Psycholodzy i pedagodzy gdańskich szkół wezmą udział w wykładach rozpoczynających cykl szkoleń „Żałoba dzieci i młodzieży” – szkolenie specjalistyczne w ramach programu Tumbo Pomaga. Podczas spotkań omawiane będą tematy związane z przeżywaniem żałoby społeczności szkolnej w wyniku śmierci samobójczej, zabójstwa czy nieszczęśliwego wypadku. – Niestety nie unikniemy tematu przeżywania żałoby w szkołach. To temat trudny, o którym warto i trzeba dyskutować – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. - Przeżywanie żałoby może mieć wpływ na uczenie się i zachowanie się ucznia. A dorośli powinni wiedzieć, jak się z tym tematem zmierzyć.
Spotkanie w ramach szkolenia odbędzie się 15 kwietnia w Centrum Szkoleniowym Gdańskiego Parku Technologicznego.
Tematyka wykładów opracowana została z myślą o psychologach i pedagogach szkolnych, którzy nie są specjalistami w zakresie istniejących form pomocy, jakich można udzielić dzieciom i młodzieży w trudnym okresie żałoby. Warsztaty pozwolą pogłębić wiedzę na ten temat oraz rozwiną praktyczne umiejętności pracy z osieroconymi.
Istotnym punktem spotkania będzie prezentacja portalu pomocowego www.tumbopomaga.pl, adresowanego zarówno do małych i młodych żałobników, jak i wszystkich chcących im pomóc w tym trudnym okresie.
PROGRAM SZKOLENIA:
09.00–10.00 Rejestracja uczestników
10.00–10.10 Otwarcie konferencji
SESJA I – P R O C E S Ż A Ł O B Y (moderator: Maria Rogiewicz)
10.10–10.30 Prezentacja programu „Tumbo Pomaga” – Alicja Stolarczyk
10.30–11.30 Proces żałoby u dzieci i młodzieży – Maria Rogiewicz
11.30–12.00 Śmierć w wyniku samobójstwa, zabójstwa, nieszczęśliwego wypadku, kataklizmu a przebieg żałoby – Małgorzata Tartas
12.00–12.15 Podsumowanie i dyskusja
12.15–12.30 P r z e r w a n a k a w ę
SESJA II – F O R M Y W S P A R C I A (moderator: Agnieszka Paczkowska)
12.30–13.00 Potrzeby duchowe osieroconych – ks. Piotr Krakowiak SAC
13.00–13.30 Żałoba w szkole – Agnieszka Paczkowska
13.30–14.00 Śmierć samobójcza w szkole – opis przypadku – Agata Kowalska
14.00–14.30 Podsumowanie i dyskusja
W listopadzie 2014 roku powstał portal tumbopomaga.pl, którego inaugurację połączono z konferencją dla psychologów, nauczycieli i pedagogów szkolnych, zatytułowaną "Zapomniani żałobnicy – o żałobie wśród dzieci i młodzieży". Portal przygotowany został także z myślą o najbliższych osieroconych, czyli rodzicach, nauczycielach i rówieśnikach, często bezradnych i nieumiejących pomóc. Służyć ma on jako platforma wymiany myśli i doświadczeń na temat żałoby oraz sposobów wsparcia.
Ważnym elementem programu było uruchomienie tumbolinii, czyli telefonu zaufania 800 111 123 skierowanego do wszystkich adresatów portalu, a obsługiwanego przez psychologów i psychoterapeutów. Dzwonić mogą zarówno sami osieroceni, jak i ich rodzina, osoby z otoczenia lub przypadkowi świadkowie śmierci, wciągnięci w dramat dziecka. Tumbolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 18.00, ale można nagrać wiadomość na automatycznej sekretarce.
Pomysłodawcą i realizatorem programu jest Fundacja Hospicyjna. Szkolenia realizowane są dzięki środkom Miasta Gdańsk.