Od soboty 764. Jarmark św. Dominika. Co nas czeka w pierwszy weekend?

W ten weekend (27-28 lipca) ruszył Jarmark św. Dominika, oficjalna inauguracja odbyła się w sobotę, 27 lipca. Ta największa w Polsce plenerowa impreza handlowa odbywa się po raz 764. W pierwsze dwa dni, podobnie jak w pozostałe aż do 18 sierpnia, czeka nas wiele atrakcji m.in. Strefa Miast i Regionów, Przystanek Równość, Święto Chleba, koncerty oraz pokaz mody z czasów PRL. W Centrum św. Jana dla melomanów przygotowano pokaz gry na zabytkowych organach. A kto amatorsko, w domowych warunkach wypieka chleb, będzie mógł wziąć udział w konkursie z nagrodami.
26.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę osób ubranych w stroje historyczne, maszerujących przez ulicę w mieście pełnym zabytkowych kamienic. W tle widoczna jest wysoka wieża zegarowa, co sugeruje, że scena rozgrywa się podczas festiwalu lub parady w historycznej części miasta.
Otwarcie Jarmarku św. Dominika to zawsze efektowne wydarzenie, 764. edycja rozpocznie się
Fot. Anna Rezulak/KFP

Sobota na jarmarku

 
764. Jarmark św. Dominika już otwarty! Klucze do miasta w rękach kupców do 4 sierpnia
W sobotę, o godz. 12.00., odbyło się uroczyste otwarcie Jarmarku św. Dominika - jak zwykle na przedprożach Dworu Artusa. Zgodnie z tradycją, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła kupcom symboliczny klucz do bram miasta. Po ceremonii przez Główne Miasto (zwane też przez turystów starówką) ruszyła barwna parada. Korowód przeszedł ulicami: Długą, Tkacką, Kołodziejską, Węglarską, Pańską, Podmłyńską, Wielkie Młyny oraz Rajską. Metą parady był Przystanek Równość. 
W sobotę 27 lipca, o godz. 10.00, wystartowała Strefa Miast i Regionów. Miejsce wydarzenia to Przystanek Smaków na Skwerze Świętopełka Wielkiego.  

764. Jarmark św. Dominika już otwarty! Klucze do miasta w rękach kupców do 4 sierpnia

Gospodarzami Strefy Miast i Regionów będą m.in. województwo lubelskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, Stowarzyszenie Żuławy i Cypr. Na miejscu nie zabraknie konkursów, degustacji lokalnych przysmaków oraz wystaw. Będzie też wielkoformatowa gra Spy Guy Pomorskie, która zabierze wszystkich chętnych w podróż po zakątkach i najciekawszych zabytkach naszego regionu - od tradycyjnych potraw, poprzez rękodzieło, aż po folklor.  
Stref Miast i Regionów będzie czynna do wtorku, 30 lipca, w godzinach 10.00-20.00
 
W pierwszy dzień jarmarku, o godz. 13.00, na Skwerze Heweliusza i przy ulicy Rajskiej swoją działalność zainaugurował także Przystanek Równość. To miejsce, w którym w formule letniego odpoczynku będą prowadzone rozmowy o ważnych społecznie tematach takich jak tolerancja, otwartość, wolność oraz zacieranie różnic pokoleniowych i kulturowych.
Zdjęcie przedstawia stoisko na pchlim targu, pełne różnorodnych staroci i antyków. W centrum uwagi są dwaj mężczyźni, którzy przeglądają stare aparaty fotograficzne. Jeden z mężczyzn, młodszy, ma na sobie ciemną bluzę z kapturem i okulary, a w rękach trzyma aparat. Drugi mężczyzna, starszy z siwymi włosami i wąsami, ubrany jest w jasną koszulkę polo i również ogląda aparat.
Co roku olbrzymią popularnością wśród odwiedzających jarmark cieszy się Strefa Kolekcjonerów. W tym roku stoiska ze starociami znajdziemy przy ul. Długie Ogrody
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Podczas otwarcia Przystanku Równość wystąpił zespół Ludzie. To powstała w 2020 roku pięcioosobowa grupa grająca w stylu rock i funk. Ludzie mają na swoim koncie świeżo wydanego singla „Poprowadź mnie”, wiele koncertów, przeglądów z nagrodami oraz udział w programie muzycznym „Przystanek muzyka”. 
 
W sobotę, 27 lipca, o godz. 14.00, z Przystanku Równość ruszyła Parada Maskotek. W wesołym gwarze i dźwiękach muzyki maszerować będą m.in. Amber Ryś i Trefliki. Barwny pochód dotarł na Podwale Staromiejskie i Targ Rybny, gdzie z maskotkami było można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. W tej właśnie lokalizacji będzie działać kolejna atrakcja Jarmarku św. Dominika czyli Przystanek Przygoda z AmberSky. Codziennie na tym przystanku będzie można uczestniczyć m.in. w animacjach, warsztatach i pokazach naukowych. 
 
Otwarciu Przystanku Przygoda z AmberSky o godz. 16.30 towarzyszyła druga edycja Dominik Contest, skierowana do młodych tancerzy do lat 16. Swoje umiejętności było można sprawdzić w kategoriach: hip-hop 1vs1 i dancehall 1vs1. Eliminacje rozpoczęły się 45-sekundowymi pokazami, a następnie uczestnicy zmierzyli się w bitwach tanecznych. 

„Medal św. Wojciecha” i „Medal Księcia Mściwoja II” 2024 - czekamy na kandydatów

Pierwszy dzień jarmarku to także dwa inne wydarzenia. A mianowicie: otwarcie Przystanku Retro (godz. 15.00, ul. Długie Ogrody) oraz Przystanku Port Gdańsk Pod Żaglami (godz. 18.00, wyspa Ołowianka). 
 
Działalność Przystanku Retro zainaugurował pokaz mody z okresu PRL-u. Modele i modelki odziani w kreacje przemierzali wybieg, budząc w widzach wspomnienia i podziw dla ówczesnej kreatywności projektantów. Po pokazie można było się przenieść na Przystanek Smaków, gdzie można spędzić czas w atmosferze epoki socjalizmu, a także wykonać pamiątkowe zdjęcie.
 
W sobotni wieczór w Strefie Pod Żaglami na scenie wystąpił Pan B. To czterech muzyków, pochodzących z Olsztyna, grających poprockowe piosenki w bluesowym klimacie. Muzyka kwartetu z pewnością spotka się z zainteresowaniem fanów zarówno amerykańskiej grupy The Black Keys, jak i Organka czy legendarnego Breakoutu.
 
Od soboty, 27 lipca, w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) dostępna jest do zwiedzania (godz. 10.00-18.00) wystawa „Drżenia”, organizowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. To artystyczna opowieść o doświadczaniu architektury, wielozmysłowym podejściu do przestrzeni oraz indywidualnym odczuwaniu budynku.
Do udziału w wystawie zaproszeni zostali artyści, których dotychczasowa praktyka skupiała się na rozwijaniu zagadnień dotyczących konkretnych zmysłów (Marcin Dymiter, Anna Królikiewicz, Karolina Hałatek, Paweł Biełajczuk & Ilya Sadowskiy) oraz relacji człowieka z architekturą czy otaczającą go przestrzenią publiczną (Zuza Golińska, Daniel Kotowski). Ekspozycja będzie czynna do 30 września 2024 r. 

Niedziela na jarmarku

W niedzielę, 28 lipca, podczas Jarmarku św. Dominika na Przystanku Równość w godz. 10.00-20.00 czeka nas Święto Chleba. To już XXIX edycja tego wydarzenia. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP
 
W programie Święta Chleba są:
 
  • porady ekspertów, dietetyków i technologów żywności
  • pachnące pyszności od piekarzy
  • słodkie smakołyki od cukierników
  • koncert zespołu szantowego Trzy Majtki
  • premierowe przedstawienie teatralne
Jednocześnie Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku zaprasza wszystkich, którzy samodzielnie w domowej kuchni pieką chleb, do udziału w konkursie z nagrodami
Zdjęcie przedstawia Jarmark św. Dominika w Gdańsku, pełen straganów, ludzi i różnorodnych ozdób. Uliczka jest zapełniona drewnianymi budkami, nad którymi powiewają flagi z charakterystycznym logo jarmarku przedstawiającym kolorowego ptaka. Parasole z napisem Jarmark św. Dominika  chronią niektóre stoiska przed słońcem.
Tegoroczny Jarmark św. Dominika zakończy się w niedzielę 18 sierpnia
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Domowe bochenki chleba wraz z wypełnionym zgłoszeniem należy dostarczyć osobiście do punktu przyjmowania zgłoszeń, usytuowanego z boku sceny na Skwerze Heweliusza, w niedzielę 28 lipca, między godziną 11.00 a 13.00
 
Komisja konkursowa oceni smak, kolor, zapach, strukturę w przekroju i wrażenie ogólne wypieków. Wyłonieni laureaci - za I, II, III miejsce - otrzymają nagrody pieniężne.  
 
Regulamin konkursu można przeczytać na stronie internetowej

Akcja ekoKajak w nowej odsłonie na Motławie. Posprzątaj, popływasz za darmo i przysłużysz się środowisku

W niedzielę, 28 lipca, wiele wrażeń czeka na najmłodszych na Przystanku Przygoda z AmberSky. Będą tutaj atrakcje stałe m.in labirynt z zagadkami, konstrukcja String-Art, kubik sensoryczny, altanę ze wstążkami czy ściana marzeń. Dobrej zabawy nie zabraknie nie tylko dla dzieci, ale też i dorosłych.
 
Oto niedzielny program Przystanku Przygoda z AmberSky:
 
  • 12.00 - Dyskoteka z Dominikiem
  • 13.00 - Warsztat: Kolorowe Latawce
  • 15.00-18.00 - Obudź w sobie zwierzę – malowanie buziek
  • 15.30-19.00 - Rodzinne łamigłówki z Dominikiem
Także, w niedzielę, 28 lipca, w Centrum św. Jana (kościół św. Jana, ul. Świętojańska 50) będzie można usłyszeć brzmienie organów bocznych. Instrument po pracach konserwatorskich i rekonstrukcyjnych powrócił na swoje historyczne miejsce w 2019 r.
Oryginalny, rokokowy prospekt organowy wykonany przez Jana Henryka Meissnera przetrwał pożogę wojenną i przez 70 lat czekał w magazynach na odnowienie. Organy zostały wiernie zrekonstruowane według oryginału Jana Fryderyka Rhodego z połowy XVIII wieku. Prezentacje świętojańskich organów bocznych potrwają 20 minut i będą odbywać się o godz. 14.00 i 15.00. Pozostałe terminy pokazowej gry na organach zaplanowano także 3, 10 i 17 sierpnia
 
Szczegółowy program 764. Jarmarku św. Dominika dostępny jest na stronie internetowej

Wielowiekowa historia gdańskiego jarmarku 

Początki jarmarkowej tradycji w Gdańsku datowane są na rok 1260 r. Wówczas to papież Aleksander IV zezwolił miejscowym dominikanom udzielać studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela, św. Dominika. Wraz z religijną uroczystością organizowany był jarmark.
Zdjęcie przedstawia stoisko na targu, gdzie sprzedawane są zabawkowe samochody. Na pierwszym planie widoczny jest stół z licznymi modelami samochodów, ułożonymi w rzędach. Modele są różnokolorowe, ale dominuje czerwień, błękit i zieleń. Za stołem stoją trzy osoby: mężczyzna i dwóch chłopców. Mężczyzna po lewej stronie nosi czarną czapkę z daszkiem i czarną koszulkę, uśmiecha się do kamery. Chłopiec w środku, ubrany w granatową kurtkę, sięga po biały samochodzik na stole. Chłopiec po prawej stronie, w okularach i białej koszulce, trzyma w rękach duży, pomarańczowy model sportowego samochodu.
Jarmark św. Dominika to w tym roku ok. 150 pozycji programowych
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
O jarmarku dominikanów w Gdańsku tak pisał w 1568 r. nuncjusz apostolski Giulio Ruggieri, goszczącym na dworze króla Zygmunta Augusta. Urzędnik watykański przygotował “Sprawozdanie ze stanu Królestwa Polskiego” dla papieża Piusa V
 
Jednak wszystek ten handel jest ześrodkowany na jednym targowisku, to jest we Gdańsku, mieście należącym do Polski, a położonym nad brzegami Bałtyckiego Morza. Jego znakomitej objętości przystań pomieścić może siła statków. W sierpniu odbywa się tam wielki jarmark, w którym biorą udział wszystkie zachodnie narody zwożące lądem i morzem swe towary i kosztowności, a zbierające natomiast krajowe.

Lokalni przewodnicy i przewodniczki zapraszają na spacery poza utartymi szlakami

Kilkuwiekową tradycję jarmarku przerwała na ponad 30 lat II wojna światowa. Imprezę udało się wskrzesić w 1972 r. z inicjatywy i pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Gdańska oraz wydawanego popołudniami “Wieczoru Wybrzeża”. Nazywano go wówczas Jarmarkiem Dominikańskim. Dzisiejszą nazwę związaną z imieniem świętego wprowadzono w 1991 r

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane