Rada Miasta Gdańska: nowe nazwy dla dwóch ulic i ronda

Miejscy radni ze wszystkich trzech klubów byli jednogłośni w sprawie nadania nazw dwóm ulicom i jednemu rondu w Gdańsku. Znajdują się one w dzielnicach Śródmieście, Zaspa Rozstaje i Wyspa Sobieszewska. Decyzje zapadły podczas 15. sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się 24 kwietnia.
24.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie na salę obrad radnych miasta gdańska, zdjęcie zrobione z balkonu, widać jedynie stoły z daleka przy których siedzą radni
Radni zdecydowali o nadaniu trzech nowych nazw w przestrzeni miasta
Fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Jan Samsonowicz, opozycjonista, ponownie uhonorowany

W dzielnicy Śródmieście, ulica położona na wschód od ulicy Sienna Grobla, ma już swojego patrona - Jana Samsonowicza. Z wnioskiem o nadanie takiej nazwy ulicy wystąpił Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Tę propozycję poparła 24 kwietnia Rada Miasta Gdańska.

- Dziękuję, że możemy uczcić w ten sposób człowieka Solidarności, który walczył o wolną Polskę w trudnych czasach komunizmu. Pamiętam, że jego śmierć przygnębiła mieszkańców Gdańska, ale dała też nam nadzieję na niezgodę - jego śmierć nie poszła na marne, dlatego, że tysiące mieszkańców Trójmiasta uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych, żeby pożegnać Jana oraz wyrazić dezaprobatę wobec zbrodniczego systemu komunistycznego. Wiele poszlak wskazuje na to, że nie była to śmierć samobójcza - przypomniał Andrzej Kowalczys, radny Koalicji Obywatelskiej.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Jan Samsonowicz był poetą, działaczem opozycji w czasach PRL, jednym z inicjatorów powstania Ruchu Młodej Polski, działaczem NSZZ „Solidarność”. W czasie stanu wojennego był wielokrotnie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL, internowany w latach 1981-1982. 30 czerwca 1983 r. jego ciało znaleziono powieszone na płocie przy stadionie Klubu Sportowego „Stoczniowiec”. Wszelkie poszlaki wskazywały na działania osób trzecich - mające na celu upozorowanie samobójstwa. Powstała w 1983 r. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Zbadania Działalności MSW umieściła jego nazwisko na liście potencjalnych ofiar przestępczych działań MSW i SB w czasie stanu wojennego. Pogrzeb Jana Samsonowicza odbył się 6 lipca 1983 r. w Sopocie i był wielką manifestacją niepodległościową, w której wzięły udział tysiące osób, w tym działacze zdelegalizowanej „Solidarności”. 

Samsonowicz został uhonorowany w Gdańsku już dwa lata temu - na ścianie budynku, w którym mieszkał, na Przeróbce, umieszczono tablicę upamiętniającą jego osobę. 

Czytaj także: Przeróbka. Upamiętniono Jana Samsonowicza. Zginął 40 lat temu

Na Zaspie rondo krwiodawców

W dzielnicy Zaspa Rozstaje, rondu położonemu w rejonie alei gen. Józefa Hallera, Macieja Płażyńskiego i ul. Czarny Dwór, nadano nazwę: rondo Honorowych Krwiodawców. Z takim wnioskiem wystąpiło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. 

Czytaj także: II LO kończy 80 lat. Najstarsza szkoła średnia na Wybrzeżu

Ulica Rekreacyjna… zachęca

Na Wyspie Sobieszewskiej pojawiła się z kolei ulica o nazwie Rekreacyjna. Jest ona położona na północ od ulicy Przegalińskiej. Nadanie nazwy tej ulicy wynikało z wydzielenia działek pod budownictwo mieszkaniowe. Nazwa “ul. Rekreacyjna” nawiązuje tematycznie do nazw sąsiednich ulic, m.in. ul. Kempingowej i Uzdrowiskowej.

Uchwały w sprawie nadania trzech nowych nazw - dla ulic i ronda podjęte zostały jednogłośnie. 

ZOBACZ KWIETNIOWĄ SESJĘ RMG W OBIEKTYWIE GRZEGORZA MEHRINGA

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP