Po wpadce, jaką była przegrana Lechii z Motorem Lublin 0:2 u siebie w piątkowy wieczór, Gdańsk czekał na jakieś pozytywne wydarzenie.
I szczęśliwie miał je już przygotowane, w postaci otwarcia Jarmarku św. Dominika.
Może pogoda nas nie rozpieściła, bo chmury szczelnie zakryły niebo, ale przynajmniej nie spadł na nas ulewny deszcz, jak to miało miejsce wieczorem w Paryżu, gdzie jednego wieczoru spadło na ceremonię otwarcia IO tyle deszczu, ile spada normalnie w 15 dni.
Gdańsk też zna takie ulewy. Należy się więc cieszyć, że skończyło się tylko na zasłoniętym niebie, praktycznie bez deszczu. Liczna publiczność mogła w komforcie obserwować uroczystość otwarcia Jarmarku św. Dominika setkom ludzi - miejscowym i turystom - przed Dworem Artusa przy Długim Targu.
Zaczęło się od występów szczudlarzy, później tancerzy. Grała muzyka na żywo. Dzieci poprzebierane były za nadwornych błaznów/trefnisiów; były kobiety w strojach z epoki - przekupki, obok nich kupcy; do tego przebrane w greckie togi Alegorie. Zagrano uroczysty hymn Jarmarku. Pojawił się też sporej wielkości kogut, symbol jarmarku.
Innymi słowy: w krótkim czasie, 45 minut, działo się dużo, a nawet bardzo dużo.
Jarmark św. Dominika. Co nas czeka w weekend
Klucze przekazane
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz tradycyjnie przekazała klucze do miasta kupcom, których reprezentował Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Prezydent Dulkiewicz powiedziała: - Cieszymy się, że możemy kontynuować dawną tradycję. Gdańsk jest zakorzeniony w przeszłości, ale dodajemy do tego domieszkę nowoczesności. Dlatego Jarmark to nie tylko handel, ale także okazja do rozmowy, dyskusji na specjalnie do tego celu przygotowanych Przystankach. Bowiem spotkanie z drugim człowiekiem to najlepsza szczepionka na trudne czasy.
Prezydent Dulkiewicz towarzyszył wiceprezydent Piotr Grzelak. Byli gdańscy rajcy na czele z przewodniczącą Rady Miasta Agnieszką Owczarczak. Był senator RP Bogdan Borusewicz; marszałek województwa Mieczysław Struk; przeor klasztoru dominikanów Michał Osek; przedstawiciele Energi SA (sponsor otwarcia).
Przypomniano, że początki jarmarkowej tradycji w Gdańsku datowane są na rok 1260 r. Wówczas to papież Aleksander IV zezwolił miejscowym dominikanom udzielać studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela, św. Dominika. Wraz z religijną uroczystością organizowany był jarmark.
Otwarte kramy, parady, spotkania, koncerty
Wcześniej, bo już o godz. 10, otwarto kramy 764. Jarmarku św. Dominika.
Tegoroczny Jarmark to 760 stoisk, na których sprzedaje 613 wystawców, z czego 210 z Pomorza, w tym 130 z Gdańska. 18 kuchni świata, rękodzieło, różnego rodzaju sztuka, rzeczy kolekcjonerskie, antyki czy moda – to wszystko znajduje się w jarmarkowych kramach. Jarmark to także część artystyczno-kulturalna z ponad 150 pozycjami w programie dziennym.
Później ulicami Głównego Miasta - Długą i Tkacką Długą, Tkacką, Kołodziejską, Węglarską, Pańską, Podmłyńską, Wielkie Młyny oraz Rajską.- przeszła parada barwnych postaci.
Co nas czeka w weekend?
Na Skwerze Świętopełka Wielkiego stanęła Strefa Miast i Regionów. Jej gospodarzami są: województwo lubelskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, Stowarzyszenie Żuławy oraz Cypr. Na miejscu degustacja lokalnych przysmaków, wystawy, zabawy. Stref Miast i Regionów będzie czynna do wtorku, 30 lipca, w godzinach 10.00-20.00.
Na Skwerze Heweliusza i przy ulicy Rajskiej stworzono Przystanek Równość. To miejsce, w którym w formule letniego odpoczynku są prowadzone rozmowy o ważnych społecznie tematach takich jak tolerancja, otwartość, wolność oraz zacieranie różnic pokoleniowych i kulturowych.
Na Targu Rybnym zlokalizowano Przystanek Przygoda z AmberSky. Tam o godz. 16.30 Dominik Contest, bitwy taneczne dla breakdancerów. Swoje umiejętności będzie można sprawdzić w kategoriach: hip-hop 1vs1 i dancehall 1vs1. Eliminacje rozpoczną się 45-sekundowymi pokazami, a następnie uczestnicy zmierzą się w bitwach tanecznych.
Na Ołowiance stanie Przystanek Port Gdańsk pod Żaglami. o godz. 18 na scenie zaprezentuje się zespół Pan B. czyli czterech muzyków grających poprockowe piosenki w bluesowym klimacie.
NASZA FOTOGALERIA Z INAUGURACJI JARMARKU:
JARMARKOWE ULICZKI TEMATYCZNE
Przechadzając się pomiędzy stoiskami handlowymi Jarmarku św. Dominika będzie można trafić na tematyczne, wyjątkowe uliczki.
Uliczka Pomorska:
Lokalizacja: ul. Szeroka
Uliczka Pomorska to wyjątkowe miejsce, które kusić będzie wszystkich regionalnymi przysmakami i naturalnymi produktami. Będzie można spotkać na niej pomorskich rzemieślników z ich przepięknym rękodziełem. Dostępne będą również stoiska z produktami i usługami podmiotów, które ekonomię łączą z wrażliwością społeczną. Tutaj z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Strefa Grafiki i Plakatu – Digital Art.
Lokalizacja: ul. Tkacka
Ulica Tkacka, obok tradycyjnego rękodzieła, przyniesie spotkania ze sztuką cyfrową. Gospodarze tej nowatorskiej strefy nie skorzystają jednak z tradycyjnych narzędzi w celu stworzenia obrazu, a sięgną do komputerowych symulacji – kreując plakaty, komputerowe grafiki i witraże. Jednocześnie pozostawią odwiedzającym swobodę interpretacji prac. To często kolorowe i odważne iluzje, które doskonale unowocześnią każde wnętrze i zaprezentują otwarcie się tradycji Jarmarku na świat fantastyki i nowości. Cyfrowa przestrzeń z sukcesem zadebiutowała na Jarmarku w 2023 roku.
Uliczka Polskich Projektantów Mody
Lokalizacja: ul. Straganiarska
Strefa Polskiej Mody – od wielu lat projektanci, poprzez unikatowe projekty, zapraszają odwiedzających Jarmark św. Dominika do świata mody. Moda ta często wykracza jednak poza granice tradycyjnych krojów – choć czerpie również z klasyki. Twórcy z ul. Straganiarskiej gwarantują indywidualne, najczęściej polskie projekty. Projekty odważne i nieoczywiste, które podkreślą tożsamość każdego, kto pragnie uwypuklić swą osobowość również poprzez styl ubioru czy dodatków.
Strefa kolekcjonerów – historyczne cuda
Lokalizacja: Przystanek Retro, ul. Długie Ogrody
To właśnie do Gdańska przybywają kupcy z całej Europy, by handlować i wymieniać się zabytkowymi cudami. To miejsce dla odwiedzających w każdym wieku, aby spotkać tradycję mieszającą się z nowoczesnością. Strefa Kolekcjonerów to podróż w czasie – gratka dla pasjonatów starej porcelany i szkła, starych pocztówek, obrazów, oryginalnych mebli, biżuterii, kolekcjonerskich monet i znaczków oraz tysięcy innych historycznych cudów i drobiazgów, które czekają na odkrycie i zasługują na dalszą, nową historię.
Uliczka Artystyczne Podwale
Lokalizacja: ul. Podwale Staromiejskie i Grobla IV
Artystyczne Podwale reprezentują rękodzielnicy, twórcy małych manufaktur i lokalni artyści. Prezentowany przez nich asortyment to doskonała okazja do spotkania ze sztuką klasyczną lub bardziej nowoczesną. To uliczka z tradycyjnym rzemiosłem, z szansą na zakup unikatowej ceramiki, biżuterii, bursztynu, ręcznie robionych świec oraz malarstwa – nie tylko na płótnie - lub nowoczesnych, autorskich drobiazgów i cudów, które doskonale wpisują się w kupiecki charakter i historię Gdańska.
XXIX ŚWIĘTO CHLEBA W GDAŃSKU
Już od 29 lat jednym z ważnych wydarzeń programowych Jarmarku św. Dominika jest Święto Chleba. Tegoroczna edycja odbędzie się 28 lipca (niedziela) na Skwerze Heweliusza, oferując wiele atrakcji i degustacje pysznego pieczywa i wyrobów cukierniczych. Program na scenie i w namiotach programowych będzie towarzyszył odwiedzającym od godziny 10 do godziny 17.
XXIX Święto Chleba wpisuje się w strategię promocji zdrowego żywienia Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, który je finansuje. Dla rzemieślników piekarstwa jest to doskonała okazja do budowania relacji z klientami oraz promowania wysokiej jakości produktów zbożowych, co wpisuje się w trend świadomego planowania posiłków zawierających dobre pieczywo. Podczas Święta Chleba przewidziane są degustacje wyrobów piekarskich i cukierniczych, będzie można wziąć udział w konkursach, w których nagrodami będzie mąka i piekarnicze produkty, oraz cieszyć się występami artystycznymi m.in. wspólnie śpiewać szanty z Zespołem Trzy Majtki. Teatr Qfer zadba o atrakcje dla młodszych uczestników Święta Chleba. W strefie konsultacji eksperci i dietetycy wesprą zainteresowanych fachową wiedzą, jak wybrać właściwe pieczywo do codziennej diety. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki współpracy komitetu organizacyjnego, w skład, którego wchodzą przedstawiciele Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP, Cechu Piekarzy i Cukierników w Gdańsku oraz MTG. XXIX Święto Chleba w Gdańsku jest finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Więcej na jarmarkswdominika.pl/wydarzenia-specjalne/swieto-chleba/
GŁÓWNY SPONSOR JARMARKU - AMBERSKY ZAPRASZA NA CODZIENNĄ ROZRYWKĘ DLA MŁODYCH I STARSZYCH
AmberSky jest pierwszym w historii Jarmarku św. Dominka partnerem tytularnym Przystanku – Przystanek Przygoda z AmberSky. To tam znajdziemy m.in. Strefę Stałych Atrakcji zapewnioną przez głównego sponsora całego wydarzenia: labirynt z zagadkami, kubik sensoryczny, strefę relaksu, tworzenie napisu string art, paszport poszukiwacza przygód, ściana marzeń, Poszukiwacz Skarbów – spływ rwącą rzeką - domek z symulatorem VR i Gdańską Karuzelę. Do stałych atrakcji zaliczają się również Koło Widokowe AmberSky oraz spinning coaster Wirujące Beczki, które znajdziemy na Ołowiance.
JARMARK W STREFIE MIESZKAŃCÓW
Przypominamy, że w dniach 15 lipca – 25 sierpnia obowiązuje jarmarkowa organizacja ruchu. Szczegóły związane ze zmianami funkcjonalności ulic Starego Miasta dostępna jest na stronie https://jarmarkswdominika.pl/dla-mieszkancow/.
Zachęcamy do wybrania się na Jarmark św. Dominika komunikacją miejską. Jeśli jednak na środek komunikacji zostanie wybrany samochód organizatorzy zachęcają do skorzystania ze strefy Park&Ride, która znajdzie się na Placu Zebrań Ludowych – w cenie biletu parkingowego będzie darmowy przejazd tramwajem na i z Jarmarku.
Cena:
- 15 zł za cały dzień do godz. 23.59
- 13 zł z Kartą Mieszkańca
Bilet ważny max dla 5 osób.
Bilet ważny na trasie (w 2 strony):
- Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Brama Wyżynna
- Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Hucisko
- Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Nowe Ogrody
Godziny otwarcia Jarmarku św. Dominika:
Jarmark jest otwarty przez cały tydzień od 10.00 do 20.00. Dodatkowo, w piątki i soboty, stoiska gastronomiczne są czynne do godz. 21.00.