PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Finał II sezonu Kreatywnej Pedagogiki

Finał II sezonu Kreatywnej Pedagogiki
Trzeciego czerwca aula Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego była wypełniona po brzegi. Zmotywowani, przeszkoleni i przede wszystkim zadowoleni nauczyciele, pękająca z dumy publiczność, przygotowana mównica i unoszące się opary kreatywności, które chyba każdy mógł wyczuć w powietrzu, a w holu warsztaty dla wesołych i twórczych uczniów z gdańskich świetlic. Tak właśnie było na Finale Kreatywnej Pedagogiki, która już od 2014 roku reformuje nauczanie tak, by w szkołach nie panowała surowa dyscyplina, a wzajemna w
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„Siła Kreatywnej Pedagogiki jest w nas. To my jesteśmy Kreatywną Pedagogiką. Tymi nauczycielami, którzy dokonują zmian codziennie. W każdej minucie, na każdej przerwie i na każdej lekcji w gdańskich szkołach.” Tymi słowami koordynatorka projektu „Kreatywna Pedagogika”  Agnieszka Tomasik  rozpoczęła spotkanie podsumowujące roczną działalność.         
Zaczęło się od stopniowego wprowadzenia w nauczaniu zmian, które od dawna były (i dalej są!) potrzebne tu – w Gdańsku, a zasięg rozciąga  się nieraz na całą Polskę. Kreatywna współpracuje m.in. z  Ateneum Szkołą Wyższą, w której ma swoją siedzibę, Europejskim Centrum Solidarności, Starterem i innymi gdańskimi instytucjami.   
            Impreza zaczęła się od „Mini wykładów o maxi sprawach”. Ten panel rozpoczęła licealistka, Nel Tyborska, którą w przyszłym roku czeka matura. W swoim dziesięciominutowym przemówieniu „zmyła głowę” nie tylko nauczycielom, ale także całemu systemowi edukacji, który opiera się na sztywnych schematach i skrupulatności. „W życiu typowego licealisty liczą się tylko punkty” – mówiła Nel – „W klasie biologiczno-chemicznej uczymy się o układzie oddechowym człowieka, anatomii ryb, anatomii owadów, ale nikt, proszę państwa, nikt nie zauważył, że na parapecie trzeciego piętra są martwe biedronki. I, co ciekawe, nikt nie zauważył, że teraz, z nadejściem wiosny i z nadejściem lata, biedronki się obudziły z hibernacji. Myślę, że to jest odpowiedni moment, żeby polski system edukacji, też się wreszcie obudził”. 
            Po Nel swoje wystąpienie miał Wojtek Miastkowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 15. Opowiedział obecnym o pasji teatralnej i o tym, że brak sali teatralnej w placówce szkolnej w ogóle nie przeszkadza małym aktorom. Brak środków to nie powód, by ginęły marzenia. Swoje dziesięć minut mieli również Gosia Kubachz tej samej szkoły, zastanawiająca się nad tym, czy szkoła w ogóle jest potrzebna, i gimnazjaliści – Radosław Lewandowski i Oliwa Demediuk (ZKPiG nr 23), którzy zdradzili nam sekrety dobrego życia. Po wystąpieniach uczniów na mównicę wyszła jedna z liderek Kreatywnej Pedagogiki – Magda Buda. Nauczycielka opowiedziała, jak zrobić pomoc naukową według zasady „coś z niczego” i wyjaśniła, że kreatywność może zastąpić brak odpowiednich finansów. Na swoim blogu (fraubuda.wordpress.com) podaje nauczycielom gotowe sposoby na nowoczesne, pomysłowe nauczanie.


            Na Finale przybliżono również działanie „systemu bostońskiego”. To eksperyment Szkoły Podstawowej nr 49 w Gdańsku. Polega on na czytaniu uczniom w szkole co najmniej dwa razy dziennie! Materiał został zrealizowany przez A morze? TV – telewizję młodych gdańszczan, która obok radia i gazety zaczęła niedawno działać w Gdańsku. Pomysłodawczynią młodzieżowych mediów jest Agnieszka Tomasik, koordynatorka projektu „Kreatywna Pedagogika”. W realizacji przedsięwzięcia pomógł Dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Grzegorz Szczuka.

Zapraszamy do obejrzenia materiału (https://vimeo.com/167526239 )


            Przed głównym punktem programu – rozdaniem wśród nauczycieli certyfikatów – odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Filmowy Świat Andrzeja Wajdy”. Uczniowie z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku błyszczeli jak diamenty – to do nich trafiły aż dwie główne nagrody z obu kategorii! I jeszcze panel  VIPów, który polegał na mini-wywiadzie. W rolę dziennikarki weszła Zuzia Cisiak (SP nr 15). Dzięki Zuzi poznaliśmy niejedną tajemnicę naszych włodarzy: nawet Przewodnicząca Komisji Edukacji – Żaneta Geryk chodziła na wagary, a ulubionym przedmiotem wiceprezydenta Piotra Kowalczuka była historia.
            Najbardziej uroczystym momentem spotkania było rozdanie dyplomów. Wyczytywanie nazwisk było nie tyle oficjalne, co przyjacielskie. Większość osób schodzących po schodach po swój certyfikat była mi nieznana, ale jednak byłam wzruszona. To naprawdę wspaniałe patrzeć na zmotywowane i motywujące się nawzajem osoby, które zwyczajnie chcą, żeby było lepiej. Liderzy wielu utworzonych grup odbierali teczki z certyfikatami, aby po wszystkim rozdać je wśród swoich pedagogicznych podopiecznych. „Kreatywna Pedagogika i ponad 600 nauczycieli, których się w nią zaangażowało, to 10% z naszej całej kadry, liczącej około 6000 osób. To kula śnieżna, której nie jest w stanie już nic zatrzymać. Nikt nie jest i nie będzie w stanie zatrzymać wewnętrznej potrzeby rozwoju.” – skomentował zastępca prezydenta Piotr Kowalczuk.             
             „Bycie nauczycielem to wielka pasja” – mówiła koordynatorka całego „zamieszania” – „Nie wiem, co bym zrobiła, gdyby nie było szkoły.” Nauczyciele są jak superbohaterowie. Ubrani w ołówkowe spódnice czy w eleganckie krawaty, wchodząc do placówek, zakładają niewidzialną pelerynę, wypełniają tajemną misję, której celem jest nie tylko zdobycie wiedzy zgodnej z wymaganym zakresem, ale także poszerzenie horyzontów. Nie chcą być wzorcami bez pokrycia. To osoby, które chcą zasłużyć na szacunek, a nie dostać go z góry, ze względu na pozycję. „Kreatywna Pedagogika” wywraca życie zarówno uczniów, jak i nauczycieli do góry nogami. Sprawia, że edukowanie staje się misją, stylem życia. I to nie jedynie na zaliczenie, ale na złoty medal. Zmienia wszystko wokół i również wszystko wewnątrz. Nauczyciele będący członkami sami przyznają, że Kreatywna Pedagogika zmieniła ich życia. Niektórzy z nich poprzez projekt zaczęli rozumieć nie tylko swoich uczniów, ale także własne dzieci(!). Jesteśmy świadkami widocznej zmiany, potrzebnej reformy, która rozprzestrzenia się coraz dalej. Życzymy wielu kolejnych sukcesów i lat działania! Bądźcie przez cały czas jak wspomniana kula śniegowa – nie do zatrzymania, gdy nabierze rozpędu.


Przypominamy również, że Gdańsk jest w trakcie naboru liderów edukacyjnych do roku 2021. Oferty z koncepcją należy składać do dnia 14 czerwca 2016r.          

Autor: Barbara Grabowska - uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku,
wolontariusza Kreatywnej Pedagogiki, redaktor naczelna gazety "A morze? News"