• Start
  • Wiadomości
  • Dialog Wielkiej Brytanii i Gdańska. Zobacz nową wystawę w Łaźni

Dialog Wielkiej Brytanii i Gdańska. Zobacz nową wystawę w Łaźni

„Changes. Wystawa prac z kolekcji British Council” to jeden z efektów wspólnego projektu brytyjskiej galerii The Box i gdańskiego Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, który skupia się wokół twórczości czołowych współczesnych artystów wizualnych związanych z Wielką Brytanią XX i XXI wieku. Nowa wystawa prezentowana będzie w dwóch oddziałach galerii: przy ulicy Jaskółczej oraz Strajku Dokerów, od piątku, 25 kwietnia. Po zakończeniu prezentacji w Gdańsku, prace będą pokazywane w partnerskim Plymouth.
24.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w garniturze fotografuje dużą grafikę przedstawiającą realistyczny obraz ludzkiej czaszki zawieszoną w galerii sztuki. Kompozycja ukazuje interakcję widza ze sztuką przez pryzmat nowoczesnych technologii, jak telefon komórkowy
Damien Hirst (ur. 1965) jest jednym z ojców sukcesu młodej fali sztuki brytyjskiej na świecie. Jego prace mogliśmy oglądać już w CSW Łaźnia w 2015 roku
Photographed by Paweł Jóźwiak, Laznia Centre for Contemporary Art, Gdansk, courtesy Paul Stolper Gallery (C) Damien Hirst and Science Ltd. All rights reserved, DACS 2015

Czytaj także: Jechali 700 km, żeby zobaczyć „Wyzwolenie” w Teatrze Wybrzeże

Od piątku, 25 kwietnia, na cztery miesiące Gdańsk stanie się miejscem jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku. W Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” otwarta zostanie wystawa „Changes” – wyjątkowa prezentacja, organizowana w ramach UK/Poland Season 2025. 

Ekspozycja, prezentowana w obu oddziałach CSW jednocześnie, przybliży polskiej publiczności dzieła z Kolekcji British Council – jednej z najstarszych i najbardziej wpływowych kolekcji sztuki współczesnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zachęci także do artystycznej refleksja nad zmianami, jakie zachodzą w świecie i w naszym postrzeganiu rzeczywistości. Artyści i artystki biorące w niej udział poruszają bowiem tematykę transformacji politycznych, społecznych i kulturowych, a także redefinicji tożsamości w obliczu globalnych kryzysów. 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Artyści i artystki, których prace zobaczymy

Wśród artystów, których prace prezentowane będą w CSW „Łaźnia” znajdują się najbardziej rozpoznawalne nazwiska współczesnej sztuki brytyjskiej. 

To m.in. powracający do Gdańska Damien Hirst, laureat Nagrody Turnera i jeden z najgłośniejszych artystów brytyjskich, który w swojej twórczości bada granice między życiem, śmiercią i materializmem. Z kolei Mona Hatoum, finalistka tej samej nagrody, od lat tworzy dzieła eksplorujące kwestie migracji i tożsamości, które prezentowano m.in. na Biennale w Wenecji i Documenta w Kassel. 

Zobaczymy tu też prace polskiej artystki działającej w Londynie pod pseudonimem Goshka Macuga - łączącej sztukę z historią i polityką, i konstruującej wielowątkowe narracje oparte na archiwaliach. Wystawa będzie również okazją do poznania takich twórców, jak Grayson Perry, również laureat Nagrody Turnera, w swoich dziełach ceramicznych i gobelinach analizuje temat klas społecznych, płci i współczesnych mitów, czy Yinka Shonibare – która eksplorując postkolonializm i globalizację, posługuje się ironią i symboliką wizualną, aby komentować historyczne i współczesne zależności międzykulturowe.

Kilka osób ogląda nowoczesną instalację artystyczną w galerii – centralnym punktem jest duża, biała konstrukcja z kolorowymi szufladami i grafiką przypominającą znaki matematyczne pod szkłem. W tle na ścianie widać plakaty o intensywnych kolorach i minimalistycznym stylu
Larry Achiampong, John Akomfrah, Lea Andrews, Christine Borland, Angus Boulton, John Davies, Mona Hatoum, Lubaina Himid, Damien Hirst (na zdjęciu jego wystawa), Samson Kambalu czy Rob Kesseler - to tylko niektórzy z artystów, których prace zobaczymy
Photographed by Paweł Jóźwiak, Laznia Centre for Contemporary Art, Gdansk, courtesy Paul Stolper Gallery (C) Damien Hirst and Science Ltd. All rights reserved, DACS 2015

Imponująca kolekcja British Council

Kolekcja British Council budowana jest od 1938 roku i obejmuje dziś niemal 9 tysięcy dzieł sztuki - obrazów, grafik i rysunków, rzeźb, fotografii oraz prac multimedialnych, prezentujących twórczość czołowych współczesnych artystów wizualnych związanych z Wielką Brytanią XX i XXI wieku.

Wystawa w Gdańsku stanowi rzadką okazję do zobaczenia tych dzieł w Polsce – ich twórcy i twórczynie to osoby artystyczne, których prace pokazywane były m.in. na Biennale w Wenecji, w londyńskim Tate Modern, nowojorskim MoMA i Centre Pompidou w Paryżu. To jedna z niewielu okazji, aby zobaczyć w Gdańsku tak szeroki wybór dzieł światowej klasy artystów i artystek.

Pierwszy obraz po lewej ukazuje nocną scenę klubu jazzowego z neonowymi szyldami, w tym „3 DEUCES” i „Charlie Parker”. Środkowy obraz przedstawia ciemnoskórego mężczyznę na tle plaży, skupionego na jakiejś czynności rękami, a trzeci – muzyka grającego na trąbce, obok powiększonego portretu innego mężczyzny, sugerującego dialog między dźwiękiem a emocją
Wielowarstwowa, trójekranowa instalacja z 2012 roku, wyreżyserowana przez Johna Akomfraha, będzie towarzyszyć wystawie w Gdańsku
mat. prasowe

Instalacja Johna Akomfraha

Szczególnym elementem wystawy będzie wielokanałowa instalacja wideo Johna Akomfraha, prezentowana w CSW „Łaźnia” 2 w Nowym Porcie. 

Akomfrah, uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych twórców filmowych i wizualnych, w 2024 roku reprezentował Wielką Brytanię na Biennale w Wenecji. Jego twórczość bada zagadnienia pamięci zbiorowej, migracji i historii kolonializmu. Kontekst Nowego Portu, dzielnicy o złożonej historii społecznej, nadaje jego pracy dodatkowe znaczenie i wpisuje ją w szerszą narrację miejskich przemian. W ten sposób wystawa w Gdańsku wychodzi poza tradycyjne ramy galerii i staje się elementem dialogu o transformacji, zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej.

Z Gdańska do Plymouth

„Changes” to projekt realizowany we współpracy z The Box w Plymouth, gdzie druga odsłona wystawy otworzy się w październiku 2025 roku, której kuratorką jest Rebecca Bridgman. Gdańska ekspozycja koncentruje się na teraźniejszości i zmianach zachodzących tu i teraz, natomiast Plymouth zwróci się ku przeszłości i jej wpływowi na współczesność. 

Wernisaż, czas trwania wystawy, wydarzenia towarzyszące 

Wystawa potrwa od 25 kwietnia do 24 sierpnia 2025 roku. Prezentowana będzie w obu oddziałach Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”: CSW „Łaźnia” 1 - Dolne Miasto, ul. Jaskółcza 1, CSW „Łaźnia 2” - Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 25 kwietnia, w CSW „Łaźnia 1”, o godzinie 18:00. W niedzielę, 27 kwietnia, o godzinie 13:00, instytucja zaprasza na Garden Party w CSW „Łaźnia 2”, w ramach którego zorganizowane będzie m.in. oprowadzanie po ekspozycji. 

Czytaj także: GARDEN PARTY w ŁAŹNI - otwarcie drugiej części wystawy CHANGES

Wystawa potrwa również w The Box w Plymouth od 4 października 2025 roku do 11 stycznia 2026 roku.

Czytaj także: Kurator sztuki Wojciech Zmorzyński: “Mam oko na Mokwę”

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Majówka z historią i naturą w Twierdzy Wisłoujście