
Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”
W tym roku odbyła się III edycja Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Podczas uroczystości Barbara Badowska-Średniawa, prezes Fundacji Barbary Średniawy, organizatorka olimpiady, podsumowała trzy dotychczasowe edycje. Seniorzy w trakcie przygotowań do olimpiady dowiadują się m.in. jakie są obowiązki i jakie są przywileje obywatela seniora. Zdobywają wiedzę zarówno podczas wykładów i warsztatów, jak i wyjazdów np. do Sejmu.
Motyw, który doprowadził do powstania myśli o zorganizowaniu pierwszej Olimpiady warto to słowa Wolfganga Goethego: „Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować”. Pierwsze eliminacje miejskie odbyły się w Gdańsku w dniu 14.10.2016 r. Zdobywczynią pucharu Prezydenta Miasta Gdańska została 86-letnia Alina Kneba. W kolejnym roku wydarzenie rozwinęło się do zasięgu wojewódzkiego, a w roku 2018 odbyła się ogólnopolska edycja olimpiady. Z inicjatywy uczestników olimpiady został powołany Klub Olimpijczyka „Srebrni Obywatele”.
- Chciałabym bardzo podziękować pani Barbarze Badowskiej-Średniawie za pomysł, za inicjatywę, a wszystkim uczestnikom, że chcieliście w tej olimpiadzie brać udział. Dzisiaj, gdy widzimy jak łatwo manipulować ludźmi, rzetelna wiedza, informacja i umiejętność jej weryfikacji jest wielkim kapitałem. To ważne, żeby być świadomym obywatelem. Dlatego z całego serca dziękuję, że wciąż chcecie się dokształcać. Ja wiem, drogie serniorki, drodzy seniorzy, że nie jeszcze niejednej rzeczy mogę się od was nauczyć – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Podziękowania z rąk prezydent Gdańska otrzymali:
- Barbara Badowska-Średniawa (pomysłodawczyni przedsięwzięcia)
- Teresa Malinowska
- Janina Okoniewska
- Maria Lejszys
- Wiesława Felicjancik
- Ludwika Marianowska
- Maria Kaszubska Niedźwiedzka
- Krystyna Degutis
- Irola Ferlin
- Halina Goczewska
- Krystyna Szulc
- Walentyna Czapska
- Aleksander Chrupczalski
- Kazimierz Widźgowski
- Andrzej Matuszak
5 edycji Benefisu Dojrzałości
Podczas Gali Aktywności Senioralnych odbył się także jubileusz Benefisu Dojrzałości, wydarzenia organizowanego przez Fundację Promedicine i miasto Gdańsk. W tym roku po raz piąty rozstrzygnięty został konkurs poetycki dla seniorów, w którym wybrano 7 najlepszych utworów. Nagrodą było stworzenie muzycznych aranżacji do tekstów i wykonanie utworów w formie piosenek przez muzyków z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncert galowy był częścią inauguracji Gdańskich Dni Seniora i odbył się 1 października. Ostatnie dwie edycje koncertu emitowane w wersji on-line i można je nadaj obejrzeć w serwisie YouTube.
Symboliczne podziękowanie wszystkim uczestnikom Konkursu Poetyckiego dla Seniorów otrzymała Krystyna Degutis. Zwycięskie utwory poprzednich edycji Benefisu Dojrzałości wykonywane na żywo umilały wieczór obecnym w Centrum św. Jana.
Gościem specjalnym Gali Aktywności Senioralnych był Maciej Miecznikowski, a uczestnicy wydarzenia mogli na zakończenie wysłuchać recitalu artysty.
Transmisję z wydarzenia można obejrzeć m.in. na facebookowym profilu Telewizji Senior.