Przypomnijmy: trasa Gdańsk Południe – Wrzeszcz łączyć ma w przyszłości południowe dzielnice Gdańska (Ujeścisko, Jasień) z rejonem dworca PKP we Wrzeszczu. Tramwaj docierać ma tam z pominięciem wąskiego gardła, jakim jest rejon Dworca Głównego PKP w Gdańsku, co znacznie skróci czas przejazdu. W marcu i kwietniu odbyła się seria pięciu spotkań informacyjnych, podczas których Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska prezentowała analizę wielokryterialną przygotowaną przez firmę Mosty Katowice. Analiza przedstawiała trzy najkorzystniejsze – zdaniem autorów dokumentu – warianty przebiegu trasy spośród czternastu.
Podsumowaniem spotkań, podczas których mieszkańcy zgłosili wiele uwag do proponowanych wariantów, miał być koreferat przygotowywany przez Politechnikę. Pracownicy Katedry Inżynierii Drogowej w swoim dokumencie raz jeszcze przeanalizowali omawiane warianty.
Dokument miał być gotowy w czerwcu, ale ostatecznie został przekazany DRMG w ostatnich dniach lipca. Można się z nim zapoznać na pod adresem http://www.drmg.gdansk.pl/readarticle.php?article_id=753.
- Zapoznaliśmy się z dokumentem i publikujemy go w całości, choć naszym zdaniem rozdział 4.4 jest raczej autorską propozycją analizy wpływu doboru kryteriów na ocenę wariantów, zaś rozdział 4.6 nie uwzględnia pełnej analizy skutków wprowadzenia tramwaju w skrzyżowanie ulic Do Studzienki i Grunwaldzkiej – mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor DRMG. – Dlatego zdecydowaliśmy się do dokumentu dołączyć również stanowisko Mostów Katowice – dodaje.
Miejskich urzędników wciąż czeka podjęcie decyzji dotyczącej wyboru wariantu. Pozwoli to na rozpoczęcie przygotowań do realizacji inwestycji. Póki co nadal rozważane są dwie możliwości:
- Przygotowujemy się do złożenia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla dwóch wariantów przebiegu trasy – ulicą Do Studzienki i ulicą Bohaterów Getta Warszawskiego – mówi Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska.