„Najwyższy czas, aby zwrócić uwagę na znaczenie wolnych i pluralistycznych mediów dla rozwoju naszych wolnych demokracji w Europie” – czytamy na stronie konferencji. – „Mowa nienawiści i tzw. fake news stały się już normą, propaganda podważa wiarygodność mediów, a fundamentalne wartości są wciąż atakowane. W efekcie stajemy się coraz bardziej zdezorientowani, a bezstronność i rzetelność dziennikarzy przestają być praktykowane i cenione”.
Nie zgadzając się na taki kierunek rozwoju dziennikarstwa oraz chcąc przypomnieć, jaka powinna być misja mediów i podkreślić jej fundamentalne wartości, Europejska Federacja Dziennikarzy postanowiła zorganizować szeroką dyskusję na ten temat w Gdańsku, miejscu symbolicznym dla walki o wolność obywatelską.
Przez dwa dni zaproszeni do Gdańska goście, wśród których są między innymi: Mogens Blichter Bjerregard - prezes Europejskiej Federacji Dziennikarzy, Harlem Desir - przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów, Patrick Penninckx - kierownik działu ds. społeczeństwa informacyjnego Rady Europy, Scott Griffen - zastępca dyrektora International Press Institute (Międzynarodowy Instytut Prasowy), Dominika Bychawska-Siniarska - prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dyskutować będą na temat pluralizmu, demokracji, prawodawstwa, standardów etycznych, obecnej sytuacji mediów czy też możliwościach uniezależnienia mediów i dziennikarzy od wpływu i kontroli państwa.
Zachęcamy do udziału w konferencji. Rejestracji można dokonać poprzez stronę: http://freeeuropean.media/participation/#participation
Gośćmi konferencji będą także przedstawiciele polskich organizacji zrzeszających dziennikarzy: prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Stefan Truszczyski, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej – Jerzy Domański czy Krzysztof Bobiński z Towarzystwa Dziennikarskiego.
W programie przewidziana jest także rozmowa z jednym z najsłynniejszych Polaków XX wieku, Lechem Wałęsą, którą poprowadzi dziennikarz Grzegorz Nawrocki.
Po zakończeniu konferencji dziennikarze będą mogli wziąć udział w spacerze z przewodnikiem po Gdańsku. Przechadzając się ulicami Głównego Miasta czy pobrzeżem Motławy będą mogli poznać najważniejsze, ikoniczne gdańskie zabytki i usłyszeć ciekawe historie oraz zrozumieć czym jest to "coś", dzięki czemu Gdańska nie można pomylić z żadnym innym miastem.
Spacer w języku angielskim odbędzie się w dniu 16.02 w dwóch grupach: o godzinie 13.30 i 16.00. Spacer jest bezpłatny i potrwa około 2 godzin. Liczba miejsc ograniczona - wymagana wcześniejsza rejestracja, decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja i informacje: Michał Brandt, Gdańska Organizacja Turystyczna, e-mail: michal.brandt@visitgdansk.com
Więcej informacji na temat programu konferencji na stronie: http://freeeuropean.media/