PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Obiekty Stoczniowe oraz ECS wyróżnione Znakiem Dziedzictwa Narodowego

Obiekty Stoczniowe oraz ECS wyróżnione Znakiem Dziedzictwa Narodowego
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Historyczny zespół obiektów Stoczni Gdańskiej – Sala BHP, brama nr 2, plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 roku – oraz Europejskie Centrum Solidarności wyróżnione zostały Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Znak Dziedzictwa Europejskiego podkreśla symboliczną wartość obiektów, które odgrywają znaczącą rolę w historii i kulturze Europy i budowaniu jedności europejskiej.

O przyznanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego wnioskowało Europejskie Centrum Solidarności w 2013 roku. Rolą znaku jest także tworzenie możliwości do zdobywania i poszerzania wiedzy o wspólnym dziedzictwie kulturowym, a także poprawa rozumienia wartości demokratycznych i praw człowieka. Dlatego też, razem z obiektami historycznymi, Znakiem wyróżnione zostało Europejskie Centrum Solidarności. ECS bowiem prowadzi szerokie działania edukacyjne i promujące dziedzictwo Solidarności w Polsce i środowiskach międzynarodowych.

Sala BHP, brama nr 2, plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 roku oraz murem z tablicami inskrypcyjnymi to nie tylko miejsca doniosłych wydarzeń historycznych o skutkach międzynarodowych – gdzie zainicjowane zostały przemiany demokratyczne w Europie po 1989 roku. To miejsca, gdzie w atmosferze dialogu kształtowano w sposób pokojowy otwarte społeczeństwo obywatelskie, jeden z fundamentów współczesnej Europy.

Znak Dziedzictwa Europejskiego ustanowiony został w 2006 roku, dotąd wyróżniono nim 68 miejsc i obiektów z dziewiętnastu krajów zjednoczonej Europy. Początkowo wyróżnienie przyznawała międzypaństwowa komisja, a od 2011 roku Znak włączony został do działań Unii Europejskiej i obejmuje także państwa niebędące członkami UE. W 2014 wśród wyróżnionych wydarzeń z Polski, oprócz docenienia roli gdańskiej stoczni, znalazły się jeszcze Unia Lubelska i Konstytucja 3 maja. Dwunastoosobowy zespół przyznający znak afiliowany jest przy Komisji Europejskiej, a z Polski jego członkiem jest Jacek Purchla, założyciel i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

x