Do pogotowia przyjmowane będą osoby mieszkające lub przebywające czasowo na terenie Miasta Gdańska. Nie przyjmowane będą natomiast osoby nietrzeźwe będące sprawcami przestępstw lub wykroczeń (te będą osadzane w Zespole Pomieszczeń dla Osób zatrzymanych KMP). W pogotowiu przebywać można do wytrzeźwienia, zaś za pobyt wystawiany jest rachunek na kwotę 150 zł.
W pogotowiu całodobowo dyżurować będzie lekarz stwierdzający nietrzeźwość, lub brak objawów nadużycia alkoholu. Na podstawie jego badania nastąpi przyjęcie do placówki.
Istotnym zadaniem realizowanym w PSdON będą działania motywacyjne do podjęcia leczenia uzależnienia od alkoholu. W placówce działać ma punkt informacyjno-konsultacyjny dla osób pijących ryzykownie i ich rodzin. Prowadzone będą działania skierowane dla kobiet żyjących w otoczeniu osoby uzależnionej. Celem działań jest pomoc w wyrwaniu się z poczucia bezsilności i bezradności wobec problemu współuzależnienia.
Zadania te realizować będzie na zlecenie Miasta Gdańska do 2018 roku Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Towarzystwo na realizację powyższego zadania otrzyma kwotę 1, 4 mln zł.
W budynku poza Pogotowiem działać będzie też Ośrodek Terapii Uzależnień (Metadon). Inwestycja o łącznej wartości 4,4 mln została zrealizowana przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska.