Badanie dotyczące nowych warunków i potrzeb organizatorów wydarzeń kulturalnych w czasie po pandemii zostało przygotowane na prośbę Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury i ma posłużyć aktualizacji polityki kulturalnej miasta.
„Kultura w Gdańsku po pandemii” to ankieta przeznaczona dla twórców i organizatorów życia kulturalnego miasta: zarówno dla pracowników instytucji i organizacji kulturalnych, jak i indywidualnych artystów, animatorów oraz osób pracujących w firmach prywatnych zajmujących się działalnością kulturalną w Gdańsku lub posiadających siedzibę w Gdańsku.
Zebrane wypowiedzi mają na celu diagnozę, w których obszarach działalności kulturalnej zachodzą największe zmiany, jakie są nadchodzące wyzwania organizatorów wydarzeń oraz tego, jak kształtują się potrzeby związane ze wsparciem działalności artystycznej i kulturalnej w mieście.
Ankieta „Kultura on-line podczas pandemii” skierowana jest do mieszkańców i mieszkanek Gdańska i Trójmiasta, a także do osób, które podczas pandemii uczestniczyły w wydarzeniu on-line organizowanym przez instytucje kultury z Gdańska/Trójmiasta. Ma pomóc w scharakteryzowaniu uczestnictwa w kulturze podczas pandemii. – Chcemy poznać perspektywę odbiorców, ich praktyki dołączania do wydarzeń online i dzięki tej wiedzy przygotować rekomendację dla instytucji kultury na temat lepszego planowania działań i skuteczniejszych sposobów dotarcia do publiczności – mówi dr Natalia Brylowska, kierowniczka Działu Badań i Rozwoju w Instytucie Kultury Miejskiej.
Za przygotowanie badań, ich koordynację, analizę i podsumowanie odpowiada Obserwatorium Kultury działające przy Instytucie Kultury Miejskiej. W 2018/2019 roku przeprowadziło badanie gdańskiej publiczności instytucji kultury. Trwające projekty oraz podsumowania poprzednich działań dostępne są na stronie: http://obserwatorium.ikm.gda.pl/.