
Syn Warszawki i Elvisa
- Wiosnę rozpoczęliśmy od narodzin wielbłąda dwugarbnego. To chłopak, a jego rodzice to doświadczona para, Warszawka i Elvis - informuje Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Warszawka jest doświadczoną matką, to nie pierwsze potomstwo, które odchowuje. Każde takie narodziny to dla nas wielka radość - dodaje.
Na wolności wielbłąd dwugarbny (ang. baktrian camel) żyje na pustyni Gobi, w Azji Środkowej.
W środowisku naturalnym wielbłąd dwugarbny prowadzi dzienny tryb życia. Nocą śpi pod gołym niebem, a w ciągu dnia poszukuje jedzenia. Ma niezwykłą zdolność przetrwania długiego okresu bez wody, ale kiedy pije to może wypić jednorazowo nawet do 120 litrów wody.

Wielbłąd dwugarbny jest roślinożerny. Dziko żyjące osobniki zjadają m.in. tamaryszek i dziki czosnek. W garbach gromadzone są zapasy substancji odżywczych w postaci tłuszczu, który może zostać powtórnie przekształcony w energię i wodę metaboliczną, niezbędną do życia w trudnych warunkach pustynnych.

Ciąża tego zwierzęcia trwa od 12 do 14 miesięcy. Rodzi się zwykle jedno młode, które pije mleko matki przez cały rok. Ich długość życia wynosi 30-50 lat. Dorosłe osobniki mogą osiągać nawet 800 kilogramów masy ciała.
Czytaj także: Wiosenne narodziny w zoo. Powiększyło się stado wielbłądów dwugarbnych
Aby utrzymać wilgoć w ciele, wielbłąd niewiele się poci, a także ma bardzo skoncentrowany mocz. Dobrze znosi duże wahania temperatury. Specyficzny sposób poruszania się wielbłąda nazywany jest inochodem - nogi z jednej strony ciała przemieszczają się jednocześnie.
To nie koniec wiosennych niespodzianek
Na wybiegu pingwinów można obserwować młode, które właśnie się usamodzielniają. Poza tym na początku roku na świat przyszła gereza abisyńska i lutung jawajski oraz golce piaskowe.

Natomiast w marcu wykluły się kapodzioby - ptaki występujące na południu Australii i okolicznych wyspach. Są spokrewnione z gęsiami, ale w przeciwieństwie do nich preferują ląd i rzadko korzystają z wody. Żywią się trawami, roślinami strączkowymi i nasionami. Kapodzioby to gatunek monogamiczny - ptaki łączą się w parę na całe życie.
Czytaj także: Zoo rozstrzygnęło konkurs na imię dla małej wielbłądzicy. Jak się będzie wabić?
- Wykluły się dwa pisklęta, których płeć póki co nie jest znana. Aby ją określić, potrzebne są badania genetyczne, które niebawem przeprowadzimy. To pierwsze młode tego gatunku po kilku latach przerwy, w dodatku pierwsze tej pary - wyjaśnia Monika Dmochowska, kierownik sekcji ptaków w GOZ.

Kapodzioby można obserwować niemal od pierwszych dni od wyklucia w ich wolierze, która znajduje się w północnej części Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, w szeregu wolier ptaków drapieżnych.
Zoo czeka na gości
oprac. RP