Otwarcie latarni miało bardzo uroczystą oprawę. Rozpoczęło się prezentacją multimedialną w Dworze Artusa. Następnie zaproszeni gości udali się katamaranem do Nowego Portu, gdzie przy dźwiękach orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej dokonano uroczystego otwarcia. Wstęgę przecięli: właściciel latarni Stefan Jacek Michalak, prezydent miasta Paweł Adamowicz oraz prezes portu gdańskiego Andrzej Kasprzak. Na maszt przed latarnią wciągnięto gdańską flagę.
![]() |
![]() |
![]() |
Orkiestra SG przed latarnią | Prezydent miasta Paweł Adamowicz przekazuje gdańską flagę właścicielowi latarni Stefanowi Jackowi Michalakowi | Oryginalna soczewka optyczna latarni z 1894 r. francuskiej firmy Barbier&Fenestre |
Zamkniętą przez wiele lat latarnię kupił i wyremontował Stefan Jacek Michalak. Od 8 maja latarnia jest dostępna dla zwiedzających. W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane historyczne urządzenia optyczne oraz inauguracyjną wystawę "Latarnie morskie Gdańska na przestrzeni wieków". Zachwyca również widok z jej szczytu na Port Gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel.
27-metrowa latarnia w Nowym Porcie została zbudowana na wzór słynnej latarni wzniesionej w 1871 r. w Cleveland (USA). Służyła potrójnemu celowi: jako latarnia morska, wieża pilotów portowych i baza kuli czasu. Ta ostatnia była niezwykłym instrumentem. Jej podniesienie i spadek w każde południe pozwalał kapitanom statków stojących na redzie na precyzyjne nastawianie chronometrów okrętowych, niezbędne dla dokładnej nawigacji. Radio wynalezione przez Marconiego na początku XX wieku przejęło rolę nadajnika sygnału czasu i kulę czasu usunięto z latarni w 1929 r.
Latarnia przeszła do historii światowej, gdy 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rano umieszczony na niej karabin maszynowy armii niemieckiej (i działa zacumowanego niedaleko niej pancernika "Schleswig-Holstein"), otworzyły ogień w kierunku polskiego Westerplatte, rozpoczynając tym II Wojnę Światową.
![]() |
![]() |
W 2004 roku latarnia ponownie otwiera swoje podwoje, tym razem jako wspaniały zabytek kultury i historii i jedno z magicznych miejsc Gdańska, które koniecznie trzeba zobaczyć!
Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port
ul. Przemysłowa 6a
80-542 Gdańsk
tel. / fax : + 48 58 760 16 42
tel. kom. : + 48 601 150 251
e-mail : adm@latarnia.gda.pl
http://www.latarnia.gda.pl/
Otwarte dla zwiędzających w dniach 01.05. - 30.09., w godzinach 10.00 - 19.00 przez 7 dni w tygodniu.
Pozycja geograficzna: 54°24'28"N, 18°39'50"E.