PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Kocie sprawy na Dolnym Mieście

Kocie sprawy na Dolnym Mieście
I to nie byle jakie! Prezydent Paweł Adamowicz wręczy nagrody w konkursie fotograficznym „ZaKOTani w Gdańsku”, a także przekaże kolejny domek dla kocich lokatorów. Uroczystość odbędzie się w piątek, 6 kwietnia o godz. 16:00 w Inkubatorze Sąsiedzkiej Energii przy ul. Reduta Wyskok 2.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„ZaKOTani w Gdańsku” 2017 – wręczenie nagród

Podczas „kociej imprezy” prezydent podsumuje drugą edycja konkursu, którego nazwa w żartobliwy sposób nawiązuje do walentynkowego konkursu fotograficznego „Zakochani w Gdańsku”. „ZaKOTani w Gdańsku” polegał na przesłaniu zdjęcia kota (lub kotów) wraz z opiekunami. Wpłynęło kilkadziesiąt fotografii, jury nagrodziło piętnastu autorów, którzy otrzymają karmę mokrą, suchą oraz upominki, m.in. gdańską filiżankę autorstwa Magdy Benedy oraz gdańską edycję kultowej gry „Timeline”.

- Chcemy podkreślić znaczenie kotów w naszym życiu, uwrażliwić mieszkańców na często trudny koci los oraz wyróżnić tych gdańszczan, którzy kotami opiekują się na co dzień – komentuje przewodniczący jury Marcin Tryksza, autor i koordynator programu Pomocy Gdańskim Kotom z gdańskiego Wydziału Środowiska.

Gdańska polityka kocia to jednak coś znacznie więcej niż organizowanie konkursów. Miasto od 12 lat wspiera opiekunów społecznych bezdomnych kotów, dystrybuuje kocie domki, finansuje też sterylizację i kastrację kotów. Podczas uroczystości wręczenia nagród „ZaKOTanym” zostanie przekazany 1300. dom dla kotów, który stanie na podwórku Inkubatora Sąsiedzkiej Energii, lokalnym centrum aktywności mieszkańców.

- Gdański magistrat od 2006 roku przekazuje mieszkańcom dwukondygnacyjne, ocieplone, czteropokojowe domy dla kotów. Domy są dostosowane do charakteru tych zwierząt: z oddzielnym wejściem do każdego z pomieszczeń – tłumaczy Marcin Tryksza. - Koci opiekunowie mogą cały czas zgłaszać się do Wydziału Środowiska po budki dla swoich podopiecznych. Warunkiem przyznania budki jest zgoda administratora na jej ustawienie oraz zobowiązanie do utrzymania porządku oraz czystości w jej otoczeniu – dodaje.

W 2015 r. Wydział Środowiska zlecił wykonanie inwentaryzacji budek na terenie miasta. Zinwentaryzowano 546 sztuk, każda budka została sfotografowana, oznakowana logo „Jestem z Gdańska. Jestem eko”, otrzymała numer, oraz została określona jej pozycja GPS. W tym roku odbędzie się liczenie pozostałych budek, których lokalizacja będzie naniesiona na mapie. Warto też podkreślić, że do tej pory wykonano łącznie 6794 kastracji i sterylizacji, a w samym 2017 r. przeprowadzono 666 zabiegów (489 sterylizacji i 177 kastracji). Dodatkowo, w ramach Budżetu Obywatelskiego, na przełomie lat 2015-17 wykonano ich łącznie 3142 (900 w 2017 r.).

W projekcie pomocy gdańskim kotom Wydział Środowiska współpracuje z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, schroniskiem Promyk, organizacjami i fundacjami działającymi na terenie Gdańska oraz z rzeszą gdańskich społeczników o wielkich sercach.

Gdańscy urzędnicy współpracują również z innymi samorządami, które wprowadzają podobne programy, m.in. Lublinem, Łodzią, Warszawą, Zakopanem. Dodajmy, że wzorowały się one na gdańskim projekcie.

12 lat pomocy kotom w liczbach

Budki dla kotów - 1300

Średni koszt budki - ok. 285 zł - łącznie 345 000 zł

Społeczni opiekunowie – 602

Sterylizacje i kastracje – 6794 + 3142 (finansowane z BO)