Wizyta Prezydenta Miasta Gdańska w Gandawie (12-13 listopada 2015)
W dniu 13 listopada 2015 r. podpisane zostało Memorandum Porozumienia pomiędzy Gandawą (Belgia) i Gdańskiem. Pierwsze umowa, również w formie Memorandum Porozumienia między oboma miastami została podpisane 6 lat wcześniej – 10 listopada 2009 roku, także w Gandawie.
Kontakty Gdańska i Gandawy zapoczątkowane zostały podczas wizyty Prezydenta Miasta Gdańska w Brukseli i Gandawie w roku 2009 w związku z ubieganiem się Gdańska o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Obecny dokument obowiązywać będzie przez kolejne 6 lat – do 2021 roku. Umowa została rozszerzona o współpracę pomiędzy Zarządami Portów Gdańska i Gandawy. Oprócz podpisów Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Gandawy, na obecnym dokumencie współpracy swoje podpisy złożyli także Prezesi Zarządu Portów w Gdańsku i Gandawie.
Dotychczasowa współpraca z Gandawą miała przede wszystkim charakter kulturalny. Największym wspólnie zrealizowanym projektem był Tydzień Flamandzki w Gdańsku w marcu bieżącego roku. Oprócz Gandawy, partnerem po stornie belgijskiej był Rząd Flandrii.
Podpisywany 13 listopada dokument o współpracy zawiera wiele nowych elementów, które pojawiły się w wyniku dotychczasowych kontaktów, a są to między innymi: współpraca pomiędzy miejskimi organizacjami rozwoju – InvestGDA i Gdańską Fundacją Przedsiębiorczości „Starter” a „sogent”, parkami technologicznymi i inkubatorami przedsiębiorczości w Gandawie, czy współpraca Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku z Centrum Kultury Miasta „Circa” i Muzeum Sztuki współczesnej S.M.A.K. w Gandawie.
Nowym elementem, który zajmuje obszerną część opisu współpracy jest także kwestia wymiany doświadczeń w zakresie planowania przestrzennego, architektury oraz podejścia do substancji zabytkowej, przy jednoczesnym rozwoju miasta. Ta ostatnia kwestia była już wspólnie realizowana przez obu partnerów. Gdańsk korzystał z doświadczeń Gandawy w zakresie iluminaci obiektów zabytkowych, a także wykorzystania roślin do aranżowania przestrzeni publicznej.
Gdańsk i Gandawa wyrażają ponadto zainteresowanie wymianą doświadczeń i wiedzy w zakresie biotechnologii, zarządzania otwartymi danymi oraz współpracą uniwersytetów.
Podpisywane w Gandawie Memorandum Porozumienia przewiduje też wzajemne wspieranie się miast w ramach aktywności na forum organizacji międzynarodowych, jak np. EUROCITIES. Podczas odbywającej się w Kopenhadze i Malmo w dniach 4-6 listopada konferencji i Walnym Zgromadzeniu EUROCITIES Gdańsk miał szansę zrealizować te polityczna obietnicę oddając swój głos na przedstawiciela Gandawy kandydującego do władz tej organizacji. Burmistrz Gandawy został wybrany wiceprzewodniczącym Zarządu EUROCITIES.
Podczas dwudniowej (12-13.11.2015) wizyty delegacji oficjalnej miasta Gdańska w Gandawie, oprócz uroczystości podpisania nowego dokumentu współpracy, gdańscy urzędnicy mieli okazję poznać pracę Portu, agencji rozwoju „sogent”, parku technologicznego Zwijnaarde, Centrum Kultury - Bijlokesite a także odwiedzili stadion miejski Ghelamco i zapoznali się z iluminacją obiektów historycznych w Gandawie.