23 maja o godz. 13.00 podczas inauguracji sezonu żeglarskiego, będącej jednym z elementów Święta Miasta odbędzie się oficjalna inauguracja 6. edycji Programu Edukacji Morskiej. Co oznacza, że w rejsy – w ramach zajęć żeglarskich - wypłyną kolejni uczniowie gdańskich szkół gimnazjalnych, których w minionych edycjach było ponad 15 tysięcy! Jachty pływające pod banderą programu przepłynęły już 30 tysięcy mil morskich.
Uroczystość inauguracji Programu Edukacji Morskiej (PEM) odbędzie się 23 maja 2015 roku o godzinie 13:00 na Targu Rybnym. A jednym z jej gości specjalnych oprócz przedstawicieli władz Miasta Gdańska będzie Piotr Kaczyński, szef gabinetu politycznego w Ministerstwie Środowiska, które objęło PEM patronatem honorowym.
Stanowisko z materiałami informacyjnymi PEM będzie dostępne na terenie Miasteczka Żeglarskiego, a jachty wezmą udział w paradzie na Motławie, która rozpocznie się o godzinie 15.45.
O Programie:
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są – Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.
Rejs z Programem Edukacji Morskiej w Gdańsku to prawdziwa lekcja historii. Jachty przepływają obok statku-muzeum Sołdka, Żurawia, Baszty Łabędź, Polskiego Haka oraz Stoczni Gdańskiej, wpływają do Kanału Portowego, gdzie uczniowie poznają zasady ruchu na portowych nabrzeżach, następnie mijają Zakręt Pięciu Gwizdków, skąd otwiera się widok na Westerplatte i wyjście na Zatokę Gdańską. Sternicy opowiadają o roli mijanych miejsc w morskiej historii miasta. Podczas każdego rejsu uczniowie zwiedzają także zabytkową Twierdzę Wisłoujście. Bardzo ważnym elementem Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku jest ekologia. Podczas rejsów młodzież uzyskuje informacje na temat fauny i flory Morza Bałtyckiego i poznaje znaczenie bioróżnorodności. Po wypłynięciu na Zatokę przychodzi czas na naukę stawiania żagli, sterowania, wykorzystywania wiatru, tak aby sprzyjał załodze i zachowania w różnych warunkach atmosferycznych. Parę godzin spędzonych na jachtach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku to nie tylko niezapomniana przygoda, lecz także wzbogacające doświadczenie. Uczniowie współpracując na wodzie, tworzą zgraną załogę, bo żeglarstwo to wspaniała lekcja pracy zespołowej.
Każdy z jachtów wyposażony jest w kamizelki ratunkowe oraz wodoodporne kurtki na wypadek deszczowej pogody. Jeśli warunki atmosferyczne nie pozwalają na wypłynięcie na wodę, uczniowie biorą udział w lekcji muzealnej w jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska lub w Narodowym Muzeum Morskim. Podczas każdego rejsu gimnazjaliści poznają zasady bezpieczeństwa nad wodą i na wodzie. Na zakończenie rejsu uczestnicy otrzymują pamiątkową koszulkę oraz dyplom ukończenia rejsu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku
Więcej informacji o projekcie: www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl
Magdalena Kuczyńska
Biuro Prasowe