PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rodzinne pożegnania lata w gdańskich dzielnicach

Rodzinne pożegnania lata w gdańskich dzielnicach
Święto Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe, 40-lecie powstania Spółdzielni Mieszkaniowej ORUNIA, Osowskie Pożegnanie Lata, Babie lato na VII Dworze oraz święta dwóch ulic – Gdyńskich Kosynierów i Biskupiej, to propozycje na rodzinne spędzenie czasu w ostatni weekend wakacji. W programach wydarzeń znalazło się wiele atrakcji dla dzieci, spacery, gry i zabawy sportowe, warsztaty i międzypokoleniowe potańcówki.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Choć w kalendarzach już wrzesień, do rozpoczęcia roku zostało jeszcze kilka dni. Aby zakończyć wakacje w dobrej atmosferze i wkroczyć w nowe obowiązki w jak najlepszych nastrojach, 2 i 3 września warto zaplanować sobie czas na zabawę i integrację w lokalnych społecznościach.

Święto Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe

Święto Dzielnicy Orunia Górna Gdańsk Południe, odbędzie się w sobotę, 2 września w godz. 9.30-15.00, w okolicach urokliwego terenu przy Zbiorniku Augustowska. Wydarzenie z roku na rok coraz bardziej przyciąga rzesze biegaczy i sportowców. Całość odbędzie się w atmosferze festynu z licznymi atrakcjami. Na koniec imprezy planowane jest przedstawienie teatralne dla dzieci oraz potańcówka dla dorosłych.

Część biegowa, czyli III etap Biegowego GP Dzielnic Gdańsk, to 18 kategorii wiekowych w 10 różnych biegach. Start, meta, biuro zawodów oraz scena znajdować się będą na terenie parku rekreacyjnego przy zbiorniku retencyjnym „Augustowska” w pobliżu pętli „Świętokrzyska”. 

Więcej informacji, szczegółowy program i informacje o zapisach na bieg znajdują się na portalu www.gdansk.pl.

40-lecie powstania Spółdzielni Mieszkaniowej ORUNIA

2 września, o godz. 11.00 startuje także Jubileuszowy Festyn Spółdzielców z okazji 40-lecia powstania Spółdzielni Mieszkaniowej ORUNIA. W amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim im. Emilii Hoene przy ul. Raduńskiej 44a zaplanowano animacje i teatrzyk dla dzieci, wręczenia nagród w konkursach, pokazy artystyczne dzieci i młodzieży szkolnej i koncert pt. ,,Świat operetki i musicalu", który będzie ostatnim z cyklu Oruńskie Koncerty Kameralne.

V Osowskie Pożegnanie Lata

W sobotę, 2 września, od godz. 11.30, Rada Dzielnicy Osowa zaprasza wszystkich do Parku Chirona, gdzie odbędzie się „V Osowskie Pożegnanie Lata”. Ten coroczny festyn ma charakter spotkań, rozmów, wspólnego spędzania czasu  przy zabawach i muzyce po długich i ciepłych wakacjach. W tym roku wydarzenie będzie również okazją do świętowania 50-lecia Dzielnicy Osowa, która w 1973 roku została włączona w granice administracyjne miasta Gdańska.

„Teren festynu będzie podzielony na kilka stref tematycznych. Będzie m.in. Strefa Sportowo-Rozrywkowa, w której na scenie będą się prezentować artyści, a na polanie Klub Sportowy OLIMPIA Osowa przeprowadzi gry i zabawy sportowe. Uczestnicy będą mogli spędzić czas także w strefie integracji społecznej, strefie pchlego targu i strefie gastronomicznej. Uczestnicy wspólnie obejrzą także film pt. „Skarb Mikołajka”, a spacerując wzdłuż parkowej alejki, będzie można obejrzeć „Historie Gdańskich Dzielnic VII. Kokoszki, Matarnia, Osowa” – wystawę przygotowaną przez Muzeum Gdańska.

Już od 9:30 będą trwały zapisy do Rodzinnej Gry Terenowej prowadzonej przez Bractwo Przygody Almanak. Namioty ze strefą startową będą ustawione pomiędzy Strefą Interakcji Społecznej i Strefą Pchlego Targu. Gra rozpocznie się o godzinie 10:00 i będzie trwać do godziny 15:00. Mieszkańcy Osowej chcący wystartować w grze będą zwolnieni z opłat, jednak konieczne jest zgłoszenie się do zabawy do 1 września poprzez formularz internetowy.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie www.gdansk.pl.

Święto ulicy Gdyńskich Kosynierów

2 września, w godz. 12.00-22.00 odbędzie się również trzecia edycja Święta Ulicy - Otwartych Kosynierów 3. Tym razem jako motyw przewodni wybrano gry i zabawy. Będzie można spędzić ten dzień w atmosferze dziecięcej beztroski i czystej radości. W programie spacer historyczny, wspólne gotowanie, sąsiedzka kolacja, wernisaż wystawy ARTLOKALSI w galerii eskaem, koncert zespołu Jazxing live band i afterparty na 100czni.

Babie lato na VII Dworze

W niedzielę, 3 września, od godz. 14.30 będzie można spędzić miło czas przy scenie pod Lagrami, na boisku przy ul. Michałowskiego. Uczestnicy będą mogli wystawić swoje stoisko z lemoniadą i ciastem w Kawiarence Pod Sosnami lub sprzedać, albo kupić, używane zabawki czy zbędne przedmioty na Pchlim Targu. W planach jest także przyrodniczy spacer literacki, zabawy dla dzieci i koncerty.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.gdansk.pl.

VI Święto Ulicy Biskupiej

Stowarzyszenie WAGA, organizator VI Święta Ulicy Biskupiej, zaprasza wszystkich mieszkańców i miłośników Biskupiej Górki do podróży w czasie. Hasło tegorocznego święta to: Biskupia sprzed 100 lat. W niedzielę, 3 września od godziny 14.00 do 18.00 zapanuje tam duch lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Większość wydarzeń będzie się odbywała w domu sąsiedzkim przy ulicy Biskupiej 4, siedzibie Stowarzyszenia WAGA, i na podwórku przylegającym do budynku.

Już o 14.15 będzie można wysłuchać jednego z dwóch wykładów historycznych; będzie on poświęcony Biskupiej Górce w okresie międzywojennym. Atmosferę zabawy, jak za dawnych lat, zapewnią muzycy i amatorskie grupy artystów. Punktem kulminacyjnym będzie retro–dancing. Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach rękodzieła, bursztynniczych, garncarskich, cyjanotypii. Ulicami Biskupiej Górki przejdzie także spacer – to okazja, by spojrzeć na tę dzielnicę oczami lokalnej przewodniczki; start o godzinie 15.30 sprzed domu sąsiedzkiego.

Na swoje stoisko podczas Święta Ulicy Biskupiej zaprasza także Biuro Rozwoju Gdańska, koordynujące realizowany w tej części miasta Gminny Program Rewitalizacji. Będzie można porozmawiać o postępie prac i planach na najbliższe miesiące, ale także wziąć udział w grze z nagrodami, pokolorować budynki doskonale znane mieszkańcom Biskupiej Górki czy poszukać swojej ulicy na wielkiej mapie Gdańska.