PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Trzecia odsłona Sprzątania Świata. Czas na gdańskie firmy oraz instytucje!

Trzecia odsłona Sprzątania Świata. Czas na gdańskie firmy oraz instytucje!
Gdańsk postawił na cykliczność popularnej akcji Sprzątania Świata oraz integrację wokół jej idei możliwie najróżniejszych środowisk. Po kajakarzach i rodzinach, tym razem do działań zaproszone zostały odpowiedzialne marki, przedsiębiorstwa, organizacje i podmioty publiczne. Wszystko to w ramach trzeciej odsłony akcji, która potrwa od 21 sierpnia do 17 września.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Głównym celem jest budowa proekologicznego efektu skali, a także edukacja wszystkich tych, którym leżą na sercu dobro środowiska i estetyka naszego miasta. Nie ma wątpliwości, że takich zaangażowanych podmiotów  w Gdańsku nie brakuje, więc organizatorzy gorąco zapraszają wszystkich do wspólnego działania.

Akcje Sprzątania Świata są powszechną inicjatywą społeczną organizowaną na całym świecie. W Gdańsku taka inicjatywa koordynowana jest przez Czyste Miasto Gdańsk, które poza wsparciem mieszkańców, wyrażających potrzebę zorganizowania akcji na własną rękę, organizuje również własne wydarzenia poświęcone oczyszczaniu terenów miejskich z zalegających tam odpadów. Dotychczas odbyły się dwie edycje akcji Sprzątania Świata 2023 – rodzinna i wodna. Pierwsza z nich dedykowana była wszystkim mieszkańcom Gdańska, którzy bez względu na wiek, mogli przyjść całymi rodzinami i wziąć udział we wspólnym sprzątaniu dzielnicy Jasień, Ujeścisko - Łostowice i Orunii Górnej-Gdańsk Południe (co roku wybierane są inne dzielnice miasta). Druga skupiała się na oczyszczaniu Motławy z pokładu kajaka i jej obrzeży w Przystani Żabi Kruk. Ta odsłona pokazała, że swój czas wolny można spędzić nie tylko przyjemnie, ale i pożytecznie.

Trzecia odsłona akcji Sprzątania Świata dedykowana jest wszystkim firmom, instytucjom, fundacjom czy organizacjom pozarządowym i ma zachęcić pracowników, aby w ramach wolontariatu pracowniczego posprzątali świat.

- Naszym priorytetem jest przede wszystkim edukacja w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, gospodarki obiegu zamkniętego oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszymy negatywny wpływ na środowisko naturalne - wyjaśnia Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Tym razem chcemy dotrzeć do firm większych, średnich, jak i tych mniejszych, aby w ramach wolontariatu pracowniczego oczyścić najbliższy teren w okolicy. Liczy się wspólny cel. Już po zeszłorocznej akcji widzimy, że firm chętnych do sprzątania nie brakuje. Zgłaszały się do nas rozmaite branże (np. Bioderma, McDonald’s, Northvolt, Robyg), jak i jednostki organizacyjne miasta np. Gdański Ogród Zoologiczny, Biuro Rozwoju Gdańska czy Gdańskie Usługi Komunalne. Mamy nadzieję, że również w tym roku zgłosi się do nas liczne grono zainteresowanych inicjatywą, do czego serdecznie zachęcamy i zapraszamy. Oczywiście i w tym roku podczas akcji nie zabraknie przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Gdańsku – dodaje Kryszewski.

Jak wziąć udział w akcji?

Założenia akcji są bardzo proste. Organizacja, która zadeklaruje udział w inicjatywie, powinna przesłać zgłoszenie na adres e-mail: malwina.rekowska@gdansk.gda.pl, podając podstawowe informacje tj.:

  • nazwę firmy, fundacji, stowarzyszenia lub innej instytucji chętnej do wzięcia udziału w akcji
  • kontakt do koordynatora akcji ze strony firmy
  • wytypowany dzień przeprowadzenia akcji sprzątania w terminie pomiędzy 21 sierpnia - 17 września
  • przewidywaną godzinę rozpoczęcia i zakończenia akcji
  • dzielnicę, w której akcja ma zostać przeprowadzona
  • obręb i numer działki, która ma być sprzątana lub, jeśli nie jest to możliwe, zdjęcie z oznaczonym pinezką terenu na mapie Google. Warto też zrobić wcześniejsze rozeznanie terenu na Interaktywnym Planie Gdańska, gdzie dokładnie widać tereny miejskie oznaczone kolorem żółtym na mapie własności (odpady z terenów prywatnych nie będą odbierane)
  • planowany punkt pozostawienia zebranych odpadów, który potwierdzony zostanie z organizatorem. Wszystkie odpady zebrane po akcji powinny zostać pozostawione w pasie drogowym na terenie gminnym w ustalonym wcześniej miejscu w sposób nieutrudniający poruszanie się pieszym i pojazdom,
  • szacunkową liczbę uczestników.

- Po zweryfikowaniu terenu, który ma być sprzątany i ustaleniu dokładnego punktu pozostawienia odpadów, a także przesłaniu zapotrzebowania na asortyment niezbędny do przeprowadzenia akcji, firma otrzyma od nas worki i rękawice - mówi Olga Goitowska Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. - Organizujemy także odbiór zebranych po akcji odpadów bez dodatkowych opłat. Zróbmy razem coś ważnego i pożytecznego. Posprzątajmy wspólnie odpady, które niszczą nasz urokliwy krajobraz Gdańska. Czas przejąć odpowiedzialność i działać. Taka akcja sprzątania na świeżym powietrzu będzie również świetną odskocznią i oderwaniem umysłu od pracy przy komputerze, a także okazją do ruchu na świeżym powietrzu i integracji pracowników.

W przypadku pytań można kontaktować się bezpośrednio z koordynatorem akcji pod nr tel. 58 323 70 64.

Nie trzeba wiele, aby przysłużyć się środowisku naturalnemu, wystarczą dobre chęci i trochę pozytywnej energii.

W przypadku dużej ilości zgłoszeń przypadających na jeden dzień, możliwe jest wybranie innego dogodnego terminu po wcześniejszym ustaleniu przez obie strony.