Po ponad trzech latach remontu Żuraw - zabytkowy dźwig portowy i dawna brama Gdańska, a zarazem jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego - we wtorek, 30 kwietnia, ponownie otworzył się dla zwiedzających.
Żuraw Gdański po remoncie. Odnowione wnętrze, nowoczesna wystawa, sześć sal
Z tej okazji przygotowano festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, który zainaugurowało symboliczne przecięcie wstęgi przez dyrektora instytucji dr. Roberta Domżała. Tłumnie przybyli na to wydarzenie, za sprawą wielu atrakcji przenieść się mogli w żywą atmosferę dawnego portowego miasta. W programie znalazły się pokazy rzemiosła i muzyczna oprawa z epoki, obecni byli także... ówcześni gdańszczanie.
Można było zajrzeć do gabinetu portowego cyrulika i dowiedzieć się, jakie przypadłości trapiły niegdyś marynarzy, flisaków i mieszkańców portu. Pojawił się kram kupców i marynarzy gdańskich – każdy mógł sprawdzić, jakie towary sprowadzano do Gdańska pod pokładami żaglowców i posłuchać opowieści o przygodach ludzi morza.
Nie zabrakło również gdańskiej kuchni, warsztatu mincerza, patrolu portowego pokazów umundurowania oraz uzbrojenia XVII-wiecznego gdańskiego muszkietera. Całości towarzyszyły gry i zabawy dla najmłodszych - z replikami zabawek i gier z epoki.
Jednak już samo zwiedzanie zabytku było nie lada atrakcją. Świeżo zakończony remont i modernizacja gdańskiego Żurawia, to bowiem największe tego typu przedsięwzięcie od czasów jego odbudowy ze zniszczeń wojennych. Oprócz architektury podziwiać można także nową ekspozycję stałą, zatytułowaną „Złoto za zboże. Morska potęga Gdańska”.
Zobacz fotorelację z XVII–wiecznego festynu pod Żurawiem i zdjęcia wnętrz zabytku: