PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Znamy skład IV kadencji gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek

Znamy skład IV kadencji gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek
16 nowo wyznaczonych osób różnej narodowości, będzie do 2025 roku doradzać prezydentowi Gdańska w zakresie wdrażania polityki dotyczącej integracji i migracji. We wtorek, 25 lipca Aleksandra Dulkiewicz uczestniczyła w pierwszym spotkaniu IV kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pierwsza kadencja Rady Imigrantów i Imigrantek powołana została w 2016 roku, jako efekt uchwalenia Modelu Integracji Imigrantów. To pierwsza w Polsce polityka, dotycząca integracji imigrantów na poziomie lokalnym. Powstawała dzięki zaangażowaniu ponad 100 osób i organizacji w określeniu priorytetów działań integracyjnych w Gdańsku.

Od trzech kadencji Rada służy pomocą, jest łącznikiem między społecznością imigrancką a miastem. Włączona była także w realizacje zadań Modelu Integracji, szczególnie w gdańskich szkołach i domach sąsiedzkich, organizując dyżury dla imigrantów, którzy potrzebują pomocy. Członkowie rady w sytuacjach kryzysowych, jak pandemia lub wojna w Ukrainie, aktywnie angażowali się w pomoc uchodźcom i imigrantom: m.in. tłumacząc materiały informacyjne i pomocowe.

- Gdańska Rada Imigrantów i Imigrantek jest dla mnie bardzo ważnym ciałem doradczym, które pokazuje mi, jak naszego miasta doświadczają osoby niepochodzące z Polski, ale także, z jakimi wyzwaniami się one mierzą i gdzie konieczne są zmiany - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wiem, że jest sporo tematów, na które musimy się przygotować, ale nie wiemy też, z jakimi wyzwaniami przyjdzie nam się mierzyć za rok czy półtora. Dlatego ta rada to dla mnie wielka wartość, bo współtworzymy wspólnie Gdańska i jesteśmy w stanie wdrażać nowe, potrzebne rozwiązania.

W ostatniej kadencji Radę tworzyły osoby z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Niemiec, Włoch oraz Czeczeni. W IV kadencji dołączają do niej również przedstawiciele Turcji, czy Libii. Do każdej kadencji zgłasza się więcej chętnych, niż przewidziano miejsc. To sygnał, że jest ona ważna dla społeczności imigrantów i imigrantek w Gdańsku. Od początku swojego istnienia jest ona także wzorem dla innych miast Polski, jak powinno się prowadzić politykę integracyjną na poziomie samorządu i jak włączać w lokalną demokrację nowych mieszkańców i mieszkanek Gdańska.

- Wasze doświadczenia życiowe, ale także te ze współpracy z organizacjami i z instytucjami jest naprawdę ważne. Stoicie przed konkretnym zadaniem, ale myślę, że jesteście gotowi. Nie ma w tej radzie przypadkowych osób. Każda z osób, która chciała być w Radzie, udowodniła, że ma do tego odpowiednie predyspozycje i doświadczenia. Jestem przekonana, że nasza współpraca znowu przyniesie owoce dla całego miasta. A wszyscy Ci, którzy już nie są w Radzie, będą nam dalej sprzyjać - mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Podczas wtorkowego posiedzenia, oprócz wręczenia powołań dla IV kadencji Rady, członkowie i członkinie poprzedniej kadencji podsumowali swoje działania i odebrali podziękowania z rąk Aleksandry Dulkiewicz za ich wolontariacką pracę w tej najtrudniejszej do tej pory kadencji, naznaczonej pandemią i wojną.

Pełny skład dostępny jest w zarządzeniu w sprawie powołania Rady Imigrantów i Imigrantek IV kadencji na lata 2023-2025.

Skład III i IV kadencji gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek
Skład III i IV kadencji gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek