Pojęcie imigracji jest daleko szersze. Dotychczas w Gdańsku przebywało 8 rodzin ze statusem uchodźców. Większość z nich po rocznym programie integracyjnym ze względu na brak oferty integracyjnej, adekwatnego wsparcia mieszkaniowego wyjechała do krajów Europy zachodniej. Status uchodźcy - międzynarodowa forma ochrony udzielana osobom, które na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem w kraju pochodzenia z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie mogą lub nie chcą korzystać z ochrony tego kraju.
- Jedna z grup, z którą pracujemy są uchodźcy, choć oczywiście nasza praca dotyczy wszystkich imigrantów – mówi Piotr Olech, przewodniczący Zespołu ds. Modelu Integracji Imigrantów i zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego. – Naturalnie w kontekście ostatnich wydarzeń część naszej pracy przeprofilowana została na kwestie uchodźców. Wypracowany przez nas model ma być odpowiedzią na pytania jak najlepiej integrować imigrantów, jak budować pokojowe współżycie, korzystne dla obu stron – tak, by Gdańsk jako miasto wolności, był miejscem, w którym potrzeby imigrantów są właściwie rozumiane i realizowane.
Gdańsk nie ma mocy decyzyjnych w kwestii przyjmowania uchodźców - głównym decydentem jest rząd, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Urząd ds. Cudzoziemców, to na tym poziomie regulowana jest polska polityka migracyjna, na tym poziomie przyznawana jest pomoc finansowa oraz uregulowane statusy imigrantów. Uchodźcy powinni trafić na samym początku do Ośrodków (najbliższy w Grudziądzu i prawdopodobnie w Olsztynie), tam uzyskać rejestrację i w procesie starania się o status uchodźcy zdecydować czy zdecydują zostać w Ośrodku bądź wybrać sobie miasto do osiedlenia się.
Więcej informacji tutaj do pobrana:
Model Integracji Imigrantów – materiał dla mediów
(312.5 KB)
Integracja imigrantów a przyjęcie uchodźców 15.09.2015
(1.78 MB)