PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Niech żyje nauka! Barwna inauguracja roku akademickiego 2023/2024

Niech żyje nauka! Barwna inauguracja roku akademickiego 2023/2024
W ostatnią sobotę września, o godz. 10.00 na Długim Targu w Gdańsku odbędzie się barwny przemarsz i huczna parada. Po raz drugi uczelnie i władze samorządowe uroczyście otworzą rok akademicki 2023/2024. W wydarzeniu wezmą udział m.in. przedstawiciele pomorskich samorządów i uczelni wyższych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aaa(1)

Miasto Gdańsk jest nie tylko jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, ale również miejscem, gdzie nauka, edukacja i kultura łączą się, tworząc inspirujące środowisko do rozwoju intelektualnego oraz społecznego. Właśnie tu, w mieście wolności, można zaobserwować wyjątkową integrację społeczności akademickiej, która odbywa się poprzez dialog i promocję wspólnych wartości.

– Współpracę z nauką traktujemy jako jeden z filarów rozwoju i przyszłości naszego miasta. Takie partnerstwo przynosi obopólne korzyści, zarówno dla uczelni, jak również lokalnych społeczności, tworząc solidne fundamenty dla zrównoważonego rozwoju i innowacji – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – By jednak w pełni wykorzystać ten potencjał, kluczowe jest zatrzymanie absolwentów uczelni w naszym mieście. Dlatego rozumiemy jak ważną kwestią jest rozwijanie dialogu nie tylko pomiędzy uczelniami i miastem, ale również biznesem. Taka synergia wiedzy, badań i innowacji ma szansę przyczynić się do rozwiązywania bieżących problemów i kształtowania lepszej przyszłości – dodaje Aleksandra Dulkiewicz.

30 września studenci, nauczyciele akademiccy i władze kilkunastu pomorskich uczelni, jak również przedstawiciele władz samorządowych, spotkają się przy Złotej Bramie, by wspólnie wziąć udział w wyjątkowym święcie nauki. Zebranym towarzyszyć będą dźwięki carillonów odgrywających Gaudeamus igitur. Huczny pochód, któremu przygrywać będzie Gdańska Orkiestra Akademicka przejdzie wzdłuż Traktu Królewskiego i zakończy się na przedprożu Dworu Artusa. Właśnie tam uczestnicy wysłuchają inspirujących przemówień, które wyznaczą kierunek na rozpoczynający się rok akademicki. Będzie to wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania nauki i integracji uczelnianej społeczności.

–  Przed rokiem po raz pierwszy spotkaliśmy się w sercu Gdańska, by wspólnie z przedstawicielami kilkunastu gdańskich uczelni wyższych zamanifestować jedność środowiska akademickiego. Podpisując „Gdański Manifest Nauki” solidarnie zobowiązaliśmy się, by wykorzystać jak najlepiej nasz potencjał, podejmując działania na rzecz poprawy warunków życia obecnych i przyszłych pokoleń – mówi przewodniczący Uczelni Fahrenheita prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Zachęcam Państwa do udziału w wydarzeniu, które jest piękną kwintesencją dotychczasowej współpracy i podkreśleniem efektu synergii reprezentowanych przez nas różnych dziedzin. Przed trzema wiekami Daniel Gabriel Fahrenheit udowodnił, że naukowcy mają moc kształtowania rzeczywistości. Pokażmy, że Gdańsk to miasto nauki i silny ośrodek akademicki.

Program wydarzenia:

  • 9.15-9.50 – przybycie uczestników (na Targ Węglowy obok Katowni) i ustawianie zgodnie ze strukturą parady 
  • 10.00 – rozpoczęcie parady
  • 10.00-10.30 – uroczyste przejście ul. Długą, Traktem Królewskim, do Dworu Artusa
  • 10.30-11.15 – przemówienia na przedprożu Dworu Artusa, krótkie wystąpienia studentów Uczelni Fahrenheita oraz Chórów trzech Uczelni

Gdański Manifest Nauki

Podczas zeszłorocznego, pierwszego przemarszu „Niech żyje nauka!” władze samorządowe i 14 przedstawicieli gdańskich uczelni podpisało Gdański Manifest Nauki. Określa on nie tylko najważniejsze wartości społeczności akademickiej, ale również kierunki i cele jej rozwoju. Co ważne, jego treść jest tak samo aktualna jak rok temu! Podpisany oryginał można zobaczyć w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. 

- Pragniemy wspólnie dążyć do wzmocnienia pozycji Gdańska, jako jednego z wiodących ośrodków naukowych w Europie i na świecie. Chcemy efektywnie wykorzystać potencjał badawczy do osiągania coraz wyższych pozycji w międzynarodowych rankingach, realizować ważne społecznie projekty badawcze i przyciągać ambitnych ludzi nauki z całego świata, którzy znajdą tu odpowiednie warunki do dalszego rozwoju naukowego – czytamy w Gdańskim Manifeście Nauki.  

Organizatorem wydarzenia „Niech żyje nauka!"  są Uczelnie Fahrenheita i Miasto Gdańsk.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska.

Związek Uczelni im. Daniela Fahrenheita (FarU) składają się z największych uczelni na terenie Trójmiasta: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Najważniejszym zadaniem Związku jest jak najlepsze wykorzystanie zasobów i potencjału trzech uczelni, które go tworzą. Jego działania koncentrują się na opracowaniu rozwiązań wspierających wspólne badania naukowe i prace rozwojowe, a także rekomendacji dotyczących konsolidacji lub powoływania nowych, międzyuczelnianych szkół doktorskich.