Historyczny zespół obiektów Stoczni Gdańskiej – Sala BHP, brama nr 2, plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 roku – oraz Europejskie Centrum Solidarności wyróżnione zostały Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Znak Dziedzictwa Europejskiego podkreśla symboliczną wartość obiektów, które odgrywają znaczącą rolę w historii i kulturze Europy i budowaniu jedności europejskiej.
O przyznanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego wnioskowało Europejskie Centrum Solidarności w 2013 roku. Rolą znaku jest także tworzenie możliwości do zdobywania i poszerzania wiedzy o wspólnym dziedzictwie kulturowym, a także poprawa rozumienia wartości demokratycznych i praw człowieka. Dlatego też, razem z obiektami historycznymi, Znakiem wyróżnione zostało Europejskie Centrum Solidarności. ECS bowiem prowadzi szerokie działania edukacyjne i promujące dziedzictwo Solidarności w Polsce i środowiskach międzynarodowych.
Sala BHP, brama nr 2, plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 roku oraz murem z tablicami inskrypcyjnymi to nie tylko miejsca doniosłych wydarzeń historycznych o skutkach międzynarodowych – gdzie zainicjowane zostały przemiany demokratyczne w Europie po 1989 roku. To miejsca, gdzie w atmosferze dialogu kształtowano w sposób pokojowy otwarte społeczeństwo obywatelskie, jeden z fundamentów współczesnej Europy.
Znak Dziedzictwa Europejskiego ustanowiony został w 2006 roku, dotąd wyróżniono nim 68 miejsc i obiektów z dziewiętnastu krajów zjednoczonej Europy. Początkowo wyróżnienie przyznawała międzypaństwowa komisja, a od 2011 roku Znak włączony został do działań Unii Europejskiej i obejmuje także państwa niebędące członkami UE. W 2014 wśród wyróżnionych wydarzeń z Polski, oprócz docenienia roli gdańskiej stoczni, znalazły się jeszcze Unia Lubelska i Konstytucja 3 maja. Dwunastoosobowy zespół przyznający znak afiliowany jest przy Komisji Europejskiej, a z Polski jego członkiem jest Jacek Purchla, założyciel i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.