PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zobacz sesję „II wojna światowa – operacje na pamięci” w ramach 3. Gdańskiego Tygodnia Demokracji [akredytacje]

Zobacz sesję „II wojna światowa – operacje na pamięci” w ramach 3. Gdańskiego Tygodnia Demokracji [akredytacje]
W dniach 14–22 września odbędzie się trzecia edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Pierwszego dnia w gdańskim Dworze Artusa odbędzie się „II wojna światowa – operacje na pamięci”. O problemach związanych z manipulacjami w książkach, muzeach czy filmach opowiedzą historycy, socjolodzy, muzealnicy i publicyści z Polski, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Belgii. Gościem będzie m.in. prof. Norman Davies.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rozpoczynającą się o godz. 9:30 w Dworze Artusa sesję otworzy wykład prof. Normana Daviesa - brytyjskiego historyka do niedawna przewodniczącego Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej, który opisze największy konflikt XX wieku jako doświadczenie globalne, a jednocześnie lokalne i osobiste. Prof. Piotr Tadeusz Kwiatkowski zrelacjonuje badania socjologiczne dotyczące pamięci wojny Polaków – w pokoleniach, które w przeważającej części nie znają jej z osobistych doświadczeń. Współtwórcy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – prof. Piotr Majewski i prof. Rafał Wnuk opowiedzą, jak wojna przedstawiana jest w muzeach światowych.

Gdańsk – „laboratorium pamięci”

W gdańskim tyglu wymieszały się losy różnych ludzi: Gdańszczan, Niemców, Polaków, Kaszubów, a po 1945 r. tysięcy przybyszów z różnych części Polski, w tym Kresów Wschodnich. Wojenne i powojenne losy tych społeczności, a także osobiste doświadczenia uzupełniały i dalej tworzą narrację o tragedii, która rozegrała się blisko 80 lat temu.

– Na tę problematykę spojrzymy przez perspektywę badań prof. Petera Oliviera Loewa (niemieckiego historyka – znawcę dziejów Gdańska) oraz prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, badacza na pograniczu socjologii i historii. Część tę zakończy wystąpienie dyrektora Muzeum Gdańska – prof. Waldemara Ossowskiego, w trakcie których skonkretyzuje i zaprezentuje plany stworzenia na Półwyspie Westerplatte wielkiego plenerowego muzeum – dodaje dr Janusz Marszalec.

O 14.30 rozpocznie się debata „Pamięć wojny: brzemię czy uwolnienie?”. Uczestnicy debaty zmierzą się z trudną materią, dotykając bolesnych, niezabliźnionych ran wspólnej przeszłości. Poprowadzi ją prof. Paweł Machcewicz, twórca Muzeum II Wojny Światowej, związany od lat z Instytutem Studiów Politycznych PAN. Wezmą w niej udział znawcy problematyki wojennych rozliczeń: prof. Włodzimierz Borodziej z Uniwersytetu Warszawskiego (zaangażowany w stworzenie wystawy Muzeum II Wojny Światowej i wystawy Domu Historii Europejskiej), prof. Urlich Herbert, jeden z najbardziej znanych niemieckich historyków, Taja Vovk van Gaal – wicedyrektor Domu Historii Europejskiej w Brukseli (otwartego w zeszłym roku muzeum prezentującego dzieje całej Europy) i Mykoła Riabczuk – ukraiński publicysta, krytyk literacki i politolog, autor przenikliwych analiz ukraińskiej tożsamości, a także znawca stosunków polsko-ukraińskich.

Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie. Wstęp jest wolny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9:30 i zakończy o godz. 16:30.

Program

II wojna światowa – operacje na pamięci

Muzeum Gdańska, Dwór Artusa, Długi Targ 43/44; godz. 9:30-13:25

  • Norman Davies II wojna światowa: między doświadczeniem narodowym a globalnym
  • Piotr Kwiatkowski Pamięć wojny w badaniach opinii publicznej
  • Piotr M. Majewski, Rafał Wnuk Wojna w muzeach świata – w poszukiwaniu sposobu opowieści

Przerwa 11:40-11:55

  • Peter Oliver Loew Gdańsk i wojna – laboratorium pamięci. Spojrzenie I
    • Cezary Obracht-Prondzyński Gdańsk i wojna – laboratorium pamięci. Spojrzenie II
    • Waldemar Ossowski Westerplatte – w poszukiwaniu opowieści

godz. 14:30-16:30
Pamięć wojny: brzemię czy uwolnienie? – dyskusja panelowa z udziałem Włodzimierza Borodzieja, Ulricha Herberta i Andrija Portnowa, prowadzenie Paweł Machcewicz

W tym roku Gdański Tydzień Demokracji jest organizowany pod hasłem „Bez społeczeństwa obywatelskiego nie ma demokracji” – to słowa Ernesta Gellnera, wybitnego brytyjskiego filozofa i antropologa społecznego.
Pełny program dostępny jest na stronie: www.gdansk.pl/demokracja

Informacje organizacyjne sesji "II wojna światowa - operacje na pamięci"

- proszę o potwierdzenia przybycia Państwa / członków Państwa redakcji – formularz w załączniku. Proszę o odesłanie na a.gierszewski@muzeumgdansk.pl

- wywiady możliwe w godz. 11:40-11:55, 13:25-13:40

- dla akredytowanych przedstawicieli zapewniamy pakiet materiałów (notesy, długopisy, a także wydzielone sektory z zarezerwowanymi siedzeniami (od frontu po bokach, na wysokości ambony). Stolik na dyktafony zostanie umieszczony przy mównicy. 

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze