PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczulamy alergików w pojazdach komunikacji miejskiej

Uczulamy alergików w pojazdach komunikacji miejskiej
„Przygotuj się na wstrząs” to akcja objęta patronatem przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, włącza się w nią także Miasto Gdańsk. W ten weekend w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej pojawią się plakaty dotyczące pierwszej pomocy we wstrząsie anafilaktycznym.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„Przygotuj się na wstrząs” to akcja objęta patronatem przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, włącza się w nią także Miasto Gdańsk. W ten weekend w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiej pojawią się plakaty dotyczące pierwszej pomocy we wstrząsie anafilaktycznym.

Anafilaksja może dotyczyć każdego
Wstrząs anafilaktyczny może przytrafić się każdemu i w każdym miejscu. Może go wywołać reakcja alergiczna na pokarm, na leki, po wysiłku fizyczny a także w wyniku użądlenia osy lub pszczoły. Jak zatem zareagować w kryzysowej sytuacji? Chcąc zwrócić uwagę pasażerów transportu miejskiego na problem wstrząsu anafilaktycznego, specjaliści kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” już po raz kolejny postanowili przygotować pakiet informacji, który pozwoli odróżnić zasłabnięcie czy zawał od anafilaksji, a także przełamać lęk przy podejmowaniu akcji udzielania pierwszej pomocy. Dzięki praktycznym wskazówkom umożliwi sprawne zapanowanie nad sytuacją kryzysową.

Reakcja na czas ratuje życie
Dla mieszkańców Gdańska, podróżujących komunikacją miejską, eksperci „Przygotuj się na wstrząs!” opracowali dedykowane informacje na temat pierwszej pomocy we wstrząsie anafilaktycznym. Zostaną one umieszczone w autobusach i tramwajach w postaci plakatów edukacyjnych. Pasażerowie podczas codziennych przejazdów będą mogli przeczytać, czym jest wstrząs anafilaktyczny, jakie są jego objawy i co należy zrobić w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkiem lub ofiarą takiego zdarzenia. Ponieważ w tej sytuacji liczy się każda minuta, ważna jest znajomość kilku podstawowych kroków, które mogą uratować czyjeś życie.

Jak reagować?
1. Wstrzyknąć sobie adrenalinę domięśniowo (jeśli ją masz).
2. Wezwać pogotowie ratunkowe (tel. 999, 112).
3. Zawołać po pomoc najbliższą osobę z otoczenia.

Więcej informacji nt. kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” można znaleźć na www.odetchnijspokojnie.pl oraz na www.facebook.com/odetchnijspokojnie.

„Przygotuj się na wstrząs!” to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny dotyczący problemu anafilaksji. Celem programu jest edukacja społeczeństwa, pacjentów i ich rodzin na temat przyczyn anafilaksji, konsekwencji oraz zasad postępowania w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Kampania ma pomóc w szybkim i trafnym rozpoznawaniu objawów, w poprawnym określaniu alergenów oraz w prawidłowym zachowaniu się wobec osoby we wstrząsie anafilaktycznym.

*Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu, systemowa lub uogólniona, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości. Nadwrażliwość natomiast określana jest jako obiektywnie występujące, powtarzalne objawy wywołane przez ekspozycję na bodziec o sile (dawce) dobrze tolerowanej przez osoby zdrowe. Inaczej mówiąc, to uogólniona reakcja organizmu na alergen lub inne czynniki (np. wysiłek fizyczny). Charakteryzuje ją nagły początek objawów z upośledzeniem drożności dróg oddechowych i/lub objawami ze strony układu krążenie (wiodący objaw to spadek ciśnienia tętniczego krwi i zasłabnięcie lub utrata przytomności). Zwykle występują także objawy skórne w postaci pokrzywki i świądu skóry. Do reakcji anafilaktycznej dochodzi w ciągu kilku minut, a z reguły nie później niż kilku godzin po kontakcie z alergenem.

**Wstrząs anafilaktyczny jest najcięższą postacią anafilaksji. Wstrząs anafilaktyczny to zespół ciężkich zaburzeń czynności organizmu wywołanych nagłym niedotlenieniem, najczęściej w następstwie ostrych zaburzeń w układzie krążenia. W miarę rozwoju reakcji wstrząsowej stopniowo dochodzi do upośledzenia funkcji narządów najbardziej wrażliwych na niedotlenienie. Im szybciej wystąpią objawy tym z reguły gwałtowniejszy jest ich przebieg i tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Anafilaksja jest nieprzewidywalna – trudno jest przewidzieć jej wystąpienie i przebieg. Najczęściej występuje nagle u dotychczas zdrowej osoby.

Kampania w pojazdach gdańskiej komunkiacji miejskiej będzie trwała przez miesiąc.

Więcej informacji:
Patrycja Pietrzak
Biuro Kampanii „Przygotuj się na wstrząs!”
Flywheel PR
e-mail: patrycja.p@flywheel.pl
Tel.: 512 600 686

plakat do pobrania (4.56 MB)