Zakończył się pierwszy dzień ćwiczeń, podczas którego uczestnicy mieli okazję przeanalizować zagrożenia, jakie występują w przypadkach wystąpienia sytuacji kryzysowych oraz sposoby prowadzenia odpowiednich działań. Faza praktyczna, czyli ćwiczenie sprawdzające współpracę służb z podmiotami miejskimi na miejscu prowadzonych działań ratowniczych, odbędzie się na kanale Raduni. Podczas tej części sprawdzone zostaną m.in. możliwości sprzętowe, mobilność, szybkość działania w zakresie działań ratowniczych, zabezpieczających, organizacyjnych i informacyjnych.
Podczas ćwiczeń nastąpi symulacja niekorzystnych warunków pogodowych, m.in. intensywnych opadów deszczu, które spowodowały znaczne wezbrania cieków wodnych Górnego Tarasu Gdańska, w szczególności Potoku Oruńskiego oraz silnych, porywistych wiatrów, które tłoczą do wód szereg nieczystości: patyków, liści, skoszonej trawy, piasku, a te odkładając się obiektach hydrotechnicznych, blokują przepływ wody i powodują jej spiętrzenie. Ponadto zasymulowany będzie również dodatkowy zrzut wody do rzeki i kanału Raduni (z uwagi na wysoki poziom wód na zbiornikach powyżej Straszyna, Elektrownia Pruszcz Gdański).
Straż pożarna rozkładać będzie m.in. rękaw przeciwpowodziowy, który będzie wzmacniany workami z piasku. Uczestnicy ćwiczenia będą także czyścili kraty na kanale.
W ćwiczeniach biorą udział m.in.: Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urząd Miejski w Gdańsku, Gdańskie Wody, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Straż Miejska w Gdańsku, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdańsku.