Zapraszamy na konferencję prasową i prezentację aplikacji. Konferencja odbędzie się we wtorek 17 maja o godz. 13.00 w sali 315 gdańskiego magistratu.
- Każde miejskie schronisko stoi przed dwoma wyzwaniami. Pierwsze z nich to sprawne przeprowadzenie procesu adopcji, tak by czas przebywania w nim psów i kotów był jak najkrótszy. Drugie wyzwanie to stała konieczność zaspakajania potrzeb zwierząt pozostających w schronisku - mówi Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki komunalnej.
Gdańsk jest miastem gdzie innowacyjne pomysły i nowe podejście do starych problemów mają duże znaczenie. - Zaczęliśmy się zastanawiać, jak wykorzystać nowoczesne technologie do przyspieszenia, zwiększenia liczby adopcji oraz do pozyskania większej niż dotychczas ilości dotacji dla schroniska. Efektem wspólnej pracy jest właśnie Na4Łapy – mówi Tomasz Nadolny, dyrektor Kancelarii Prezydenta Gdańska, Pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. innowacji.
Na4Łapy może realnie zwiększyć zaangażowanie mieszkańców Trójmiasta w opiekę nad bezdomnymi zwierzętami i usprawnić proces adopcji. Pracownicy schroniska będą na bieżąco uzupełniać aplikację informacjami o psach i kotach trafiających do schroniska, a użytkownicy zyskają możliwość przeglądania zdjęć i opisów zwierzaków. Natomiast dzięki współpracy z firmą PayLane, każdy użytkownik aplikacji będzie mógł dokonać „jednym kliknięciem” darowizny na rzecz schroniska. Środki uzyskane tą drogą przeznaczone zostaną przede wszystkim na zakup żywności oraz leków dla zwierząt.
Nowoczesna aplikacja powstała całkowicie za darmo. To pierwsze tego typu partnerstwo w Polsce. Unikalną cechą projektu jest zaangażowanie kilkunastu osób, pracujących po godzinach. Są w tej grupie utalentowani programiści, pracujący na co dzień w największych korporacjach IT Trójmiasta, fascynaci programowania z urzędu, graficy, kierownicy projektów. Grupa regularnie współpracowała z zespołem schroniska Promyk, które aktywnie uczestniczyło w pracach projektowych, testowaniu i usprawnianiu aplikacji.
Aplikacja stworzona została w zgodzie z obowiązującą w Gdańsku polityką otwartości. Oznacza to, że jej kod programistyczny dostępny jest publicznie i bez opłat. Mogą z niego skorzystać także inne samorządy, by w analogiczny sposób wspierać funkcjonowanie swoich schronisk.