Konkursy architektoniczno-urbanistyczne dla studentów organizowane są w ramach współpracy pomiędzy Urzędem Miejskim w Gdańsku a Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cel
Tematyka konkursów, choć za każdym razem inna, posiada wspólny mianownik. Wybór tematu dyktowany jest chęcią uzyskania pogłębionej analizy urbanistycznej poprzedzającej działania inwestycyjne w problematycznych obszarach miasta. Ten swoisty poligon projektowy jakim jest konkurs studencki pozwala przyszłym architektom sprawdzić swoje umiejętności w rozwiązywaniu realnych problemów, a Miasto, współorganizator konkursu, zyskuje bardzo ciekawe analizy i wnioski, które może później wykorzystać do korekty własnych założeń urbanistycznych lub inwestycyjnych.
Zasady konkursu
Konkurs organizowany jest co roku dla studentów studiów magisterskich Wydziału Architektury PG.
Miasto dokonuje wyboru tematu konkursu i przygotowuje materiały do projektowania.
Studenci przygotowują projekty pod opieką merytoryczną swoich wykładowców w ramach zajęć uczelnianych.
Rozstrzygnięcia konkursu dokonuje komisja złożona w połowie z sędziów wskazanych przez Biuro Architekta Miasta (wcześniej Wydziału Urbanistyki i architektury UMG) w połowie zaś z sędziów reprezentujących Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.
Na wniosek komisji sędziowskiej wskazanym zespołom projektowym przyznawane są nagrody i wyróżnienia, które związane są z wypłatą kwot z ufundowanej przez Miasto puli nagród.
Historia
W latach 2006 do 2020 odbyło się 12 edycji. Pierwszym konkursem zorganizowanym z myślą o studentach był konkurs na Koncepcję zabudowy Targu Siennego i Rakowego rozstrzygnięty w roku 2006. Był to konkurs wyjątkowy, gdyż jako jedyny zorganizowany w formule konkursu otwartego. Informacje o konkursie i zaproszenie do udziału zostały rozesłane do europejskich uczelni kształcących architektów. W odpowiedzi nadesłano 33 prace. Pierwszą nagrodę zdobyli studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, zaś drugą studenci Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uroczystości ogłoszenia wyników towarzyszyło seminarium z wykładem Roba Kriera, zaproszonego na tę okazję do Gdańska. Wyjątkowym konkursem ze względu swój na zasięg był również konkurs, rozstrzygnięty w marcu 2010 roku na zagospodarowanie kwartału ulic Wały Jagiellońskie, Targ Drzewny, Garncarska (do Kanału Raduni) w Gdańsku. W tej edycji konkursu, swoje wizje zaprezentowali studenci reprezentujący trzy uczelnie: WA PG, ASP w Gdańsku oraz University of Beira Interior z Portugalii.
Pozostałe edycje konkursów ograniczały uczestnictwo do studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, gdzie projektowanie odbywało się w ramach zajęć semestralnych. Od kilku lat w konkursach wzrasta udział studentów zagranicznych studiujących w Gdańsku.
Z wynikami ostatnich konkursów studenckich można zapoznać się w sekcji Konkursy.