PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Przyszli merowie poznają Gdańsk

Przyszli merowie poznają Gdańsk
Jutro, w piątek, 8 września będziemy Gdańsku gościć uczestników kolejnej edycji „Szkoły Merów”. Jest to program edukacyjny dla samorządowców miast ukraińskich, którzy przyjeżdżają do polskich miast po przykłady dobrych praktyk. O naszym mieście opowiedzą im Bogdan Oleszek Przewodniczący Rady Miasta oraz Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej wraz przedstawicielami magistratu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wdrażana obecnie w Ukrainie reforma decentralizacji jest jedną z najważniejszych. Obecnie ukraińskie samorządy lokalne stoją w obliczu wyzwań, podobnych do tych, którym Polska skutecznie sprostała w latach 90-tych oraz pierwszej dekadzie XXI wieku. Właśnie, dlatego dla ukraińskich merów oraz ich zespołów tak ważne jest zapoznanie się z doświadczeniami polskich samorządów. „Szkoła Merów” - to program przygotowania merów miast, działaczy społecznych i politycznych, którzy w przyszłości będą kandydowali w wyborach, a także ich zespołów do zarządzania miastami w warunkach decentralizacji, zgodnie ze standardami administracji publicznej. Szkolenie zawiera trzy elementy: wykłady, zajęcia praktyczne oraz wizyta studyjna w polskich miastach. W ramach obecnego programu szkolonych jest 12 zespołów, ogółem 50 osób, w tym: jeden zespół na czele z burmistrzem Czortkowa i 11 zespołów, – w których uczestniczą kandydaci na merów z takich miast jak: Truskawiec, Wysznewe, Odessa, Połtawa, Kamieńskie, Dniepr, Wyszogród, Pryłuki, Czerniowce, Nieżyn oraz Czerkasy.

W tym roku zespół programu „Szkoły Merów” odwiedzi w Polsce kilka miast, w tym Gdańsk. W naszym mieście spotkają się jutro, 8 września o godz. 9.00 w sali plenarnej Rady Miasta z przedstawicielami samorządu: Bogdanem Oleszkiem Przewodniczącym Rady Miasta, Piotrem Kowalczukiem zastępcą prezydenta ds. polityki społecznej oraz przedstawicielami magistratu. Uczestnicy szkoły zapoznają się ze strukturą budżetu miejskiego, budżetem obywatelskim, a także głównymi inwestycjami miejskimi. Uczestnicy poznają również społeczne skutki transformacji ustrojowej z punktu widzenia władz miasta, które przedstawi prezydent Kowalczuk.

Poprzednie dwie edycje „Szkoły Merów” w 2015 i 2016 roku pozwoliły na przygotowanie ponad 20 zespołów, w których udział brali obecni burmistrzowie siedmiu miast: Mikołajewa, Żytomierza, Mariupola, Wugledara, Kachiwky, Skadowska oraz Bojarki, niedaleko Kijowa. Urzędnicy Ci są absolwentami Szkoły. Teraz to oni pogłębiają relacje ze swoimi polskimi odpowiednikami, nadal uczą się z ich doświadczeń i rozwijają relacje przyjaźni z miastami z Polski. Są też naturalnymi ambasadorami polskich miast na świecie.

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze