PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Przedprocesowe wezwanie do usunięcia skutków naruszania dóbr osobistych, skierowane do tygodnika „Sieci”

Przedprocesowe wezwanie do usunięcia skutków naruszania dóbr osobistych, skierowane do tygodnika „Sieci”
Gdańsk wystosował przedprocesowe wezwanie do usunięcia skutków naruszania dóbr osobistych, skierowane do tygodnika „Sieci”. Miasto domaga się zaprzestania publikacji materiałów prasowych sugerujących antypolskość Gdańska. Jest to pierwszy etap podjętej walki o prawdę. Gdański samorząd domaga się od redakcji przeprosin oraz wpłaty 100 tys zł na cel społeczny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W wezwaniu sformułowano „żądanie zaniechania naruszania dóbr osobistych Gminy Miasta Gdańska i zaprzestanie publikacji lub rozpowszechniania w jakikolwiek inny sposób nieprawdziwych informacji”.

Nieprawdziwe informacje i opinie tygodnika „Sieci”, podważane przez pełnomocników miasta, dotyczą m.in. tego, że: „władze Gdańska nie kultywują polskości”, „chcą do Niemiec”, „prowadzą wojnę z Polską”, „prowadzą politykę historyczną, która kłóci się z dumą z bohaterstwa polskiego żołnierza i świadomie nawiązują do tradycji „Freie Stadt Danzig”, „miasto przywróciło niemiecki napis „Postamt” na budynku Urzędu Pocztowego Gdańsk 2”, „doprowadziło teren Westerplatte do ruiny”, czy „nie oddelegowało swojego reprezentanta na uroczystości pogrzebowe ostatniego z weteranów walk na Westerplatte – majora Stanisława Skowrona.”

Kłamliwe stwierdzenia o rzekomej „antypolskości”, czy tzw „proniemieckości” muszą się spotkać ze stanowczą reakcją władz Gdańska. Nie można samorządowi stawiać tak mocnych zarzutów, jeżeli w związku z rocznicami dot II WŚ miasto rokrocznie organizuje obchody związane z takimi wydarzeniami jak: rozstrzelanie przez Niemców Obrońców Poczty Polskiej, Powrotu Gdańska do „macierzy”, obchodów Dnia Sybiraka, koncerty z okazji Dnia Weterana. Obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznicę tej zbrodni. Samorząd co roku organizuje wydarzenia z okazji Święta Flagi, Święta Konstytucji 3 Maja, a także jedną z największych w Polsce – Parad Niepodległości 11 listopada. To mieszkańcy biorą udział w tych wydarzeniach, a szczególnie podczas Parady – sami dbają o narodowe, biało – czerwone barwy, a miejskie instytucje dbają o odpowiednie udekorowanie miasta, w tym dróg, czy pojazdów komunikacji miejskiej. To Gdański samorząd dba o pamięć o Westerplatte – warto tu wspomnieć, że miasto od 1999 roku organizuje obchody z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. To gdańscy urzędnicy i radni poszukiwali i wspierali w latach 90tych żyjących „Westerplatczyków”. Wreszcie nieprawdziwe jest twierdzenie, że nikt z samorządu nie uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych mjr Stanisława Skowrona.

Jeżeli redakcja tygodnika nie wycofa się ze szkalujących miasto opinii i twierdzeń będziemy bronili dobrego imienia Gdańska i mieszkańców przed sądem. Tygodnik został już o tym poinformowany.