Tajemnice bursztynowych kabinetów - spotkania dla najmłodszych w Muzeum Bursztynu

Czym jest gabinet, a czym kabinet? Czemu te drugie wykonywano z bursztynu? Tajemnice i ciekawostki związane z niecodziennymi dziełami sztuki prezentowanymi na wystawie “Kabinety” w Muzeum Bursztynu czekają na najmłodszych odkrywców przygód podczas cyklu sobotnich warsztatów. Pierwsze spotkanie już 27 lipca.
25.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia norymberski kabinet z około 1560 roku, pochodzący z Kunstkammer Georg Laue. Mebel ma bogato zdobione fronty szuflad z inkrustowanymi scenami oraz misternie zdobioną, geometryczną mozaiką na wewnętrznej stronie otwartych drzwi, co podkreśla jego historyczną i artystyczną wartość.
Kabinet norymberski, ok 1560 roku
Fot. mat. Kunstkammer Georg Laue

Kabinety na warsztatach

Wystawa czasowa “Kabinety” prezentowana jest z okazji 300-lecia powstania kabinetu Johanna Georga Zernebacha, jednego z najcenniejszych obiektów w kolekcjach gdańskich muzeów. Można ją oglądać jeszcze do 29 września br.

Podczas cyklu dwugodzinnych warsztatów prowadzonych przez Joannę Kowalską, animatorkę kultury i edukatorkę, uczestnicy zaprojektują, wykonają samodzielnie tytułowe kabinety i odkryją ich tajemnice. Podczas ostatnich zajęć wcielą się w rolę detektywów poszukujących drogocennych dzieł sztuki. Spotkania będą odbywać się w soboty, począwszy od 27 lipca do 31 sierpnia.

Na zdjęciu widzimy kobietę malującą przy okrągłym stole, na którym znajdują się różne narzędzia artystyczne, takie jak pędzle i kredki. Tło składa się z ciemnej ściany z podświetlonymi elementami w kształcie sześciokątów, które dodają artystycznego klimatu całej scenie.
Kabinetowe warsztaty poprowadzi Joanna Kowalska, animatorka kultury i edukatorka
Fot. Fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

Wystawa kabinetów w Muzeum Bursztynu. Prezent, podróżny mebel czy dzieło sztuki?

Bilety można kupić poprzez platformę online lub w kasie Muzeum Bursztynu. Udział w warsztatach to koszt 35 zł od dziecka i 25 zł od opiekuna. Dzieci do lat 3 uczestniczą nieodpłatnie.

Organizator zapewnia materiały niezbędnych do wykonania zadań. Uczestnicy zabierają do domu własnoręcznie przygotowane projekty oraz przedmioty (kto wie, może będą to dobre prezenty dla najbliższych, albo ciekawa ozdoby pokoju?).


Dzieci, które wezmą udział we wszystkich zajęciach otrzymają upominki związane z Muzeum Bursztynu.

Gdańsk w 1628 roku? Tłumy na festiwalu historycznym w Twierdzy Wisłoujście

Opis warsztatów w Muzeum Bursztynu

„Mój kabinet”

Termin: 27 lipca (sobota), godz. 11.00-13.00

Podczas wakacji na plaży często znajdujemy różne skarby. Barwne kamyki, muszelki albo monety, które wyskoczyły komuś z dziurawej kieszeni… Ale gdzie moglibyśmy schować kolekcję naszych skarbów? Co ma wiele skrytek, szufladek i półeczek? Bohater naszej najnowszej wystawy – kabinet!

W trakcie warsztatów wykonamy jego projekt metodą collage. Najpierw naszkicujemy formę wymarzonego powiernika naszych drogocenności – dwudrzwiowy, a może otwierany od góry? Następnie ozdobimy go tak, jak tylko chcemy. Możliwości są nieograniczone – intarsja, bursztyn, kora drzewna, a może coś zupełnie innego?

Czas warsztatów pozwoli na wydobycie twórczych możliwości i nieskrępowaną artystyczną wolność – będą to prace autorskie i niepowtarzalne! Wspólna rodzinna praca nad projektem na pewno dostarczy Wam wiele radości i okazji do stworzenia nie tylko ciepłych wspomnień, ale i pamiątek.

 

„Projektuję kabinet”

Termin: 10 sierpnia (sobota), godz. 11.00-13.00

Praca z kolorem i wodą, czyli akwarelowe kabinety. Niech zainspiruje Was wystawa – kabinety występują w wielu różnych formach, kształtach i rozmiarach. A jaki wymyślisz Ty?

Niech barwne, lekkie projekty zaprowadzą Was do artystycznej krainy wytchnienia. Akwarela to technika ulotna, delikatna, a zarazem – bardzo efektowna. Warsztaty dadzą Ci możliwość tworzenia nieskończonej ilości projektów – jedynym ograniczeniem będzie tylko Twoja wyobraźnia i… czas przeznaczony na zajęcia.

Zrealizujesz własne autorskie pomysły i spędzisz czas w rodzinnym gronie. A może akwarela na stałe zagości w Waszym domu? Chodźcie do Muzeum Bursztynu i spróbujcie swoich sił!

Zdjęcie przedstawia misternie wykonany kabinet z bursztynu, pochodzący z Muzeum Bursztynu. Mebel ma otwarte drzwiczki, ukazując liczne szufladki i ozdobne detale, w tym figurkę na szczycie oraz liczne inkrustacje i ornamenty na frontach.
Kabinet Johanna Zernebacha ze zbiorów Muzeum Bursztynu
Fot. mat. Muzeum Gdańska

„Kabinet w gabinecie"

Termin: 24 sierpnia (sobota), godz. 11.00-13.00

Podczas zajęć wykonasz kilka zakładek do książki. Punktem wyjścia zajęć jest wystawa – zakładki będą w kształcie kabinetu. Do ich wykonania otrzymasz rozmaite materiały, tkaniny, piasek morski, farby, mazaki oraz inne przybory. Twój autorski pomysł będzie umilał lekturę Twoją lub osoby, którą zechcesz obdarować.

 

 „Gdzie jest kabinet?”

Termin: 31 sierpnia (sobota), godz. 11.00-13.00

Warsztaty „Gdzie jest kabinet?” to kolorowa i twórcza zabawa w detektywa, który poszukuje zaginionego w tajemniczych okolicznościach bursztynowego kabinetu. Detektyw Tomek nie cofa się przed przeszkodami i przeciwnościami losu, których pokonanie doprowadza go do miejsca ukrycia bursztynowego skarbu.

Podczas warsztatów stworzysz na dużej planszy komiks pełen przygód. Dzięki Twojej pomocy arcydzieło wróci do kolekcji cennych eksponatów Muzeum Bursztynu. Pomóż odnaleźć bursztynowy kabinet dzięki swojej wyobraźni! To jak, możemy na Ciebie liczyć?

 

Cykl zajęć “Kabinety dla najmłodszych” - podstawowe informacje

  • Miejsce: Muzeum Bursztynu - Sala Edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16
  • Wejście: na tyłach obiektu, od strony ul. Na Piaskach (naprzeciwko Domu Młynarza)
  • Limit uczestników: 20 osób
  • Bilety: dzieci do 3 lat – wstęp bezpłatny, dzieci powyżej 3 lat – 35zł, dorośli – 25 zł
  • Dostępność: do kupienia w kasie i online
  • Odwołanie zajęć: zajęcia zostają odwołane jeśli uczestników nie osiągnie 10 os. / uczestnicy otrzymują zwrot poniesionych kosztów 

Trwa sezon alternatywnych spacerów miastoznawczych, 9 tras do wyboru

Patronat honorowy nad wystawą czasową i wydarzeniami towarzyszącymi objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem medialnym jest znany branżowy kwartalnik oraz portal internetowy Spotkania z zabytkami.

oprac. IB

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask